Hrad Hrušov

03.05.2009 |   |    | 

SLOVENSKO - Severne od Topoľčianok na západe Slovenska sa nachádza romantická zrúcanina hradu Hrušov.Hrušov dal pravdepodobne postaviť Matúš Čák niekedy po roku 1283. Hrad dozeral na dôležitú cestu, ktorá spájala horné Ponitrie s Požitavím a bol jednou z opôr mocenského postavenia trenčianskeho oligarchu v regióne.

Po Matúšovej smrti Hrušov pripadol korune a od druhej polovice 14. storočia sa na ňom vystriedalo niekoľko dočasných vlastníkov alebo záložných pánov. V roku 1446, v nepokojných dobách dynastických bojov, keď panstvo vlastnili Bubekovci, ich hrušovský kastelán hrad protiprávne predal Kolomanovi z Topoľčianok.

Ten tu usadil svoju neter Dorotu, ktorá sa vydala za kráľovského úradníka Pavla Solčianskeho a Matej Korvín pánu Pavlovi Hrušov daroval. Spory, ktoré z toho vznikli, využil Michal z Nitrianskej Stredy a v noci 24. júla 1475 sa hradu zmocnil. Prekvapeného Pavla Solčianskeho zavraždil a jeho ženu s deťmi z hradu vyhnal. Lupičov sa podarilo vytlačiť až v nasledujúcom roku.

V roku 1504 sa Hrušov dostal do vlastníctva zámožnej rodiny Zalczerovcov zo Záblatia. Tým pre neustále vyvolávanie sporov a potýčiek so susedmi Ferdinand I. Habsburský v roku 1549 panstvo odobral a vrátil ho šľachticom z Topoľčianok.

Trvalo ešte šeť rokov, kým sa Juraj a jeho strýko Tomáš mohli nerušene ujať svojho majetku a spojením topoľčianskeho panstva s hrušovským si splniť svoj dávny sen.

Keď rod šľachticov z Topoľčianok vymrel, kráľ Matej II. v roku 1616 predal tento majetkový komplex Ladislavovi Petheovi. Prostredníctvom sobáša jeho jedinej dcéry Anny s Pavlom Rákóczim sa Topoľčianky s Hrušovom dostali do vlastníctva tohto významného rodu. Za protihabsburského povstania Františka II. Rákócziho vojsko generála Heistera v roku 1708 Hrušov dobylo a cisárski vojaci hrad zničili.

 

Obec Hostie leží v severovýchodnej časti Žitavskej pahorkatiny na úpätí Tríbeča v doline Hostianskeho potoka. O starovekom osídlení obce Hostie svedčí nález zlatej mince z doby rímskeho cisára Theodosia (379-395 nášho letopočtu). Na veľkomoravské korene upozorňuje aj názov obce  gosť v staroslovienčine znamenal hosť , obchodník. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1332. Hostie ležia medzi Inoveckým a Tríbečským pohorím. Dnes majú 1 220 obyvateľov a kataster 2 870 ha.

 

  • Výlety v okolí hradu Hrušov


Obec Topoľčianky – leží južne len niekoľko kilometrov od hradu
Kaštieľ v Topoľčiankach – klasicistická stavba zo začiatku 19. storočia
Zvernica v Topoľčiankach – na ploche asi 30 ha žije niekoľko desiatok zubrov hôrnych dovezených z Poľska

 

Obecný úrad Hostie
951 94 Hostie
Tel.: 037/6337121
Fax: 037/6337121
E-mail:
obecnyurad@hostie.sk

Nitriansky informačný systém Nitra
Štefánikova 1
949 01 Nitra
Tel.: +421/37/16 186, 741 09 06
E-mail.:
info@nitra.sk
Web: www.nitra.sk, www.nisys.sk

 

Zdroj/autor: Dajama, hrady najkrajšie zrúcaniny, hostie, drom


Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)
Streda, 20. február. 2019. Meniny má Lívia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa