Maximálna dávka krásy a erotiky: Brazília žije slávnym karnevalom (FOTO)

2022-04-30 09:59:00 |   |    | 

Brazílske veľkomesto Rio de Janeiro sa vo svete zviditeľnilo nielen sochou Krista Spasiteľa s otvorenou náručou, ale aj veľkolepým karnevalom. Pestrofarebná šou mala síce kvôli pandémii dvojročnú prestávku, teraz však hlási veľkolepý návrat. Slávnostné prehliadky a sprievody začali v stredu a potrvajú do 30. apríla. 

Po viac ako dvojročnej prestávke vynútenej pandémiou covidu-19 sa do brazílskeho Ria de Janeiro vrátil tradičný karneval, ktorého vrcholom budú v piatok a v sobotu prehliadky 12 škôl samby. Každá z nich sa bude hudbou a tancom snažiť vyjadriť nejaké posolstvo. Karneval potrvá do 30. apríla, kedy bude vyhlásený víťaz súťaže škôl samby.

Témy týchto prehliadok, ktoré hodnotí porota podľa rôznych kritérií od kvality bubeníkov po krásu kostýmov, budú ako tradične aj sociálne a politické, tento rok aj vzhľadom na októbrové prezidentské voľby. Jedna zo škôl sa chystá pripomenúť aj karneval z roku 1919, ktorý bol prvým po vtedajšej najhoršej vlne pandémie španielskej chrípky.

Kvôli pandémii covidu-19 bol aj tohtoročný karneval posunutý z obvyklého februárového termínu. Vlani sa nekonal vôbec a zo sambodrómu sa stalo očkovacie miesto. Namiesto veľkolepého zahájenia, kedy starosta Ria odovzdáva symbolický kľúč od mesta kráľovi karnevalu Momovi, sa vlani konal skromný ceremoniál, pri ktorom starosta v rúšku prevzal kľúč od kráľa predchádzajúceho karnevalu a odovzdal ho zdravotníkom v bielych plášťoch.

"Naozaj mi veľmi chýbal. Karneval jednoducho milujem," citovala agentúra AFP starostu Ria Eduarda Paesa, ktorý je v úrade od vlaňajšieho januára a predtým mesto viedol aj v rokoch 2009 až 2016. "Karneval ukazuje svetu náš ľud, ktorý je veselý, nemá predsudky a zosobňuje rozmanitosť a náboženskú toleranciu," dodal Paes.

Jeho predchodca Marcelo Crivella podobné veselie označoval za necudné a odmietal odovzdať symbolický kľúč od mesta Momovi. Otvárací ceremoniál namiesto neho vykonal zástupca radnice. Tiež súčasný krajne pravicový prezident Jair Bolsonaro sa ku karnevalu vyjadruje kriticky.

"Školy samby sú reprezentáciou afro-Brazílskej kultúry," povedal spisovateľ Luiz Antonio Simas, ktorý sa špecializuje na históriu samby. Za súčasnej vlády má ale slávnosť aj politický rozmer, pretože Bolsonara mnohí obviňujú aj z rasizmu.

Karneval v Riu do tohto šesťmiliónového mesta každoročne priláka niekoľko miliónov turistov, ktorí prinesú peniaze miestnym podnikateľom aj do mestskej pokladne. Po obmedzení cestovania počas pandémie sa očakáva, že miestne hotely by mohli byť zaplnené asi z 85 percent.

História brazílskych karnevalov sa začala písať v roku 1641, keď dobyvatelia nového kontinentu zatúžili po zábave v štýle európskych bálov a maškarád. Podrobené indiánske obyvateľstvo spolu s otrokmi z Afriky vítalo karneval ako vhodnú príležitosť na zábavu, do ktorej preniesli svoje dávne pohanské tradície, miestnu indiánsku a dovezenú africkú kultúru.

 

VIAC FOTOGRAFIÍ NÁJDETE V GALÉRII.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: ČTK

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Sobota, 20. apríl. 2024. Meniny má Marcel.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa