Veľká Británia

01.01.2019 |   |    | 

Fakty

Názov krajiny: Veľká Británia
Hlavné mesto: Londýn
Rozloha: 242 495 km2
Počet obyvateľov: 66 040 229 (2017)
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia 
Geografická poloha: Ostrovy pri západoeurópskom pobreží. Od kontinentálnej Európy ju delí Severné more, Doverská či Calaiská úžina (po anglicky Strait of Dover, po francúzsky Pas de Calais), Anglický prieliv či Prieliv La Manche (po anglicky English Channel, po francúzsky La Manche), od Írskeho ostrova Atlantický oceán, Saint George's Channel (Prieliv sv. Juraja), Írske more, Sea of the Hebrides (Hebridské more).
Časové pásmo: Slovensko –1 hod.
Ubytovanie: Pozrite si výhodné ubytovanie v Londýne.
Podnebie:

Počasie je premenlivé, môže sa meniť zo dňa na deň. Na jar od teplého a slnečného po chladné veterné a daždivé. Letné dni sú väčšinou teplé, niekedy až horúce, jeseň je príjemná. Zima (december, január, február) nie je silná. Mnohé dni sú chladné, ale slnečné a jasné. Teploty až + 5?C

Predpovede.sk

POZRITE SI AKTUÁLNE POČASIE V LONDÝNE

Mena: britská libra (GBP)
Jazyky: angličtina
Správne členenie: Anglicko (39 grófstiev - county, 7 veľkomestských grófstiev - metropolitan county), Wales (8 grófstiev - county), Škótsko (9 krajov - region a 3 skupiny ostrovov - island area), Severné Írsko (26 okresov - district), 2 závislé územia (Normanské ostrovy v Lamanšskom prielive a ostrov Man) a 11 zámorských území: Gibraltar (južná Európa), Bermudy (Severný Atlantik), Falklandské ostrovy, Južná Georgia, ostrovy Sandwich a Sv. Helena (Južný Atlantik), Montserrat, Kajmanské ostrovy, ostrovy Turks a Caicos a Panenské ostrovy (Karibik) a Pitcairn (Oceánia).
Národnost. zloženie: Angličania (83,9%), Škóti, Walesania, Íri 
Náboženstvo: kresťanské (anglikánske, rímskokatolícke, presbyteriánske) 71%, moslimské 2,7%, hinduistické 1%, bez vyznania (15,5%)
Diplomatické zast.:

Veľvyslanectvo Veľkej Británie v SR
Panská 16, 811 01 Bratislava
Tel: +421 2 5998 2000
Fax: +421 2 5998 2237
E-mail: bebra@internet.sk
Web: www.britishembassy.sk

Veľvyslanectvo SR v Spojenom kráľovstve
Embassy of the Slovak Republic
25 Kensington Palace Gardens, London W8 4QY
Telefón: +44 207 313 6470
Mobil (pohotovostný): +44 786 641 0783
Fax: +44 207 313 6481
E-mail: emb.london@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/londyn

Víza a doklady:

Veľká Británia  pri vstupe občanov SR nevyžaduje žiadne víza, resp. iné povolenie na vstup.

Cestujúci je povinný preukázať svoju totožnosť a štátne občianstvo. Britská imigračná služba pri vstupe občanov EÚ na britské územie požaduje predloženie platného cestovného pasu alebo národného občianskeho preukazu (za platný doklad sa považuje len občiansky preukaz novšieho typu vo forme identifikačnej karty). Občanom SR prichádzajúcim do UK s úmyslom pracovať sa odporúča vycestovať s oboma dokladmi

Počas registrácie na Ministerstve vnútra UK (Home Office) je potrebné odovzdať identifikačný doklad, a registrácia môže trvať aj niekoľko týždňov. Občania SR môžu na území UK podnikať, alebo sa venovať svojej živnosti bez akéhokoľvek povolenia na pobyt (v určitých prípadoch je potrebná licencia od britských úradov). V prípade zamestnania je nutná registrácia (Workers Registration Scheme) prostredníctvom pobočky Ministerstva vnútra UK v Sheffielde. Podrobné informácie sú k dispozícii na stránke Workingintheuk.gov.uk.

Ministerstvo zahraničných vecí SR
Pondelok, 27. september. 2021. Meniny má Cyprián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa