Hrad Beckov

2009-05-22 15:00:00 |   |    | 

SLOVENSKO - Vychádzku na hrad odporúčame začať na malom parkovisku na námestí v strede obce Beckov.Pri ústrednej orientačnej tabuli beckovských náučných chodníkov si vyberieme modro značkovaný náučný chodník, ktorý vedie popri komplexe františkánskeho kláštoraparčíka na opačný koniec námestia, kde prejdeme úzkou uličkou na menšie námestie. Sledujeme ukazovatele smerujúce k hradu.

Odbočíme uličkou doľava a vystúpime okolo čiastočne poškodeného židovského cintorína až k pokladnici hradu. Zrúcanina hradu je v súčasnosti po rekonštrukcii. Turisti hrad navštevujú najmä v júli, keď sa tu usporadúvajú hradné slávnosti spojené s dobývaním hradu. Z hradnej zrúcaniny je nádherný pohľad na Váh, Vážsky kanál a jazero Zelená voda v pozadí s Novým Mestom nad Váhom. Na severozápadnom obzore vidieť hrebeň Bielych Karpát a juhozápadný obzor vypĺňa masív Malých Karpát.

 

Zaujímavosti v okolí


Východiskom vychádzky na hrad je Beckov – obec malebne situovaná na úpätí hradného brala. Obec pod hradom dostala už v 14. storočí výsady mestečka. Jej slávnu minulosť pripomínajú viaceré neskororenesančné kúrie (v Ambrovskej kúrii je umiestnená expozícia múzea dejín Beckova) a viaceré sakrálne pamiatky. K najvýznamnejším z nich patrí rímskokatolícky farský Kostol sv. Štefana Kráľa z roku 1424 a kláštor a kostol františkánov z konca 17. storočia.

Atrakciou centra obce je lipový sad s jedincami starými viac ako 150 rokov. Milovníkom prírody a prechádzok v okolí Beckova sú určené trasy náučných chodníkov vedúcich stepným a lesostepným porastom v okolí beckovského hradného brala. Jedna z nich vedie k prírodnej rezervácii Sychrov, ktorú vyhlásili v roku 1988 z dôvodu ochrany teplomilnej flóry (najmä najsevernejšej lokality hromadného výskytu hlaváčika jarného na Slovensku).

Z chodníka sa nám na viacerých miestach otvára pekný pohľad na hrad Beckov a impozantné hradné bralo. Ďalšia trasa náučného chodníka smeruje z Beckova na juh k prírodnej rezervácii Beckovské Skalice vyhlásenej v roku 2003. Chránia sa tu rastlinné a živočíšne spoločenstvá vápencových lúk.

Z vrcholu skaliek sú zaujímavé výhľady, o ktorých informuje aj jednoduchá smerová ružica. Cestou si môžeme všimnúť uprostred polí nápadný geomorfologický útvar – prírodnú pamiatku Skalka pri Beckove. Pre tých, ktorí chcú navštíviť hrad počas horúcich letných dní, je ideálne spojiť tento zážitok s návštevou neďalekého rekreačného areálu Zelená voda s výbornými možnosťami kúpania, vodných športov a ubytovania.

 

Obec Beckov sa nachádza na ľavom brehu našej najdlhšej rieky Váh v strednom Považí, kde sa široká rovina zužuje do riečnej nivy, obkolesená zo západu pohorím Bielych Karpát a z východu Považským Inovcom. Dominantou obce je prírodná pamiatka Beckovské hradné bralo so zrúcaninami hradu Beckov. Nepretržité osídlenie hradného brala je archeologicky doložené od čias mladšej doby kamennej (6000 - 3200 pred Kr.). Obec Beckov sa rozprestiera na rozlohe 2 863 ha. V obci žije v súčasnosti 1360 obyvateľov a je postavených vyše 550 domov.

 


 

Kúria Ambrovcov
Beckov
Tel.: +421 032 7777 217

Trenčianske múzeum
Mierové námestie 46
911 Trenčín
Tel: 032 7434431
E-mail:
office@muzeumtn.sk
Web: www.muzeumtn.sk

Obecný úrad Beckov
916 38 Beckov 180
Tel.: 032 7777 125
Mobil: 0915 736 779
Fax: 032 77427 26
E-mail:
beckov@ismo.sk
Web: obec.beckov@stonline.sk

 

Zdroj/autor: Dajama, hrady, muzeum, drom

Zdieľať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa