Vietnam

16.05.2010 |   |    | 

Fakty

Názov krajiny: Vietnamská socialistická republika
Hlavné mesto: Hanoj
Rozloha: 331 698 km2
Počet obyvateľov: 90 549 390 (2011)
Štátne zriadenie: socialistická republika
Geografická poloha: juhovýchodná Ázia.
Časové pásmo: Slovensko +5 hod.
Podnebie: Vietnam je natoľko členitý, že miesta s príjemnou klímou sa dajú nájsť počas akéhokoľvek obdobia roka. Väčšinou je horúco  s vysokou vlhkosťou, teploty sa pohybujú okolo 30°C.  Na severe a v zimnom období (január) sú teploty príjemnejšie. Počasie je ovplyvnené dvoma monzúnmi; zimný (október – marec) prichádza zo severovýchodu a prináša daždivé a chladnejšie počasie do regiónov severne od Nha Trang, na juhu je v tomto období sucho a teplo. Od apríla do októbra klímu ovplyvňuje juho-západný monzún, ktorý prináša teplé a vhlké počasie do celej krajiny, okrem horských oblastí.
Mena:

vietnamský dong (VND)

Jazyky: vietnamčina, čínština, khmérčina
Správne členenie: 17 oblastí, 63 provincií
Národnost. zloženie: Vietnamci (87%), Číňania, Mungovia, Khméri
Náboženstvo: budhisti (62%), katolíci, taoisti, konfuciáni
Diplomatické zast.:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Hanoji  
12 Ba Huyen Thanh Quan,Ba Dinh District
Hanoj, Vietnam
Telefón: 0084437347601
Mobilný telefón:  0084904988554
(dipl. služba / Emergency call)
Fax: 0084437347603
E-mail: emb.hanoi@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/hanoi

Veľvyslanectvo Vietnamu pre SR
Dunajská 15, Bratislava
Telefón: 00421/2 /5245 1263
E-mail: vnembassy_sk@yahoo.com

Víza a doklady:

Slovenský občan musí mať platný cestovný pas s dobou platnosti najmenej o 1 mesiac dlhšiu, ako je požadované vízum. Pre občanov Slovenska je zavedená vízová povinnosť. Žiadosť o víza sa podáva na veľvyslanectve Vietnamu vo Viedni alebo Prahe. Víza majú všeobecnú platnosť nie dlhšiu ako 6 mesiacov. Pri súkromných a obchodných cestách na pozvanie je potrebné, aby pozývajúce osoby predložili na správe pasov a víz MV Vietnamu (tzv. Správa A/18) pozvanie na návštevu. Veľvyslanectvo Vietnamu vyžaduje na základe vyplneného vízového dotazníka súhlas MV VSR na vydanie víza. Turistické vízum bez hostiteľského pozvania sa vydáva na dobu maximálne 15 dní na základe podanej žiadosti na predpísanom formulári, predloženého platného pasu a fotografií žiadateľa. Cudzinec je povinný pri vstupe alebo výstupe deklarovať peňažnú hotovosť vyššiu ako 3000 USD (alebo ekvivalentnú hodnotu v inej valute) alebo 5 000 000 VND.

Na dlhšie obdobie ako 15 dní je potrebné pozvanie od súkromnej osoby alebo cestovnej kancelárie. Víza sa vydávajú bezplatne. Vietnamské veľvyslanectvo v praxi vyžaduje "manipulačný poplatok" vo výške od 50 eur. Na hraničnom prechode je potrebné vyplniť vstupný / výstupný deklaračný list. Strata výstupného listu môže pôsobiť komplikácie pri odchode z krajiny. V termíne do dvoch pracovných dní je potrebné policajne sa zaregistrovať (tlačivá sú k dispozícii v ubytovacích zariadeniach).

Turistické víza do VSR je možné získať iba na veľvyslanectvách VSR alebo jej konzulátoch.

K udeleniu víza je potrebné: vyplniť formulár žiadosti o vízum, dve fotografie 4x6 alebo 3x4 cm,
originálny pas, vízový poplatok.
Vízový poplatok sa platí v peňažnej mene krajiny, kde sídli veľvyslanectvo a predstavuje sumu cca 50 EUR. Žiadosť o vízum je možné zaslať najbližšiemu zastupiteľskému úradu VSR spolu so spiatočnou ofrankovanou obálkou s uvedenou adresou. (Formulár žiadosti o vízum v elektronickej forme je možné získať na www.vietnamtourism.com).

Ministerstvo zahraničných vecí SRZdroj: MZV, Euroinfo, CIA-The World Factbook

Streda, 24. apríl. 2019. Meniny má Juraj.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa