Tip na víkend: Viedenská výstava Sissi na Korfu

2012-09-27 14:00:00 |   |    | 

RAKÚSKO - Pri príležitosti 175. výročia narodenia rakúskej cisárovnej Alžbety, známej ako Sissi, pripravil viedenský Hofmobiliendepot výstavu Sissi na Korfu. Tá sa sústreďuje predovšetkým na jej záujem o cestovanie, nové kultúry, filozofiu, archeológiu i lásku k prírode. Vďaka zachovanej podrobnej dokumentácii prináša Hofmobiliendepot významnú časť života rakúskej cisárovnej prostredníctvom zriedka vystavovaných exponátov, ktoré pochádzajú prevažne z vlastnej zbierky depozitáru.Alžbeta Bavorská, ktorá sa narodila 24. decembra v roku 1837, je nepochybne jednou z najznámejších postáv v rakúskych dejinách. Grécky ostrov Korfu cisárovná Alžbeta navštevovala od roku 1860 na svojich dlhotrvajúcich zahraničných cestách a od roku 1880 získalo toto miesto pre ňu výnimočné postavenie.

V Európe vtedajšej doby vzbudili veľký záujem o antiku Schliemannove vykopávky Tróje a v Mykénach. Vášeň pre antickú kultúru a filozofiu zdieľala aj Sissi. Naučila sa starogréčtinu a gréčtinu, začala zbierať antické umenie, študovala grécku mytológiu a dejiny Grécka a zaujal ju i grécky hrdina Achilles. Prezentácia vykresľuje aj vzťah Sissi k palácu Achillion, ktorý si dala na ostrove Korfu postaviť a kde uchovávala aj svoju zbierku.

Výstava prináša originálne kusy mobiliáru a servisu z paláca, oblečenie, doplnky, cestovné potreby a umelecké kúsky z jej antickej zbierky. Za pozornosť stojí napríklad jej zbierka umelecky vyrezávaných drahých kameňov, stojan na čítanie koránu alebo orientálny stolík. Výnimočnú prehliadku uzatvára dokumentácia o každodennom živote cisárovnej na Korfu. Výstavu sprístupnili včera a potrvá do 27. januára 2013.

 

Zdroj/autor: compress, sita, drom

 

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Pondelok, 22. júl. 2024. Meniny má Magdaléna.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa