Prastaré observatórium, kamene plné sily i chodník druidov: 6 mystických miest v Dolnom Rakúsku

23.09.2022 |   |    | 

Dolné Rakúsko láka turistov na mnohé zaujímavosti, okrem malebných mestečiek či skvelého vína môžete napríklad objavovať aj prastaré miesta s úžasnou energiou, neobyčajné nálezy a mystické skalné útvary opradené tajomstvom uprostred prírody. 

Rakúsky Stonehenge: Fehhaube a Kogelsteine

V regióne Weinviertel, východne od mesta Eggenburg, sa nachádza prírodná rezervácia Fehhaube-Kogelsteine so zvláštnym zoskupením mohutných žulových blokov starých 550 miliónov rokov. Prehistorické nálezy dokazujú, že z tohto miesta ľudia pozorovali hviezdy už v dobe bronzovej. Pravdepodobne najstaršie observatórium v Európe sa nachádza v jedinečnom biotope suchých trávnatých porastov, kde kvitnú vzácne rastliny, ako je kosatec piesočný alebo krivec český. Ak budete mať šťastie, môžete tu zazrieť sysľa, strakoša obyčajného alebo vzácnu včelu - pieskarku.

 

Kamene plné sily: Silová aréna Groß Gerungs

V silovej aréne obce Groß Gerungs je podľa návštevníkov cítiť povestnú mystiku regiónu Waldviertel. Až päť špeciálnych miest sily dokáže turistov uviesť do energeticky povznesenej nálady: 500 ton vážiaca zemeguľa vás údajne zbaví elektromagnetickej záťaže a kaplnka Klauskapelle vám splní želania. Priehlbina monumentálneho kameňa Kierlingsstein je naplnená liečivou vodou, ktorá vraj nikdy nevysychá. Žulový povrch obetného kameňa sa v priebehu miliónov rokov zdeformoval do bizarného tvaru. A kruhové stupne takmer sedem metrov vysokej kamennej pyramídy pri Ober Neustifte sú pre vedcov dodnes záhadou.

 

Chodník druidov: Starovekí Kelti a divoká voda

Vydajte sa po stopách Keltov po chodníku druidov v južnej časti regiónu Waldviertel. Približne 9-kilometrová trasa je označená keltskou runou „Mannaz“, čo znamená „muž“ alebo „človek“. Uprostred lesa návštevníci narazia na takzvaný vonkajší kamenný kruh a vnútorný kamenný kruh, veľké žulové bloky, kde sa pravdepodobne kedysi konali keltské kňazské zhromaždenia. Jedným z najzaujímavejších miest na tomto chodníku druidov je roklina Ysperklamm, kde drevo, žula a voda spolu vytvárajú burácajúce prírodné divadlo.

 

Retzbach: Dobré vibrácie pri svätom kameni

Návštevníci obce Retzbach v regióne Weinviertel môžu z lávky elipsovitého tvaru obdivovať takzvaný svätý kameň. Obetný kameň má približne 50 000 rokov a slúžil ako miesto uctievania kultu smrti a vykonávania rituálov plodnosti. Pozitívny účinok na plodnosť má mať kamenný prášok, ktorý sa rozpustí vo vode a vypije. Celá oblasť je vraj popretkávaná takzvanými geomantickými líniami, silnými energetickými prúdmi a vibráciami, ktoré sú populárne najmä pre prútikárov. V susednej vinárni Zum Heiligen Stein na vás čakajú oveľa pozemskejšie radosti: počas letných a jesenných víkendov si tu môžete vychutnať kvalitné vína od vinára Alexa Nebenführa a vynikajúce domáce múčniky.

 

Mostviertelský slnovratový kruh: Ovocné stromy ako svedkovia času

V roku 2002 bolo v Steinakirchene striedavo vysadených 12 jabloní a 12 hrušiek do kruhu s priemerom 80 metrov. Toto číslo má symbolizovať 24 hodín dňa. Medzi hrušky a jablone boli vysadené rýchlorastúce odrody stromov ako slivky a mišpule. Kruh stromov je obkolesený kruhom kríkov s priemerom 100 metrov. V strede kruhov sa k mostviertelskému nebu týči 6,5 metra vysoký žulový obelisk so slnečnými hodinami. Významné časové body ročného cyklu, ako sú zimný alebo letný slnovrat, sú znázornené neobvyklým spôsobom. Tieto body označujú koľajnice niekdajšej úzkokoľajnej železnice vedúcej údolím Kleines Erlauftal a delové gule z továrne na delá v Gußwerku.

 

Tajomná žula: Miesto škorpióna

Mystický a legendami opradený Waldviertel bol vždy považovaný za oblasť, z ktorej vyžarovala zvláštna duchovná energia. Neďaleko lokality Engelbrechts pri obci Kautzen leží uprostred lesa takzvané „miesto škorpióna“, ktoré má údajne vysokofrekvenčné silové pole. Miesto vďačí za svoj názov neobyčajnému zoskupeniu žulových kameňov, ktoré sú pri pohľade z vtáčej perspektívy usporiadané do tvaru astrologického znamenia škorpióna. Kamene s bizarnými tvarmi a zárezmi nesú tajomné názvy ako bradavicový kameň, hadia hlava alebo obetný kameň.

 

Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Pondelok, 3. október. 2022. Meniny má Stela.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa