Trenčín

01.01.2019 |   |    | 

Trenčín je jedno zo starších miest na západnom Slovensku, s krásnym historické centrom. Trenčín ma viac ako 50 000 obyvateľov. 

POČASIE

Predpoveď počasia Pozrite si aktuálne počasie v Trenčíne

 

DOPRAVA

Do Trenčína sa z iných miest dostanete veľmi jednoducho po diaľnic D1, ktorá má priamy výjazd do centra Trenčína. Cesta napríklad z Bratislavy netrvá viac, ako hodinu a pol. Cesta z Košíc trvá asi štyri hodiny. Cez mesto prechádza aj mnoho autobusov, ktorých cesta je síce o niečo dlhšia, ale v prípade, že nemáe k dispozícii auto, je vhodnou alternatívou. Na cestu z Bratislavy a Košíc môžete využiť aj niektorú z častých vlakových liniek.

Samotný Trenčín má vybudovaný pomerne dobrý systém mestskej hromadnej dopravy, aj keď premávka spojov do menších štvrtí nie je až tak častá. Lístky je možné zakúpiť si priamo u vodičov autobusov,  avšak iba v hotovosti. Lístok platí iba na jednu cestu, bez prestupov a jeho cena je 0,60 EUR. V prípade, že cestujete s batožinou, ktorá je väčšia ako 30x40x60 cm, je potrebné zakúpiť si aj lístok v hodnote 0,25 EUR. Na nástup je nutné použiť prvé dvere pri vodičovi. Centrum mesta je ale veľmi malé a je ľahké prejsť z jednej strany na druhú, preto možno mestskú hromadnú dopravu ani nevyužijete. Väčšinu centra dokonca tvorí pešia zóna.

 

UBYTOVANIE

Trenčín je síce malé mestečko, ale poskytuje veľa miest na ubytovanie, či už štvorhviezdičkové hotely, alebo niekoľko ubytovní. Problém s rezervovaním ubytovania však môžete mať v období, kedy sa tu konajú festivaly Pohoda a Art Film Festival. Pri výbere svojej cesty si teda pre istotu prekontrolujte dátum s akciami konajúcimi sa v meste. Čo sa týka výberu, medzi tie najlacnejšie patria Hostel Elephant Castle na Mierovom námestí, ktorý je zároveň jediným hostelom nachádzajúcim sa v historickom centre, priamo pod Trenčianskym hradom. Ďalšími sú Penzión u Svorada, či Kemping Ostrov, v blízkosti jazera Váh. Medzi naopak drahšie patrí Hotel Elizabeth postavený ešte v roku 1900 a Grand Hotel na Palackého ulici č. 24.

Pozrite si výhodné ubytovanie v Trenčíne.Booking.com

 

JEDLO

 V meste je veľa dobrých miest, kde sa môžete najesť. V centre mesta sú dokonca aj naozaj dobré a rýchle možnosti občerstvenia a pochutnať si môžete aj na národných špecialitách. Veľmi reštaurácia je napríklad reštauráciua U Sanera, kde ponúkajú veľkú porciu jedla za dobrú cenu. Ponuka sa však skladá iba zo slovenských jedál. Veľmi obľúbená je aj Papa's Garden, ktorá sa nachádza v blízkosti fontány a kde servírujú jedlá ako Kebab, Gyros a pod. Ak máte chuť na medzinárodnu kuchyňu, navštívte pizzériu Giacomo, kde nájdete typickú talianskú pizzu so všetkým, čo k nej patrí. Podávajú tu tiež cestoviny a šaláty.

 

ZÁBAVA

Trenčín je hlavným dejiskom jedného z najznámejších hudobných festivalov, festivalu Pohoda. Festival sa už tradične koná každý druhý júlový víkend. Začín zvyčajne vo štvrtok popoludní a trvá až do nedele ráno. Hlavný program je plánovaný na piatok a sobotu. Akcie sa zúčastňuje približne 25 000 ľudí, ktorí kempujú v stanoch v areáli bývalého vojenského letiska. Mesto je tiež dejiskom medzinárodneho filmového festivalu Art Film Fest. Je to súťažný festival, ktorý bol založený v roku 1993 a každoročne sa koná koncom júna v historickom centre Trenčína a v neďalekom historickom kúpeľnom meste Trenčianske Teplice.

Ak uprednostňujete zábavu v podobe relaxu v prírode, mesto vám ponúka hrádzu vedúcu pozdĺž Váhu. Cesta je využívaná chodcami, cyklistami a korčuliarmi, takže je iba na vás, ktorú aktivitu zvolíte. Zájsť môžete tiež do lesa Brezina, ktorý vedie okolo juhovýchodu Trenčína, len dve minúty chôdze od centra mesta. Obsahuje množstvo veľmi pekných, tichých a bezpečných chodníkov vhodných aj na cykloturistiku.

Okrem iného, môžete napríklad zájsť na dobrý film do kina Cinemax v nákupnom centre Max na Štefánikovej ulici, či do kina Metro v centre mesta na hlavnom námestí – tu nájdete v ponuke aj  nekomerčné filmy z rôznych krajín sveta.

 

NÁKUPY

V minulosti sa mesto nazývalo „Trenčín, mesto módy“ a móda je pre Trenčín synonymom aj doteraz.  V tomto nádhernom mesto nájdete mnoho malých obchodíkov, ale tiež veľkých nákupných centier. Malé klasické obchody sa nachádzajú najmä v centre mesta, nákupné centrá skôr smerom do širšej časti Trenčína. Navštíviť môžete napríkald OC Max, ktoré sa nachádza iba 1 kilometer od vlakovej a autobusovej stanice, či nákupné centrum Južanka v časti mesta, ktoré sa nazýva Juh, alebo Laugaricio na okraji mesta.

 

SLÁVNOSTI, UDALOSTI

Aktuálny kalendár udalostí v Trenčíne nájdete na https://visit.trencin.sk/podujatia/.

 

MUSÍTE VIDIEŤ

Trenčiansky hrad - určite ho neprehliadnete, nachádza sa na skale nad mestom.

Katov dom - nachádza sa na Matúšová č. 14. V budove bolo údajne v minulosti aj väzenie.

Rímsky nápis - jedinečný rímsky nápis z roku 179, keď rímske légie vedené Marcusom Aureliusom zimovali v osade a vymysleli názov Laugaricio. Je napísaný na hradnej skale a je voľne prístupný z hotela Elizabeth

Mestská veža - zostávajúca časť mestského opevnenia.

Synagóga - vybudovaná v roku 1913, je prístupná v čase príležitostných exponátov.

Hrad Beckov, respektíve zrúcanina hradu. Z Trenčína sa sem ľahko dostanete na bicykli.

Galéria M. A. Bazovskeho - galéria výtvarneho umenia, ktorú nájdete na ulici Palackého č. 27. Okrem výtvarného umenia tu má svoje miesto aj hudba, film, či umelecké slovo.

Trenčianske múzeum - múzeum sa nachádza hneď na začiatku hlavného námestia (Mierovo námestie č. 46). Vo všeobecnosti predstavuje históriu Trenčína, no medzi stálu expozíciu patria aj exponáty z oblasti botaniky či zoológie.

Múzeum kolies - exponáty automobilových kolies z dreva alebo kameňa.

Minerálna voda Kubranská kyselka - prameň minerálnej vody v lesa s detským ihriskom. Ľahko dostupný pešo, autom alebo autobusom č. 7, 11 a 13.

Ostrov - obľúbené rekreačné miesto hneď vedľa centra mesta. Tiež miesto každoročného letného podujatia Splanekor (Splav netradičných korábov - Plachtenie nezvyčajných lodí).

 

PASY

Krajská karta multiCARD – poskytuje zľavu pre prímestskú autobusovú dopravu s 20% až 26% zľavou z ceny cestovného lístka

Laugaricio karta – poskytuje zľavy v nákupnom centre Laugariciou, zaregistrovať sa môžete jednoducho a zdarma prostredníctvom registračného formulára na webovej stránke centra

 

LETISKO

Hoci sa v meste nachádza letisko, nie je využívané na medzinárodné lety. Na tie je najlepším riešením využiť letisko v Bratislave, kde prevažnú väčšinu letov prevádzkuje spoločnosť Ryanair, ktorá lieta približne z/do 15 destinácií. 

 

INTERNET

https://trencin.sk/

https://www.tsk.sk/

http://parkovanietrencin.sk/

 

APLIKÁCIE

Trenčín – získajte všetky informácie o meste jedným klikom

 

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)
Štvrtok, 24. október. 2019. Meniny má Kvetoslava.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa