Holandsko

01.01.2019 |   |    | 

Musíte vidieť

Hlavné mesto Amsterdam leží na niekoľkých ostrovoch; spája ich štyristo mostov. Mnohým pripomína Benátky, pretože veľa budov stojí nad vodou na koloch. Už v 13. stor. tu vznikla rybárska dedinka Amestelledame, ktorá sa čoskoro stala mestom – centrom obchodu v západnej Európe a jedným z najdôležitejších prístavov. Turisti začínajú prehliadku na námestí Dam pred klasicistickým kráľovským palácom z polovice 17. stor., s vežou so zvonkohrou, vysokou vyše 50 m. Neďaleká katedrála Nieuwe Kerk je miestom korunovácií holandských kráľov a vo Wester Kerk, renesančnom kostole s barokovým interiérom, je hrob maliara Rembrandta van Rijna. V meste je jeho pamätník i Rembrandtov dom s mnohými umelcovými kresbami. Jeho diela sú i v galérii Sixsche. Atrakciou sú vyhliadkové plavby na lodiach plávajúcich po grachtoch (kanáloch).

Veľké prístavné mesto Rotterdam vzniklo v 13. stor. ako rybárska dedinka. Atrakciami sú Múzeum lodí, Múzeum námorníctva, Poplatkové múzeum s expozíciou o vyberaní daní, ciel a poplatkov a Museum De Dubbelde Palmboom s prácami starých remeselníkov a dokumentmi o práci lodníkov. Vyhľadávané sú aj plavby po prístave.

Haarlem (západne od Amsterdamu, 150 tis. obyv.) je známy pestovaním hyacintov. V kostole Grote Kerk na námestí Grote Markt je organ s 5000 píšťalami. Údajne na ňom hral aj W. A. Mozart.

Centrom provincie Frízsko je mesto Leeuwarden ( 85 tis. obyv.), ktoré vo svete preslávili zlatníci a kovotepci. Nájdete tam rodný dom legendárnej tanečnice a špiónky Mata-Hari, dnes múzeum Frízskej literatúry.

Postavením priechodu cez rieku položili Rimania ešte v staroveku základy neskoršieho obchodného mesta Maastricht.

Najznámejšie pravidelné kvetinové trhy sa konajú v mestách Delft, Utrecht a Amsterdam. Dominujú im najpopulárnejšie holandské kvety – tulipány alebo narcisy. V krajine sa usporadúvajú veľkolepé kvetinové festivaly a sprievody s vozmi ovenčenými hyacintmi a narcismi. Jednou z najslávnejších výstav kvetov na svete je Floriade, ktorá sa koná iba raz za 10 rokov. Ostatná bola v r. 2002. Kuriozitou je každodenná kvetinová burza v Aalsmeere pri amsterdamskom letisku.

Od polovice apríla do polovice septembra sa konajú každý piatok predpoludním v mestečku Alkmaar tradičné národné trhy syrov. Pre veľký záujem chodia do Alkmaaru špeciálne syrové expresné vlaky z veľkých holandských miest. V mestečku je aj Múzeum syrov.

Na prehliadku lákajú symboly krajiny – tisícka posledných veterných mlynov. Pred 150 rokmi ich bolo okolo 10-tisíc. Najznámejšie sprístupnené sú v Heusdene, Kinderdijku, Zaanse Schanse, Schermere, Schiedame a Aalsmeere.
Nedeľa, 27. september. 2020. Meniny má Cyprián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa