Maďarsko

01.01.2019 |   |    | 

Musíte vidieť

Prvým cieľom turistov je Budapešť, prezývaná Parížom východu. Vznikla koncom 19. stor. spojením dvoch samostaných miest - Budína a Pešti. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí impozantný novogotický parlament z prelomu 19. a 20. stor. s kupolou vysokou takmer 100 m s 10 nádvoriami 30 schodiskami a bezmála 700 miestnosťami. Dnes je sídlom vlády. Lanovkou na opačnom brehu Dunaja sa možno dostať na vrch Gellért k pevnosti z 19. stor., Rybárskej bašte, hradbám či kostolu sv. Matyása.

Zážitkom je nočná prechádzka po vysvietenom Gellérte. Jednou z najstarších štvrtí je Belváros s budovou radnice a Národným múzeom. Budapešť, so stovkou termálnych prameňov (pri najdôležitejších z nich sú nádherné kúpaliská), je jedným z najväčších kúpeľných miest na svete. Popri Budapešti sú najvýznamnejším turistickým cieľom letoviská pri jazere Balaton, najväčšom sladkovodnom jazere strednej Európy (je dlhé 80 a široké 2 až 15 km). Okrem milovníkov kúpania tam chodia ľudia aj do termálnych kúpeľov.

V druhom najväčšom meste Debrecín, pri rumunských hraniciach, zaujme Veľký kostol pre 3000 veriacich, bohato zdobená synagóga a najstarší maďarský hotel U zlatého býka. V centre je nový aquapark, južne od mesta termálne kúpele Hajdúszoboszló. Neďaleko je slávna Hortobágyska pusta.

Neďaleko slovenských hraníc nájdete Győr. Popri nádhernom Biskupskom paláci sú v meste pekne zrekonštruované meštianske domy a kostoly. V neďalekom Szombathely je pri rybníku takmer v centre mesta krásny skanzen maďarskej ľudovej architektúry. História Pécsu na križovatke obchodných ciest na juhu krajiny sa začala písať už pred 2000 rokmi. Má zachovalé staré mesto i mešity ako pamiatky na turecké panstvo.

Na 135 miestach vyviera termálna voda s liečivými účinkami. Oficiálne uznaných liečebných kúpeľov je 35. Okrem nich sú takmer v 30 lokalitách vodné parky alebo aspoň plavárne s liečivou vodou. Najznámejšie kúpele sú Eger, Hévíz, Debrecín, Balatonfüred, Sárvár a Guyla. Samotný Eger je prekrásnym rekonštruovaným barokovým mestom s pohodovou až stredomorskou atmosférou. Jeho okolie je domovom slávnej značky vína Egri Bikavér.

Osem lokalít je zapísaných vo Svetovom zozname kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO: nábrežie Dunaja v Budapešti, hradné návršie Buda a historická Andrássyho ulica, dedina Hollokő, jaskynný systém Aggletek (zapísaný spolu s jaskyňami Slovenského krasu), Benediktínske opátstvo Pannonhalma s okolím, Hortobágyska pusta, starokresťanské pohrebisko v Pécsi, jazero Fertő (po nemecky Neusiedler See) na maďarskej i rakúskej strane a Tokajská vinohradnícka oblasť.

Pre návštevníka je praktická ročná Hungary Card so zľavami vo vyše 1000 ubytovacích zariadeniach, reštauráciách, dopravných firmách, múzeách, galériách, na telefonovanie a pod. Na rok 2005 stojí 6000 forintov, čo je približne 19 eur. (Viac na https://hungarycard.hu/). Obdobnú kartu má aj mesto Budapešť.

Množstvo ďalších zaujímavých tipov nájdete aj tu.
Sobota, 17. apríl. 2021. Meniny má Rudolf.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa