U susedov - kam na výlet

Franz Liszt čaroval s klavírom: Jeho rodný dom je len sto kilometrov od Bratislavy

Franz Liszt čaroval s
2023-04-19 12:00:00

Franz Liszt (1811–1886) bol výnimočnou osobnosťou s oslnivou kariérou. Stal sa klaviristom, hudobným skladateľom, dirigentom, spisovateľom, duchovným aj učencom a pri nohách mu ležali davy. Jeho rodný dom môžete navštíviť len sto kilometrov od Bratislavy. viac »

Karlova Koruna - jeden zo skvostov barokovej architektúry

Karlova Koruna - jeden
2023-04-15 00:00:00

Pôdorys má v tvare koruny, meno dostal na počesť korunovácie cisára a vďaka daru venovanému k jubileu možno hovoriť aj o spojení s anglickou korunou. Že príliš časté skloňovanie koruny? Veď vás predsa pozývame na zámok Karlova Koruna prezrieť si barokový skvost významného českého architekta s talianskymi koreňmi, kde navyše „zapustil korene“ silný rod z radov českej aristokracie. viac »

Pamätník bratislavsko-brnianskej operácie roky chátral: Teraz v ňom bude rozhľadňa

Pamätník bratislavsko-brnianskej operácie roky
2023-04-12 12:00:00

Takmer po štyridsiatich rokoch od zahájenia výstavby sa dočká oficiálneho otvorenia pamätník bratislavsko-brnianskej operácie. Atypická stavba v obci Křepice medzi Brnom a Břeclavou má pripomínať oslobodenie Brna na konci druhej svetovej vojny, hoci to dlho vyzeralo tak, že torzo sa bude musieť zbúrať. Vedenie obce sa ale pred časom rozhodlo, že nechá opraviť vyhliadkovú kopulu, uvádza TASR na základe informácií televízie ČT24. viac »

Melk – najkrajší kláštor v Rakúsku

Melk – najkrajší kláštor
2023-04-08 10:30:00

V celom Rakúsku by ste pravdepodobne nenašli ďalšiu stavbu vytvorenú človekom, ktorá sa týči k oblohe tak ako kláštor Melk. Kláštor je azda jediným miestom v celom regióne Wachau, kde nikto nevenuje pozornosť v prvom rade Dunaju. viac »

Jablonec nad Nisou preslávila krása bižutérie, uvidíte tam aj najdlhší náhrdelník sveta

Jablonec nad Nisou preslávila
2023-04-07 09:00:00

Mapa v navigácii vás nasmeruje na severozápad Čiech, blízko budete mať mesto Liberec a obdivovať tu môžete krásu neďalekých Jizerských hôr a Maloskalska, ktoré rozšírilo chránenú krajinnú oblasť Český raj. Vašim konkrétnym cieľom však bude mesto s tradíciou. Presvedčíte sa, že Jablonec nad Nisou je síce mesto, ktoré sa spája s výrobou bižutérie a fúkania skla, ale objavíte tu toho ešte viac. viac »

Národné múzeum patrí k pokladom Prahy: Ničilo ho metro i armáda

Národné múzeum v Prahe
2023-03-18 00:15:00

Hlavné národné múzeá v zahraničných metropolách by mali byť povinnou zastávkou cestovateľov. Prostredníctvom nich sa dozviete najviac informácií o histórii jednotlivých krajín a taktiež objavíte najväčšie vzácnosti z ich historických zbierok. Často sú navyše situované v jedinečných budovách, tak ako je to i v prípade Národného múzea v Čechách. viac »

Najkrajšia oslava jari: Zažite Veľkú noc na zámku Schloss Hof

Najkrajšia oslava jari: Zažite
2023-03-09 12:00:00

Najväčší vidiecky zámocký komplex v Rakúsku, zámok Schloss Hof v záplave jari otvára novú sezónu 11.03.2023. V zámockom areáli s veľkolepou terasovitou barokovou záhradou a čarovným vidieckym statkom, si môžete vychutnať prebúdzanie prírody v najrozmanitejších podobách. viac »

Fantastická príležitosť: V Brne navštívite cez víkendy až štyri vily, vrátane slávnej Tugendhat

Vila Tugendhat
2023-03-03 12:00:00

Aké boli predstavy architektov o modernom bývaní na začiatku 20. storočia? Porovnajte si 4 brnianske vily štyroch historicky významných architektov, ktorých inovatívnym prístupom sa inšpirujú aj tí dnešní. TIC BRNO v spolupráci so správcami víl pre vás pripravilo 14 víkendov, počas ktorých sa môžete potešiť modernou architektúrou svetového významu. viac »

Fantastický výlet kúsok od Bratislavy: Schloss Hof milovali panovníci, budete ho aj vy

Fantastický výlet kúsok od
2023-02-28 12:00:00

Versailles, Schönbrunn či Carskoje Selo... Nádherné barokové zámky môžeme vidieť v mnohých kútoch Európy, iba jeden však máme doslova na skok. Bratislavčania zrejme tušia, že hovoríme o Schloss Hofe, ktorý je od mestskej časti Devínska Nová Ves vzdialený menej než dva kilometre. Za návštevu však rozhodne stojí, aj keď bývate o čosi ďalej! viac »

Kanadské žartíky 17. storočia: Rakúsky zámok prekvapuje množstvom vodných trikov

Kanadské žartíky 17. storočia:
2023-02-12 12:00:00

Salzburg patrí k najkrajším mestám Rakúska. Môžete si tam pozrieť množstvo zaujímavostí - tunajší hrad, pamiatky spojené s Mozartom alebo známu soľnú jaskyňu. K tým najkrajším však patrí aj zámok Hellbrunn v širšom centre mesta, ktorý sa okrem pôsobivej architektúry pýši aj rozsiahlym parkom. Počas celej návštevy však musíte byť v strehu - na zámku aj v záhradách číha na návštevníkov niekoľko vodných trikov, ktoré robia z prehliadky jednu veľkú zábavu. viac »

Tajomstvo Budapešti odhalené: Centrum maďarskej metropoly ukrýva vzácne staroveké pamiatky

Tajomstvo Budapešti odhalené: Centrum
2023-01-25 07:00:00

Rímska ríša v minulosti zasahovala i na územie súčasnej Budapešti. Ich vojaci tam zotrvali až do 9. storočia a z tejto éry sa podarilo uchovať viacero zaujímavých pamiatok, ktoré vám ukážu toto mesto z úplne iného pohľadu. viac »

Zo zjazdovky do termálnych kúpeľov: V Rakúsku si užijete lyže i wellness

Zo zjazdovky do termálnych
2023-01-22 12:30:00

Zvírte cez deň lyžami jagavý prašan a večer si zregenerujte telo i ducha v teplej termálnej vode. Kombinácia zábavy na zjazdovke a relaxu v termálnych kúpeľoch má v Rakúsku dlhú tradíciu. viac »

Atraktívny vynález z Viedne: Populárne snežítko vzniklo z operačnej lampy

Atraktívny vynález z Viedne: Populárne
2023-01-16 12:00:00

Stačí zatriasť – a hneď vás prekvapí krásne sneženie ako z rozprávky! Kto by ju nepoznal? No málokto vie, že svetoznáme sklenené snehové gule pochádzajú z Rakúska. Pozývame vás na návštevu do Originálnej viedenskej manufaktúry rodiny Perzyovej, ktorá tieto predmety ponúka. viac »

Obrovský úspech českých sklárov: Ich diela žiaria vo filmovom hite plnom hollywoodskych hviezd!

Obrovský úspech českých sklárov:
2023-01-13 12:01:00

Práca českých sklárov je vychýrená po celom svete. Vďaka najnovšiemu filmovému hitu sa však o skvostných dielach z rúk talentovaných remeselníkov dozvedeli aj tí, ktorým doteraz toto krehké umenie unikalo. viac »

České hrady a zámky v zime rozhodne nespia: Tieto vítajú návštevníkov aj v mrazivom počasí

Loket, Česká republika
2023-01-09 12:00:00

Ak máte chuť navštíviť nejaký pekný hrad alebo zámok, ale netušíte, kde majú celoročne otvorené, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi! Vybrali sme pre vás niekoľko hradov a zámkov, na ktoré sa môžete vypraviť bez predchádzajúcej rezervácie a dopriať si prehliadku, kedykoľvek budete chcieť. Pravidlo, že sa všetky pamiatky koncom októbra uložia na zimný spánok, už dávno neplatí. Otvorené dvere historických sídiel nájdete po celej Českej republike. viac »


Piatok, 23. február. 2024. Meniny má Roman, Romana.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa