Do hôr na Zamkovského chatu

14.12.2010 |   |    | 

SLOVENSKO - Zamkovského chata je horská chata, ktorá sa nachádza v ústí Malej Studenej doliny vo Vysokých Tatrách.Je cieľom ľahších a kratších túr pre rodiny s deťmi alebo pre tých, ktorí sa jednoducho chcú prejsť z Hrebienka trochu ďalej. Je zastávkou na ceste ku Skalnatému Plesu či k Téryho chate.

Turistický chodník smerujúci ku Zamkovského chate je nenáročný, celoročne otvorený a schodný v pevnej športovej obuvi.

Chatu postavil v rokoch 1942 až 1943 tatranský horolezec, horský vodca a zároveň chatár na Téryho chate Štefan Zamkovský (1908 až 1961) ako svoje bydlisko. Počas druhej svetovej vojny slúžila chata ako útočisko pre partizánov, Židov a politických väzňov.

Chatu v roku 1951 znárodnili a premenovali na Chatu kpt. Nálepku podľa partizánskeho veliteľa, ktorý padol v roku 1943 pri ukrajinskom meste Ovruč. Po znárodnení musel Zamkovský chatu opustiť kvôli obvineniu komunistickej vlády, že bol prisluhovačom kapitalizmu.

V roku 1993 chatu reštituoval Zamkovského vnuk Stanislav Tichý. Súkromnej chate vrátil jej pôvodný názov.

V súčasnosti Zamkovského chata ponúka ubytovanie a občerstvenie pre turistov. Ubytovacia kapacita chaty je 28 postelí v 4-posteľových izbách. Hygienické zariadenia sú spoločné pre všetky izby na chodbe (WC, sprcha s teplou vodou).

V letnej sezóne je možnosť núdzového ubytovania v podkroví na matracoch vo vlastných spacákoch. Zásoby sa na chatu dopravujú podobne ako v minulosti pomocou vysokohorských nosičov, ale pomáha aj vrtuľník. Ako zdroj elektrickej energie slúži malá vodná elektráreň na Malom Studenom potoku.

K Zamkovského chate je najvhodnejší prístup od Hrebienka po chodníku, ktorý pokračuje ďalej na Skalnaté pleso po červeno značkovanom turistickom chodníku. Od chaty vedie chodník do Malej studenej doliny po zeleno značkovanom turistickom chodníku.

 

 

Kontakt na chatára:
Ing. Jana Kalinčíková
Tel.: +421 (52) 442 26 36
Mobil: +421 (905) 554 471
E-mail:
zamka@zamka.sk
Web: www.zamka.sk

 

Zdroj/autor: wikipedia, zamka, drom

Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
3.0/5 (2 hlasov)
Sobota, 16. február. 2019. Meniny má Ida.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa