MIKRONÉZIA - Nan Madol je fascinujúce starobylé mesto, ktoré sa nachádza na východnom pobreží Pohnpei, jedného z menších ostrovov Mikronézie. Zvyknú ho prezývať aj Benátky Pacifiku, pretože rovnako ako slávne európske mesto vzniklo tiež na sieti kanálov.
História Nan Madolu sa píše od 12. - 13. storočia, keď začala jeho výstavba pod vedením dynastie Saudeleur, známej centralizovaním moci na ostrovoch. Podľa odhadov tam v najlepších časoch žilo približne 25 000 obyvateľov a mesto slúžilo ako ceremoniálne a politické centrum. Jeho názov sa prekladá ako „miesta medzi“, čo presne vystihuje jeho jedinečné usporiadanie medzi prílivovými kanálmi a umelými ostrovmi.
Hlavným stavebným materiálom boli bazaltové kamene. Niektoré vážili až 50 ton a boli sem prepravované zo vzdialených kameňolomov. Presnosť, s ktorou boli umiestnené, neprestáva fascinovať dodnes. Techniky použité pri výstavbe Nan Madol pritom zostávajú zahalené rúškom tajomstva. Existuje síce niekoľko teórií od použitia plavidiel na transport až po využitie pákových systémov, no žiadna metóda nebola dostatočne dokázaná.
Ostrovy tvoria veľké bazaltové stĺpy hexagónových tvarov, ktoré vznikli počas sopečnej činnosti. Tieto kamene boli starostlivo usporiadané tak, aby vytvorili múry a štruktúry, ktoré odolali aj skúške času. Mesto zahŕňalo obytné oblasti pre šľachtu, pohrebiská, miesta pre rituály a priestory na prípravu jedla a stavbu kanoe. Zvyšok tvorili skromnejšie domy obyvateľov.
Jednou z najvýznamnejších oblastí v rámci Nan Madol je Madol Powe, ktorá slúžila ako pohrebná časť. Rozprestierala sa na 58 ostrovoch, ktoré obklopovali vysoké múry. Archeológovia tam našli aj pozostatky vládcov Saudeleur a ich rodín. Najvýznamnejším ostrovom je Nandauwas, kde sa nachádza centrálny pohrebný komplex s múrmi dosahujúcimi výšku až 8 metrov.
Podľa miestnych povestí mesto postavili dvojčatá Olisihpa a Olosohpa z mytologickej krajiny Katau. Hľadali miesto na vybudovanie oltára pre boha poľnohospodárstva a s pomocou miestnych obyvateľov, svojich magických síl a lietajúceho draka dokázali prenášať vo vzduchu obrovské kamene na potrebné miesto. Tak postavili prvé budovy.
Napriek svojej veľkoleposti začal význam Nan Madol klesať okolo roku 1628, keď vo veľkej bitke zosadil vládnucu dynastiu Isokelekel. To znamenalo začiatok novej éry, ktorý viedol k ďalším zmenám v správe a sociálnej štruktúre na Pohnpei a tiež k odlivu obyvateľov, ktorým chýbali zdroje obživy a nesúhlasili ani s politickou situáciou.
Kedysi prosperujúce mesto preto upadlo do rozkladu. Keď tam európski objavitelia prišli v 19. storočia, Nan Madol bolo zruinované. K úplnému opusteniu tejto oblasti zrejme prispeli aj klimatické zmeny, kvôli ktorým sa začali niektoré ostrovčeky zaplavovať. Tento problém ich ohrozuje aj v súčasnosti.
Nan Madol je od roku 2016 zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Pre niektorých turistov je to to najzaujímavejšie miesto na svete, no niektorí sa ho boja. Podľa legiend tam môžete stretnúť zblúdených duchov, ktorí nemajú radi cestovateľov a strašia ich. Zaujímavosťou je, že i keď táto oblasť začala upadať a ľudia sa odtiaľ odsťahovali, chodievali tam naďalej robiť rôzne rituály.