Španielsko

01.01.2019 |   |    | 

Musíte vidieť

Madrid - najvyššie položené hlavné mesto Európy. Centrum sa dá pohodlne prejsť pešo. Začnite v svetoznámou obrazárňou El Prado so zbierkou 6000 diel európskych majstrov. Galéria v  Kláštore vtelenia (Convento de la Encanación) s dielami maliarov madridskej školy 17. storočia. Convento de Descalzas Reales (Kláštor bosých karmelitánok) zo 16. stor. je múzeom obrazov a tapisérií. Nájdete tu aj múzeum Kráľovskej akadémie, múzeum kráľovských kočiarov, numizmatiky, hudby, španielskeho folklóru, či múzeum býčích zápasov. Námestie Puerta del Sol – stred  Španielska s nultým kilometrom všetkých hlavných španielskych ciest. K námestiu Plaza de Espaňa sa dostanete okolo kráľovského paláca Palacio Real z 18. stor. Ak kráľ nie je doma, prezrite si jeho komnaty a nádvorie s bronzovou jazdeckou sochou Filipa IV. Za palácom sú veľké parky.

Barcelona -  Sagrada Familia (Chrám Sv. rodiny). Začal sa stavať ešte v r. 1884, mal by byť dostavaný v roku 2020. Nájdete tu obrovský železný stĺp so sochou moreplavca Krištofa Kolumba a replikou jeho lode Santa Maria v prístave, múzeá maliarov Pabla Picassa a Joana Miróa.

Bilbao post industriálne, transformujúce sa hlavné mesto Baskicka, dominantou je Museo Guggeheim architekta Franka Gehryho s titánovo-sklenenou fasádou, inšpirovanou anatómiou ryby a lode. Oplatí sa vidieť aj Museo de Bellas Artes a uličky starého mesta (casco viejo). 

Las Hurdes – skryté turistami nepoškvrnené mestečko v horách na sever od Extremadury s tradičnými kamennými stavbami.

San Sebástian – obľúbený a luxusný rezort bohatých Španielov

Granada - posledná maurská kolónia ktorá dlho odolávala katolíckym španielskym kráľom. Jej klenotom je červená Alhambra, dôstojné sídlo maurských kráľov. Za hradbami je komplex palácov, honosných domov, fontán, potokov i jazierok so vzácnymi rastlinami.

Santiago de Compostela - je jedným z najnavštevovanejších miest krajiny s námestím La Plaza del Obradoiro (Práca zlata), katedrálou, námestím Plaza de las Platerias. Monumentálny kláštor San Martin Pinario zo 16. stor. je jednou z najpôsobivejších barokových stavieb.

Teruel – stretáva sa tu európska gotika a maurským slohom, najslávnejšími stavbami sú katedrála Santa María, Terre de San Salvador z 13. storočia, Torre de San Martín a Iglesia de San Pedro zo 14. storočia. Miestne múzeum má vynikajúcu zbierku siahajúcu do obdobia praveku.

Valencia tretie najväčšie mesto Španielska, domov paelly, svätého grálu, a jarného festivalu Las Fallas – najdivokejšej party v krajine. Miestnymi atrakciami sú barokový palác Palacio del Marqués de Dos Aguas, Museo de Bellas Artes s dielami El Greca, Goyu a Velázqueza.

Alcázar – rozprávkový hrad, bol inšpiráciou pre Walta Disneyho pri tvorbe zámku vo filme Spiaca princezná.

Castillo de Santa Bárbara – prekrásny hrad s úžasným výhľadom a výstavou súčasného španielskeho sochárstva.

Córdoba Mezquita – mešita, jeden z pokladov islamskej architektúry.

Parc Nacional d'Aigüestortes i Estany de Sant Maurici – obrovské divoké údolia, nachádza sa tu asi 200 plies, vodopádov a potokov. Divočina ako sa patrí.

Toledo – „španielsky Rím“ s mixom kostolov, múzeí, synagóg a mešít. Labyrint uličiek pripomína orientálne mestá. Medzi miestne atrakcie patria dve synagógy, Iglesia de Santos Tom (s majstrovským dielom El Greca, „Pohreb grófa Orgazu“) a múzeum Santa Cruz. Nedávno tu odkryli zvyšky prvej španielskej románskej baziliky.
Štvrtok, 24. september. 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa