DOMA Nová výstava na Oravskom hrade

30.06.2009 |   |    | 

SLOVENSKO - Na Oravskom hrade v obci Oravský Podzámok slávnostne otvorili novú stálu expozíciu venovanú miestnemu zemianstvu.Pri tejto príležitosti sa v tamojšom Dubovského paláci zišlo viac ako 50 potomkov oravských zemianskych rodov.

„V týchto priestoroch v minulosti pôsobili správcovia oravskej župy. Preto v tomto regióne  je v umiestnení expozície, dokumentujúcej spôsob života početnej spoločenskej vrstvy nižšej šľachty, ktorá zohrávala dôležitú úlohu, veľký kus symboliky,“ povedala etnografka Oravského múzea P. O. Hviezdoslava, ktoré spravuje Oravský hrad.

Týmto projektom sa uzatvorila posledná etapa obnovy hradnej etnografickej expozície. Niektoré jej predchádzajúce časti boli už veľmi zastarané. Ich modernizáciou chce múzeum osloviť nielen verných, ale aj úplne nových návštevníkov.

Novootvorená expozícia Oravské zemianstvo je vytvorená zo zbierkových fondov Oravského múzea a obohatená predmetmi z dedičných súkromných zbierok. Spontánna iniciatíva a ústretovosť zo strany súčasných potomkov tunajších zemianskych rodov dodáva tejto expozícii ešte väčšie opodstatnenie.

 


 

Oravský hrad
027 41 Oravský Podzámok
Tel.: +421 43 581 61 11, +421 43 582 02 40
Fax: +421 43 581 61 30
E-mail:
muzeum@oravamuzeum.sk


 

Zdroj/autor: tasr, oravskyhrad, drom

Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Piatok, 22. január. 2021. Meniny má Zora.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa