Podujatia a festivaly v Európe

V Amsterdame otvorili unikátnu výstavu: Predstavuje väčšinu diel od Vermeera

20.02.2023 |

Amsterdamské Rijksmuseum predstavuje otvorilo unikátnu výstavu diel od holandského barokového maliara Johannesa Vermeera. Múzeum pre tento účel zhromaždilo 28 obrazov z celého sveta. Ide o tri štvrtiny jeho všetkých diel; spoľahlivo sa mu pripisuje 34 malieb, autorstvo ďalších troch je sporné.

Viac článkov

FOTOREPORTÁŽ z adventného Dublinu: Festival Wonderlights je láskou na celý život

FOTOREPORTÁŽ z adventného Dublinu: Festival
03.12.2022

Dublin patrí k mestám, ktorým veľmi svedčí vianočná atmosféra. Preto sme sa i tento rok vybrali prejsť po známych miestach, ale aj zažiť niečo nové. Počas celého adventu oslavujú v írskej metropole Zimný festival s množstvom sprievodného programu. V rámci neho si užijete aj Wonderlights festival, ktorý už druhý rok našiel svoj domov v záhradách hradu v Malahide. viac »

Alkmaar - malebné mestečko s vôňou syra

Alkmaar, Holandsko
03.07.2022

Holandské syry sa tešia vo svete veľkej obľube. Každý región tejto krajiny prináša inú zaujímavú chuťovku, ale Alkmaar medzi nimi predsa len trochu vyniká. Pravidelne sa tam koná veľký syrový trh, ktorý mení predaj týchto potravín na veľkú šou, mimoriadne obľúbenú aj medzi turistami. viac »

Najväčšie klzisko Európy otvorilo svoje brány: Naraz pojme takmer 5000 korčuliarov

Klzisko v Moskve
03.12.2020

Ku nám poriadna zima prichádza až v týchto dňoch, v Moskve však už dlhšie teploty klesajú pod nulu. A tak sa domáci dočkali aj jednej z najobľúbenejších zimných atrakcií. V areáli Výstaviska úspechov národného hospodárstva (VDNCh) otvorili najväčšie klzisko v Európe. viac »

Oktoberfest oslavuje: Najväčšia ľudová slávnosť na svete má 210 rokov

Oktoberfest
13.10.2020

Na prelome septembra a októbra mieria do Mníchova tradične milióny návštevníkov. Tento rok sa tak však nestalo, pretože v dôsledku pandémie koronavírusu museli organizátori festival piva zrušiť a tradičné "O' zapft is!" ("Narazené!") z úst mníchovského starostu Dietra Reitera nezaznelo. Pritom malo ísť o jubileum - v pondelok 12. októbra totiž uplynulo 210 rokov odvtedy, čo sa konal prvý ročník Oktoberfestu. viac »

Veľká noc vo Vatikáne: Najväčší zážitok pre veriacich si treba plánovať aj rok vopred

Veľká noc vo Vatikáne
13.04.2020

Veľká noc predstavuje pre kresťanov najväčší sviatok v roku. Na konci pôstneho obdobia oslavujú spasiteľovo obetovanie za ich hriechy a jeho zmŕtvychvstanie. S týmto obdobím sa spájajú aj najvýznamnejšie omše a veľmi intenzívnym zážitkom je ich absolvovanie priamo vo Vatikáne, kde slávnostné bohoslužby celebruje samotný pápež. Tento silný moment si nenechávajú ujsť ani tí, ktorí nepatria k silným veriacim. viac »

V stopách templárov po Portugalsku: Tajomní rytieri oplývali obrovským bohatstvom

V Portugalsku nájdete mnoho
04.02.2020

Rytiersky rád templárov patrí medzi organizácie, ktoré sú najviac opradené rôznymi tajomstvami. Jeho počiatky siahajú do 12. storočia, ale neskôr bol zrušený a zakázaný. Napriek tomu v niektorých krajinách prežíval naďalej. Napríklad v Portugalsku, kde aj dnes nájdete množstvo pamiatok, spájaných s týmto legendárnym spolkom. viac »

Načo chodiť do Brazílie. Krajinou karnevalu je Taliansko

Načo chodiť do Brazílie.
26.01.2020

Rozhodne najznámejším karnevalom na Apenínskom polostrove je ten benátsky, no vo fašiangovom období žijú bujarými oslavami aj ostatné talianske mestá a mestečká. Tradícia karnevalov je v krajine silná a pretrváva po stáročia. Každý z miestnych karnevalov má svoje typické postavy či lokálne masky. Historické kostýmy, pompézne alegorické sprievody či kuriózne zvyklosti sú v každom regióne iné, no spoločným menovateľom je nespútaná zábava, záplava farieb a vôní a neopakovateľné zážitky. viac »

Perníkové mestečko: Kráľom Vianoc je francúzsky Colmar

Adventný Colmar
23.12.2019

Alsaské mesto Colmar patrí k najvyhľadávanejším miestam vo Francúzsku. Jeho historické centrum vyzerá, akoby sa v ňom zastavil čas. Ak hľadáte to najvhodnejšie obdobie na jeho návštevu, vyberte si advent. V predsviatočnom čase je ako vystrihnuté z vianočnej rozprávky, ktorú musia milovať deti aj dospelí. viac »

Na vlastnej koži: Navštívili sme adventný Dublin a vianočné trhy v Írsku

Henry street, Dublin
13.12.2019

Tradícia vianočných trhov sa postupne dostáva do celej Európy a navnadila už aj krajiny, pre ktoré nie sú až natoľko typické. Dublin patrí medzi menej tradičné adventné destinácie, ktoré vás ale prekvapia nádhernou výzdobou, chutným jedlom a širokou ponukou aktivít. viac »

Advent u susedov: Veľký prehľad vianočných trhov v okolitých krajinách

Vianoce v Prahe
10.12.2019

Prekrásny vianočný čas je už za dverami, ale vynechajte tento rok tradičnú prechádzku Bratislavou a zájdite sa pozrieť na vianočný stromček aj do iných európskych miest. Vymeňte tradičné lokše a medovinu za voňavé klobásky a varené víno. Verte, že len čo okúsite prvú šálku, vianočná nálada vás už neopustí. Pozorne sme pre vás vybrali šesticu miest, ktorých kúzlo sa v čase adventu ešte znásobí. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Utorok, 28. marec. 2023. Meniny má Soňa.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa