Veľká Británia

05.07.2010 |   |    | 

Fakty

Názov krajiny: Veľká Británia
Hlavné mesto: Londýn
Rozloha: 244 820 km2
Počet obyvateľov: 62 698 362 (2011)
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia 
Geografická poloha: Ostrovy pri západoeurópskom pobreží. Od kontinentálnej Európy ju delí Severné more, Doverská či Calaiská úžina (po anglicky Strait of Dover, po francúzsky Pas de Calais), Anglický prieliv či Prieliv La Manche (po anglicky English Channel, po francúzsky La Manche), od Írskeho ostrova Atlantický oceán, Saint George's Channel (Prieliv sv. Juraja), Írske more, Sea of the Hebrides (Hebridské more).
Časové pásmo: Slovensko –1 hod.
Podnebie: Počasie je premenlivé, môže sa meniť zo dňa na deň. Na jar od teplého a slnečného po chladné veterné a daždivé. Letné dni sú väčšinou teplé, niekedy až horúce, jeseň je príjemná. Zima (december, január, február) nie je silná. Mnohé dni sú chladné, ale slnečné a jasné. Teploty až + 5?C
Mena: britská libra (GBP)
Jazyky: angličtina
Správne členenie: Anglicko (39 grófstiev - county, 7 veľkomestských grófstiev - metropolitan county), Wales (8 grófstiev - county), Škótsko (9 krajov - region a 3 skupiny ostrovov - island area), Severné Írsko (26 okresov - district), 2 závislé územia (Normanské ostrovy v Lamanšskom prielive a ostrov Man) a 11 zámorských území: Gibraltar (južná Európa), Bermudy (Severný Atlantik), Falklandské ostrovy, Južná Georgia, ostrovy Sandwich a Sv. Helena (Južný Atlantik), Montserrat, Kajmanské ostrovy, ostrovy Turks a Caicos a Panenské ostrovy (Karibik) a Pitcairn (Oceánia).
Národnost. zloženie: Angličania (83,5 %), Škóti, Walesania, Íri 
Náboženstvo: Kresťanské ( anglikánske, rímskokatolícke, presbyteriánske) 76 %, muslimské 2 %, hinduistické 1%
Diplomatické zast.:

Veľvyslanectvo Veľkej Británie v SR
Panská 16, 811 01 Bratislava
Tel: 00421 2 5998 2000
Fax: 00421 2 5998 2240
E-mail: bebra@internet.sk
Web: ukinslovakia.fco.gov.uk

Veľvyslanectvo SR v Spojenom kráľovstve
Embassy of the Slovak Republic
25 Kensington Palace Gardens
London W8 4QY
Telefón: 0044 / 207 313 6470,
0044 / 207 313 6471
Fax: 0044 / 207 313 6481
E-mail: emb.london@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/londyn

Víza a doklady:

Veľká Británia  pri vstupe občanov SR nevyžaduje žiadne víza resp. iné povolenie na vstup.
Cestujúci je povinný preukázať svoju totožnosť a štátne občianstvo. Britská imigračná služba pri vstupe občanov EÚ na britské územie požaduje predloženie platného cestovného pasu alebo národného občianskeho preukazu (za platný doklad sa považuje len občiansky preukaz novšieho typu vo forme identifikačnej karty). Občanom SR prichádzajúcim do UK s úmyslom pracovať sa odporúča vycestovať s oboma dokladmi. Počas registrácie na Ministerstve vnútra UK (Home Office) je potrebné odovzdať identifikačný doklad, a registrácia môže trvať aj niekoľko týždňov. Občania SR môžu na území UK podnikať, alebo sa venovať svojej živnosti bez akéhokoľvek povolenia na pobyt (v určitých prípadoch je potrebná licencia od britských úradov). V prípade zamestnania je nutná registrácia (Workers Registration Scheme) prostredníctvom pobočky Ministerstva vnútra UK v Sheffielde. Podrobné informácie sú k dispozícii na stránke Workingintheuk.gov.uk

Občania Slovenskej republiky si môžu od 1. marca 2008 podávať žiadosti o udelenie víz do krajín Commonwealthu a do britských zámorských krajín len na  Veľvyslanectve Veľkej Británie vo Viedni na adrese: Jauresgasse 10, A-1030 Vienna.   

Krajiny Commonwealthu s vízovým režimom pre občanov SR:
Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Botswana, Dominica, Gambia, Lesotho, Malawi, St Kitts a Nevis, St Lucia, Sierra Leone, Swaziljsko, Zambia. Podrobné informácie o postupe a tlačivá sú k dispozícii na web. stránke www.visainfoservices.com.

Britské zámorské krajiny s vízovým režimom pre občanov SR:
Bermudy, British Indian Ocean Territory, British Virgin Islands, Caymanské ostrovy, Falklany, South Georgia and Sandwich Islands, Turks a Caicos Islands. Podrobné informácie o postupe a tlačivá sú k dispozícii na web. stránke www.visa4uk.fco.gov.uk.

Britské zámorské krajiny s bezvízovým režimom pre občanov SR:
Anguilla, St Helena and Dependencies (Ascension Island*, Tristan da Cunha), Gibraltar, Pitcairn*, Turks and Caicos Islands. * Ascension Island and Pitcairn, vyžadujú osobitné vstupné povolenie, ktoré vydáva guvernér a správca ostrovov.
Krajiny Commonwealthu s bezvízovým režimom pre občanov SR:
Barbados, Cyprus, Grenada, Malajzia, Trinidad & Tobago.
Do nasledovných krajín Commonwealthu budú slovenským občanom udelené víza pri vstupe: Jamaica, Maldives, Mauritius, Sri Lanka, Tuvalu.

 


Ministerstvo zahraničných vecí SR
Utorok, 22. január. 2019. Meniny má Zora.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa