Štyri pútnické trasy v Dolnom Rakúsku: Veľká výzva nielen pre veriacich

23.11.2022 |   |    | 

Vyberte sa hľadať zmysel života či vnútorný pokoj na jednu z pútnických ciest Dolného Rakúska. Čakajú vás inšpiratívne prírodné scenérie, kultúrna rozmanitosť a srdečné stretnutia, ktoré vás budú hladiť na duši ešte dlho po návrate domov. 

Via Sacra: Do Mariazellu po najstaršej pútnickej ceste v Rakúsku

Pútnici putujú po ceste Via Sacra už 800 rokov - obyčajní ľudia, ale aj cisári a iné korunované hlavy, ktoré na Svätej ceste činili pokánie. Trasa najstaršej pútnickej cesty v Rakúsku vedie z južného okraja Viedne od pamätníka „Spinnerin am Kreuz“ do Mariazellu v Hornom Štajersku. Ak ste zdatní v chôdzi, 120-kilometrovú trasu zvládnete približne za 5 dní. Po ceste sa vám núka nespočetné množstvo zastávok s vysokou pridanou hodnotou kultúrneho a duchovného charakteru.

Napríklad návšteva cisterciánskeho opátstva Heiligenkreuz, kde približne 100 mníchov dodnes žije v rytme pravidelného striedania modlitby a práce. V pútnickom kostole Annaberg z roku 1217 môžete obdivovať vyrezávané súsošie Svätej Anny Samotretej od sochára Kaschauera. Konečným bodom a hlavnou atrakciou pútnickej cesty Via Sacra je monumentálna Bazilika Narodenia Panny Márie so slávnou milostivou sochou nazývanou Magna Mater Austriae (Veľká Matka Rakúska). Zaujímavosťou sú dve bohato zdobené pokladnice nad sakristiami baziliky. Ak nechcete absolvovať celú trasu pešo, môžete sa jednu etapu zviezť mariazellským autobusom.

 

Pielachtalská pútnická cesta: Neustále popri koľajniciach

Východiskovým bodom mimoriadne pôvabnej Pielachtalskej pútnickej cesty je hlavné mesto Dolného Rakúska. Trasa vedie v 3- až 4-dňových etapách od moderného kostola Panny Márie Lurdskej v St. Pöltene cez malebné údolie Pielachtal až do Mariazellu. Spočiatku vedie trasa pokojne bez výrazných stúpaní miernym úpätím Álp, až v poslednej tretine cesty dostanú lýtka pútnikov trochu zabrať. Na slávnostnú atmosféru pútnického miesta vás naladia fascinujúce sakrálne stavby lemujúce 80-kilometrovú trasu.

Kostol sv. Ondreja bez veže týčiaci sa na kopci medzi Rabensteinom a Kirchbergom je známy svojou pozoruhodnou akustikou. V obci Schwarzenberg an der Pielach sa uprostred lesa ukrýva romantický drevený kostolík. Podľa ľudovej povery tadiaľto prechádzal Ježiš na oslíkovi, o čom majú svedčiť odtlačky kopýt v zemi a voda z týchto oslích stôp vraj pôsobí liečivo proti chorobám očí. V každom prípade je vítaná blízkosť mariazellskej železnice, vďaka ktorej si unavení pútnici môžu skrátiť svoje putovanie o pár kilometrov.

 

Svätojakubská cesta v regióne Weinviertel: Putovanie s pôžitkom

Už od stredoveku sa kresťania vydávajú na púť po Svätojakubskej ceste do Santiaga de Compostela, k údajnému hrobu apoštola Jakuba. Hoci v skutočnosti nič také ako Svätojakubská cesta neexistuje. Naprieč celou Európou sa skôr tiahne sieť mnohých svätojakubských ciest. Aj v dolnorakúskom regióne Weinviertel nájdete pozdĺž trasy typické symboly hrebenatiek, ktoré slúžia ako orientačná pomôcka. Svätojakubská cesta v regióne Weinviertel sa tiahne na 153 kilometroch z Drasenhofenu až do mesta Krems an der Donau.

Trasa malebnými vínnymi uličkami a idylickými vinohradmi necháva tušiť, že putovanie a pôžitok sa tu navzájom nevylučujú. V malebnom vinárskom mestečku Poysdorf sa napríklad oplatí urobiť si krátku zastávku na výstave „Víno a umenie“ vo vinárstve Taubenschuss, kde môžete obdivovať zaujímavé umelecké predmety. Môžete ochutnať aj vynikajúce vína z rodinného vinárstva. V architektonicky výnimočnej regionálnej vinotéke Weritas na vás čakajú tie najlepšie vína z regiónu Wagram a mimoriadne kreatívna kuchyňa. Najlepšie podmienky na ukončenie dlhého celodenného putovania s fantastickým panoramatickým výhľadom.

 

Viedenská pútnická cesta: Športová trasa do Mariazellu

Do Mariazellu vedie mnoho ciest. Napríklad Viedenská pútnická cesta s označením 06, ktorú v roku 1975 založila organizácia diaľkových turistov alpského spolku ako alternatívu k pútnickej ceste Via Sacra. Pútnická cesta sa začína taktiež vo Viedni, východiskovým bodom 115-kilometrovej trasy je farský kostol Perchtoldsdorf alebo zastávka Rodaun električky číslo 60. Cestou na vás čakajú pôsobivé prírodné zážitky, ako napríklad veľkolepé vodopády Myrafälle v obci Muggendorf vo Viedenských Alpách, kde zo strmých skál do hlbín každý deň pretečie 5 miliónov litrov vody.

Ak si chcete oddýchnuť od chôdze, môžete navštíviť múzeum Via Sacra a lesnícke múzeum v usadlosti Kalte Kuchl alebo obdivovať výnimočnú secesnú architektúru evanjelického lesného kostola v obci St. Aegyd am Neuwalde. Putovanie po Viedenskej pútnickej ceste si vyžaduje dobrú fyzickú kondíciu, pretože najmä v hornatejšej južnej časti je trasa pomerne náročná: Z obce Kaumberg na vrch Kieneck vedie niekoľko strmých stúpaní a dlhá etapa medzi obcou St.Aegyd a Mariazellom si vyžaduje značnú výdrž. Na všetku vami vynaloženú námahu však zabudnete ihneď, ako v diaľke zazriete pozoruhodné priečelie Mariazellskej baziliky s tromi vežami.

 

Autor: © Zoznam/ako

Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Nedeľa, 4. december. 2022. Meniny má Barbora, Barbara.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa