Cestujte s chuťou - Kysuce

23.10.2013 |   |    | 

História každej krajiny sa prejavuje aj v jej gastronómii a ak cestujete, určite spoznávate danú krajinu či región aj prostredníctvom chuťových pohárikov.Séria Poklady slovenskej kuchyne je presne o takomto kulinárskom objavovaní. Mapuje celé územie Slovenska a popri receptoch, ktoré sú dodnes neodmysliteľnou súčasťou nášho jedálneho lístka, prináša aj dávno zabudnuté kulinárske poklady ukryté v jednotlivých regiónoch. Práve vyšiel  5. diel, ktorý vás povodí po Kysuciach, Orave, Turieci, Liptove aj Horehroní.

Kysuce sú krásny región na severozápade Slovenska, kde bolo základom obživy poľnohospodárstvo. V stredoveku sa tu pestovalo obilie, kapusta, strukoviny, pohánka, jačmeň, proso, zelenina, chmeľ na výrobu piva. Na záhonoch v blízkosti obydlí sa pestovala kapusta, rozšírené boli aj ľan a konope. Nechýbali ani bylinky ako majorán, repík, rozmarín.

Dôležitou súčasťou kysuckého hospodárskeho dvora bol dobytok. Každý choval toľko dobytka, koľko mohol, ten totiž určoval majetnosť gazdu. Ovce predstavovali dôležitú súčasť hospodárenia predovšetkým v prvých fázach osídľovania Kysúc (valašské a kopaničiarske osídľovanie).

To všetko ovplyvňovalo aj gastronómiu Kysúc. Strava tam pozostávala najmä z jedál z obilných produktov, strukovín, mlieka a mliečnych výrobkov, ovocia, zeleniny, predovšetkým kapusty, a v neskoršom období zo zemiakov. Pekávali sa koláče s rôznymi plnkami, osúchy a chlieb. Ovocie (jablká, hrušky, čerešne, slivky) sa využívalo na varenie ovocných polievok, varil sa z neho lekvár alebo ho naši predkovia sušili na peci. Pálil sa z neho aj tvrdý alkohol.

Takmer každodennou súčasťou stravy na Kysuciach bola kapusta. Pripravovali sa z nej polievky, hlavné jedlá či koláče. Známa a obľúbená bola aj kvaka, ktorá sa používala predovšetkým do polievok.

Poklady slovenskej kuchyne 5. diel vás prevedú nielen po regióne Kysuce, ale aj po ďalších. Pochutíte si na predjedle v podobe vyprážaných lokší, polievke Demikát, lahodnom Jeleňom guláši, na záver si dáte čučoriedkový koláč a k tomu ešte zo špajze orechový likér. V knihe nájdete okolo 150 originálnych receptov - niektoré sú všeobecne známe a obľúbené, iné dávno zabudnuté skvosty, ktoré autorka Silvia Pilková objavila v zapadnutých kútoch Slovenska alebo starých rodinných archívoch.

 

Zdroj/autor: Ikar, drom

 

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
4.8/5 (6 hlasov)

Streda, 16. jún. 2021. Meniny má Blanka.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa