Grécko otvára reštaurácie a obnovuje dopravu na ostrovy

25.05.2020 |   |    | 

Grécko v snahe opätovne oživiť turistický ruch obnovilo v pondelok - po viac než dvoch mesiacoch - pravidelnú prepravu na ostrovy v Egejskom a Iónskom mori, kam sa turisti budú môcť z pevniny dostať trajektom aj letecky. V celej krajine sa takisto otvárajú reštaurácie, kaviarne a bary, informovala agentúra AP s odvolaním sa na miestne médiá.Cestovať na grécke ostrovy mohli od konca marca, keď začali platiť prísne obmedzenia súvisiace s bojom proti pandémii nového koronavírusu, len ľudia, ktorí tam majú trvalý pobyt a dodávatelia tovarov.

Nízke počty nakazených však gréckej vláde umožnili naštartovať dovolenkovú sezónu skôr než sa pôvodne očakávalo, a to už 15. júna. Grécky krízový štáb pre boj proti pandémii COVID-19 uviedol, že koncom mája zverejní zoznam krajín, ktorých občania budú môcť do Grécka pricestovať bez toho, aby museli ísť do povinnej dvojtýždňovej karantény, doplnila rakúska stanica ORF.

Na trajektoch a v reštauráciách platia prísne nariadenia týkajúce sa odstupu medzi ľuďmi a obmedzenia počtu pasažierov a hostí. Trajekty prepravia naraz len polovicu z doterajšej povolenej kapacity osôb, napísal denník Die Welt. Pri jednom stole v reštaurácii budú môcť sedieť najviac šiesti ľudia a obsadených smie byť len polovičný počet stolov, vyplýva z nariadení krízového štábu.

Na gréckych ostrovoch evidovali doteraz len málo prípadov infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2. Na piatich ostrovoch - Lesbos, Samos, Rodos, Zakynthos a Korfu - pribudnú v rámci preventívnych opatrení - nové jednotky intenzívnej starostlivosti, aké už existujú napríklad na Kréte.

Oblasť cestovného ruchu sa na gréckom hospodárstve podieľa viac než desiatimi percentami a prináša aj množstvo sekundárnych benefitov. Vlani navštívilo Grécko viac než 34 miliónov turistov, ktorí minuli v krajine 18,2 milióna eur, ako vyplýva z centrálnych údajov.

 

Zdielať článok na Facebooku

Foto: Getty Images
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Streda, 23. september. 2020. Meniny má Zdenka.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa