Nitra

01.01.2019 |   |    | 

Nitra 

Aj keď je to možno prekvapivé, Nitra je obývanou oblasťou už po 6000 rokov. Rozsiahla keltská osada, ktorá tu v minulosti pôsobila, bola založená v 4. storočí pred n.l. v lokalite Martinského vrchu. Prví Slovania na územie prišli v 5. storočí a v druhej polovici 7. storočia sa južné časti Slovenska stali súčasťou avarského kaganátu a hranica medzi slovanským a avarským územím sa posunula smerom k Nitre. Rozpad kaganátu na konci 8. storočia otvoril novú príležitosť na vytvorenie nových politických jednotiek v tejto oblasti. Nitra sa tak v 9. storočí stala centrom nitrianskeho kniežatstva, najstaršej známej slovanskej politickej jednotky na dnešnom Slovensku. Prvý známy kresťanský kostol vybudovaný západnými alebo východnými Slovanmi bol vysvätený v roku 828 v sídle vládnuceho kniežaťa Pribinu a v tom istom roku bolo mesto prvýkrát spomenuté ako Nitrawa.

Svoju vrchol Nitra dosiahla za vlády Svätopluka I., ktorý bol nitrianskym kniežaťom od roku 850 do 871 a potom kráľom Veľkej Moravy až do roku 894. Za Svätoplukovej vlády sa Nitra skladala z piatich veľkých opevnených osád a dvadsiatich špecializovaných remeselníckych dedín, čo z nej urobilo skutočnú metropolu svojej doby. V 9. a 10. storočí a v okolí dnešnej Nitry existovalo niekoľko kostolov, napríklad na Nitrianskom hrade, Párovciach, Nitrianskej Blatnici, Lupke, Zobore a Kostoľanoch pod Tribečom. Za hranicami mesta sa nachádzajú veľkomoravské osady Chrenová, Lupka, Branč, Vráble a Zlaté Moravce.

Po prvej svetovej vojne a rozpade Rakúsko-Uhorska okupovali mesto československé légie a Nitra bola aj naďalej sídlom nitrianskeho kraja, až do jeho rozpustenia v roku 1928. Po rozdelení Československa v roku 1939 sa Nitra stala súčasťou prvej slovenskej republiky a až do roku 1945 opäť sídlom nitrianskeho kraja. Komunistické obdobie od roku 1948 do roku 1989 bolo poznačené útlakom katolíckej cirkvi, ktorá má tradične silnú prítomnosť v Nitre. Katolícke semináre, kláštory a iné majetky boli znárodnené a premenené na múzeá, školy a úrady. V tomto období došlo k rozsiahlemu nárastu, výstavbe bytoviek a anektovaniu predtým nezávislých dedín. Po nežnej revolúcii v roku 1989 a zániku Československa sa Nitra stala súčasťou novozaloženého Slovenska a v roku 1996 sa stala sídlom nitrianskeho kraja.

 

POČASIE

Predpoveď počasia Pozrite si aktuálne počasie v Nitre

 

DOPRAVA

Miestna hromadná doprava je zložená z autobusov, ktoré dokopy tvoria 28 liniek. Tie poskytujú dopravu nie len v rámci pokrytia celého mesta, ale aj do susedných obcí, ako sú Lužianky, Nitrianske Hrnčiarovce, Štitáre, Ivanka pri Nitre a Branč. Jednorazové cestovné lístky je potrebné zakúpiť si u vodiča alebo prostredníctvom SMS na čísle 1177. Lístky nie je nutné označovať. Cena základného lístku na jednu jazdu je 0,80 EUR pri kúpe u vodiča a 0,50 EUR pri využití cestovnej karty. Pre presný časový rozpis autobusov navštívte https://imhd.sk/nr/cestovne-poriadky.

V Nitre sa nachádza aj verejné medzinárodné letisko Nitra, ktoré prevádzkuje nepravidelnú dopravu. Vo väčšej miere sú však využívané letisko Sliač alebo letisko Milana Rastlislava Štefánika v Bratislave, pričom obidve sú dostupné autom za jednu hodinu. V Bratislave väčšinu letov prevádzkuje spoločnosť Ryanair, ktorá lieta približne z/do 15 destinácií.  Ďalšími dopravcami, ktorých služby môžete na letisku využiť, sú napríklad Smartwings, WizzAir. Ako doprava na letisko neexistujú žiadne špeciálne kyvadlové linky, ale premávajú sem spoje, ktoré sú súčasťou mestskej autobusovej siete. Autobusom č. 61 (alebo v noci N61) môžete využiť priame spojenie na Hlavnú stanicu. Letisko Sliač Letisko pre cestujúcich neprevádzkuje žiadne pravidelné lety, iba charterové.

 

PARKOVANIE

V meste je vám k dispozícii viacero parkovísk, medzi ktoré patria napríklad parkovisko na Wilsonovom nábrežíMurániho ulici. Zaparkovať je tiež možné na všetkých označených parkoviskách, či nákupných centrách (väčšinou do 3 hodín zadarmo).

Za platené parkovisko je možné zaplatiť zaslaním SMS na číslo 2200 v tvare: NR1 (medzera) EČV (medzera) H alebo NR2 (medzera) EČV (medzera) H; pričom NR1 a NR2 sú označením zóny, v ktorej sa nachádzate a H symbolizuje dĺžku parkovania, ktoré je možné predplatiť až do 4 hodín vopred.

Zaplatiť cez SMS môžete už od 7:00 hod. daného dňa (po – pi), pričom sa týmto uhradí čas plateného parkovania v období od 08:00 hod. v zmysle pravidiel služby. Ceny sa pohybujú od 0,65 EUR za prvú hodinu  a  1,25 EUR za každú ďalšiu začatú hodinu v okruhu NR1 a v okruhu NR2   0,25 EUR za prvú hodinu  a  0,65 EUR za každú ďalšiu začatú hodinu.

 

UBYTOVANIE

Rezervujte si ubytovanie v Nitre online. S kódom AFFHCOM220 získate zľavu 8 %.

 

MUSÍTE VIDIEŤ

Nitriansky hrad: je jednou z najzaujímavejších starobylých stavieb na Slovensku. Archeologické nálezy naznačujú, že tu v minulosti stal veľký opevnený hrad a dokazujú tiež existenciu kostola z 9. storočia. V súčasnosti hrad slúži ako sídlo rímskokatolíckeho biskupstva na Slovensku. Návštevníkom hrad ponúka počas hlavnej turistickej sezóny (apríl až október) možnosť vyliezť na samotnú vežu katedrály. Výhľad si môžu vychutnať každý deň okrem pondelka, medzi 10.00 - 17.30 hod. Výstup je organizovaný v pravidelných polhodinových intervaloch a dohliada naň sprievodca.

Nitrianska synagóga: bola postavená v rokoch 1908 až 1911 pre neologickú židovskú obec. Obvod budovy je zdobený byzantskými a secesnými prvkami.

Katedrála Sv. Emeráma: pôvodne postavená v gotickom štýle, sa skladá z mnohých častí. Horný kostol pochádza z rokov 1333 – 1355, rotunda z 11. - 12. storočia a nachádza sa v nej strieborný relikviár z roku 1674. Ďalší relikviár v katedrále obsahuje pozostatky sv. Cyrila. Dolný kostol bol postavený v rokoch 1621 – 1642 a neskôr bol celý chrámový komplex prerobený v barokovom štýle.

Mariánsky stĺp: vztýčený bol v roku 1750 na pamiatku mŕtvych a tiež vzdal poďakovanie Márii za odvrátenie ďalších epidémií. Pokrytý je pozlátenou sochou Panny Márie a podstavec pod stĺpom je plný symbolov a dekorácií, vrátane sôch štyroch svätých, váz, zvitkov, reliéfov, erbu Imricha Esterháziho a anjelov, ktorí držia pomníky patriace mestu.

Kostol sv. Ladislava: kostol v barokovom štýle, ktorý je súčasťou komplexu kláštorných budov a školy piaristického rádu. Stavba sa začala začiatkom 18. storočia a práve v čase, keď sa konečne dokončil, kostol vyhorel a nebol vysvätený až do roku 1789. Väčšinu výzdoby vytvoril rakúsky sochár Martin Vögerle. Jedna séria predstavuje náboženské epizódy v nitrianskej minulosti, ako napríklad vysvätenie prvých troch slovenských biskupov v meste a príchod Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu.

Podnitrianske múzeum: dohliada na zbierkové predmety viacerých odborov (archeológia, etnografia, numizmatika, geológia a zoológia). Od roku 1993 je tu k dispozícii aj výstava najcennejších artefaktov objavených Archeologickým ústavom v Nitre. Výstava obsahuje viac ako 2 200 predmetov z veľkomoravského hradiska Bojná.

Diecézne múzeum Nitrianskej diecézy: vystavuje na Nitrianskom hrade dokumenty archeologických nálezov úzko spätých s pôvodom kresťanstva na Slovensku, vrátane najstaršieho rukopisu z územia Slovenska.

Misijné múzeum: vystavuje predmety z misijných aktivít. Múzeum židovskej kultúry v synagóge predstavuje kultúru a históriu a má stálu expozíciu venovanú holokaustu.

Nitrianska galéria: je hlavnou umeleckou galériou Nitry.

Foyerova galéria: je populárnou galériou, ktorá je súčasťou Starého divadla Karola Spišáka.

Kalvária: Nitrianska Kalvária s dvanástimi kaplnkami sa nachádza na jednom zo siedmych pahorkov, na ktorých je Nitra postavená. Z kalvárie sa vám naskytne krásny výhľad na celé mesto. Miesto je tiež vyhľadávanou lokalitou pre lezcov a už tradične sa tu v druhú októbrovú sobotu koná obľúbené podujatie Šarkaniáda.  

Mestský park Sihoť:  je ideálnym miestom pre rodiny s deťmi a patrí k najkrajším parkom na Slovensku. V najstaršej časti parku sa nachádza mnoho atrakcií pre deti, ako napríklad ihriská, šmýkačky, bludisko, farmársky dvor či historická žabia fontána.

Župný dom: Táto novobaroková budova bola v skutočnosti hlavnou mestskou bránou v stredoveku a dokonca aj dnes musíte prejsť priechodom v tejto budove, aby ste sa dostali na kopec. Od roku 1970 je v ňom tiež umiestnená vysoko uznávaná galéria v Nitre, v ktorej sa usporadúva viac ako 4 000 diel z Nitry a jej regiónu, a každoročne vystavuje mnoho odborne spravovaných výstav.

 

VOĽNÝ ČAS

V meste sa každoročne koná podujatie Leto na nitrianskom hrade. Malý amfiteáter pod holým nebom, tzv. Gotický priekopa, každoročne v júli a v auguste usporadúva koncerty alebo premietania filmov. Mozaiku udalostí dopĺňajú predstavenia zamerané na stredoveké témy. Patria medzi ne napríklad vystúpenia šermovania, stredovekého tanca (tie sa tu tiež môžete naučiť), demonštrácie dobovej kuchyne, či módne prehliadky stredovekých krojov s možnosťou nechať sa odfotiť v historických kostýmoch. Môžete sa tiež stretnúť s dravými vtákmi a zapojiť sa do hier pre veľkých i malých. Súčasťou festivalu je turecká kaviareň a brušný tanec.

Mnohí to možno nevedia, ale Nitra je aj divadelným mestom. Okrem slávneho Divadla Andreja Bagara tu pôsobia aj nemenej známe divadlá - Staré divadlo Karola Spišáka a Nové divadlo, ktoré vzniklo v roku 2016. September je sviatočným mesiacom všetkých divadelných nadšencov. Nitra sa vtedy pravidelne stáva dejiskom Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra.

Ak by ste si radi oddýchli v nákupnom centre, ktoré poskytuje nie len dobrý výber obchodov, ale aj dobré možnosti parkovania a gastronómie, na výber máte z: OC Mlyny, ZOC Max, Centro Nitra, či Galéria Tesco.

Nitra je tiež po celé desaťročia je synonymom výstav. Výstavisko Agrokomplex je známe nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Od svojho založenia v roku 1973 patrí k tým najvýznamnejším výstavným a výstavníckym inštitúciám na Slovensku. Najnavštevovanejšie veľtrhy sú napríklad Nábytok a bývanie, Gardenia a v neposlednom rade viac ako 40 rokov trvajúca výstava potravín a poľnohospodárstva „Agrocomplex“. Súčasťou tejto inštitúcie je aj Slovenské poľnohospodárske múzeum. Expozície múzea sú rozmiestnené po prostredí Agrokomplexu a k dispozícii je aj skanzen ľudovej architektúry, nitrianska poľná železnica a knižnica.

No a ak by ste si radi po náročnom dni oddýchli, s radosťou vás privítajú v Mestských kúpeľoch, kde môžete využiť nielen služby plavárne, ale tiež sauny.

Aktuálny kalendár všetkých udalostí a podujatí v Nitre nájdete na http://www.nitralive.sk/podujatia.

 

ZAUJÍMAVOSTI V OKOLÍ

Príroda Nitry a jej okolia je typická svojou polohou na rozhraní hôr a nížin. Menšia severná časť sa tiahne do pohoria Tribeč, južná leží v Dunajskej nížine a obklopuje údolie rieky Nitra. Práve to je dôvodom, prečo je Nitra a jej okolie skvelým miestom pre výlet. Napríklad pohorie Zobor sa nachádza v južnej časti pohoria Tribeč a aj keď nie je príliš vysoké, v porovnaní s Podunajskou nížinou sú to skutočné hory, v ktorých sa môžete prechádzať po značených turistických trasách, po súvislých lesoch alebo stepných trávnych porastoch. Náučný chodník Zoborské vrchy pomocou 27 zastávok ukazuje najkrajšie pamiatky na území Zoborských vrchov. Po ceste si navyše môžete prezrieť ruiny Zoborského kláštora, najstaršieho kláštora na Slovensku. Obľúbeným cieľom výletov v Zoborských horách je aj Nitrianska pyramída, ktorá sa omylom často považuje za Zobor. V skutočnosti sú však oddelené významným horským sedlom. Odporúčaným východiskovým bodom pešej túry do Pyramídy je Sanatórium Zobor, odkiaľ z modrej cesty vedie až na vrchol. Okolie Nitry ponúka aj ďalšie zaujímavé miesta, ako Bison Park v Topoľčiankach, Arborétum v Mlyňanoch, Jelenecká gaštanica alebo Národný žrebčín v Topoľčiankach.

Ak by ste radi vycestovali za kultúrou či nádychom histórie, za návštevu určite stoja:

Hipologické múzeum: zriadené ešte v roku 1989, v budove bývalého obecného kultúrneho domu. Návštevníci sa prostredníctvom fotodokumentačného materiálu môžu oboznámiť s pôvodnými i novými objektmi žrebčína, s osobnosťami, ktoré sa najviac zaslúžili o rozvoj chovu koní, aj so športovými úspechmi. Pýchou múzea je okrem iných dokumentov aj vavrínový veniec s modrou stuhou, ktorými dekorovali ryšku Arvu v pražskej Veľkej Chuchli v roku 1988.

Tekovské múzeum v Leviciach: Vzniklo v roku 1927 vďaka vrábeľskému poštmajstrovi Jozefovi Nécseymu, ktorý daroval svoju rozsiahlu zbierku archeologických predmetov z okolia Vrábľov a Dolného Požitavia, národopisných predmetov zo severnej časti Tekovskej župy a okolia Zvolena, obrazov, rodinného archívu a kníh mestu Levice a týmto sa začína písať história levického múzea.

Skalné obydlia v Brhlovciach: v obci žijú dodnes ľudia v kamenných domoch a traduje sa, že tunajšie skalné obydlia majú svoj pôvod v ochrane domáceho obyvateľstva pred nájazdmi Turkov v 16. a 17. storočí.

Múzeum rodu Forgách Jelenec: Prízemný barokový kaštieľ v Jelenci postavil biskup Pavol IV. Forgách v roku 1722 aForgáchovci v ňom žili a zdržiavali sa až do konca druhej svetovej vojny.

Pre aktívny oddych odporúčame navštíviť Thermalpark Nitrava,, Termálne kúpalisko v Diakovciach, , Termálne kúpalisko Horné Saliby a v lete letné kúpalisko Topoľčany a kúpalisko na Sihoti.

 

INTERNET

https://www.nitra.sk/

https://www.nitra.eu/www/

https://nitraden.sk/ 

http://www.nitralive.sk/

 

APLIKÁCIE

Moja Nitra – aplikáciu si môžete personalizovať a sledovať tak vami vybrané podujatia, obedové menu, správy, a iné.

Arriva Bike – poskytuje sledovanie až 70 zdieľaných bicyklov arriva bike, ktoré sú rozmiestnené na siedmych výpožičných stanovištiach

Moje Taxi Nitra - stačí iba jeden klik v aplikácii a taxík máte na ceste

 

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Utorok, 26. máj. 2020. Meniny má Dušan.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa