U susedov - kam na výlet

To najlepšie z Maďarska: Týchto 5 kostolov očarí každého bez výnimky

24.09.2022 |

Počas výletov v Maďarsku sa vďaka bohatej histórii krajiny môžete tešiť na viacero zaujímavých pamiatok. Medzi nimi vynikajú kostoly, ktoré patria k tým najkrajším v Európe. Väčšina z nich sa môže pochváliť bohatým zdobením a zaujímavou architektúrou. Uvidíte ich nielen v Budapešti, ale aj mimo hlavného mesta.

Viac článkov
Rozprávkový zámok a hrad

Filmové južné Čechy: Poďte s nami na miesta, kde vznikli poklady našej kinematografie

18.09.2022 | 

Južné Čechy sú veľmi fotogenický kraj a dobre to vedia aj filmári, ktorí tu radi a často nakrúcajú. Veľkej obľube sa tešia najmä hrady a zámky, na ktorých vzniklo viacero ikonických filmov a rozprávok.

Divoká Šárka – vzácna

Divoká Šárka – vzácna oáza pokoja v ruchu stovežatej Prahy

07.09.2022 | 

Že ste už Karlovým mostom prechádzali viackrát, na Hradčanoch ste sa už samozrejme tiež zastavali a zašli ste aj mimo centra, na zámok Troja, no a stále vás to do tej Prahy láka? Alebo ste v stovežatej prvýkrát, no máte ruch oddýchnuť si od ruchu veľkomesta v lone prírody? Ponúkame vám tip na miesto, aké by ste v blízkosti metropoly rozhodne nečakali!

Ovocné stromy ako svedkovia

Prastaré observatórium, kamene plné sily i chodník druidov: 6 mystických miest v Dolnom Rakúsku

23.09.2022 | 

Dolné Rakúsko láka turistov na mnohé zaujímavosti, okrem malebných mestečiek či skvelého vína môžete napríklad objavovať aj prastaré miesta s úžasnou energiou, neobyčajné nálezy a mystické skalné útvary opradené tajomstvom uprostred prírody.

Návrat po cykloceste Chardonnay

Rakúsky Weinviertel - raj cyklistov a vinárov

10.09.2022 | 

Dolné Rakúsko je známe svojou sieťou kvalitných a zaujímavých cyklotrás. Jednou z oblastí, kde môžete niektoré z nich vyskúšať, je aj vinársky región Weinviertel, ktorý cyklistom ponúka vyše 1600 kilometrov cyklotrás. Hlavne na severe môžete cyklistiku spojiť aj s návštevou viacerých atrakcií. Tunajšie trasy vedú naprieč vinohradmi, cez vínne uličky, ale aj okolo hradov a zámkov. My sme niektoré z nich vyskúšali a východiskovým bodom nám bolo malebné vinárske mestečko Retz.

To najlepšie z Maďarska:

To najlepšie z Maďarska: Týchto 5 kostolov očarí každého bez výnimky

24.09.2022 | 

Počas výletov v Maďarsku sa vďaka bohatej histórii krajiny môžete tešiť na viacero zaujímavých pamiatok. Medzi nimi vynikajú kostoly, ktoré patria k tým najkrajším v Európe. Väčšina z nich sa môže pochváliť bohatým zdobením a zaujímavou architektúrou. Uvidíte ich nielen v Budapešti, ale aj mimo hlavného mesta.

Kecskemét - mesto marhúľ

Kecskemét - mesto marhúľ a skvelej barack pálenky

18.08.2022 | 

Keď sa vyberiete na výlet do Budapešti autom, naplánujte si aj nejaké výlety v okolí. Mesto Kecskemét sa nachádza približne hodinu jazdy z centra maďarskej metropoly. Táto oblasť bola osídlená už pred 5000 rokmi. Vždy sa tam darilo poľnohospodárom, ktorí sa zaslúžili o rozvoj celého regiónu.

Gdyňa

Aktívna dovolenka v Poľsku je skvelý nápad: Naplánujte si turistiku, bicykle aj šport na vode

28.08.2022 | 

Poľsko je pre nás výhodné na dovolenku hneď z viacerých dôvodov. Máme to doslova na skok, takže si tam môžeme naplánovať dlhší pobyt, ale aj krátke jednodňové výlety. Okrem toho majú poriadne rozmanitú ponuku zábavných, historických a prírodných atrakcií a k tomu pripočítajte ešte ich typickú pohostinnosť, dobré jedlo a skvelú zábavu. Inšpirujte sa tiež našimi tipmi, ktoré vám pomôžu vymyslieť si dovolenku plnú aktivít v obklopení krásnej poľskej prírody.

Vroclavský palác slúžil kráľovi.

Vroclavský palác slúžil kráľovi. Dnes v ňom sídli rozsiahle múzeum

25.08.2022 | 

Zo Žiliny sa dostanete autom do Vroclavy za štyri hodiny a z Popradu za päť. Ak teda máte chuť na víkendový výlet, toto poľské mesto je naň ako stvorené. Jedným z hlavných lákadiel je Kráľovský palác, ktorý v minulosti slúžil pruskému panovníkovi. Dnes v ňom okrem nádhernej architektúry uvidíte aj zaujímavé výstavy tunajšieho múzea.

Nádherná dominanta Salzburgu: 10 zaujímavostí o Katedrále svätého Ruperta a Virgila

Nádherná dominanta Salzburgu: 10
26.05.2022

Prechádzka centrom Salzburgu vás prenesie o niekoľko storočí dozadu. V jeho uličkách sa podarilo uchovať pôvodnú atmosféru, takže jeden historický skvost bude striedať druhý. Medzi najväčšie klenoty patrí katedrála, ktorá je situovaná priamo na námestí s ďalšími vzácnymi budovami. viac »

Poľské kostoly: Ľudia natruc režimu stavali vesmírne lode

Poľské kostoly: Ľudia natruc
23.05.2022

Získať stavebné povolenie je takmer nadľudská úloha. Materiálu je nedostatok a namiesto výkonných moderných strojov si musia vystačiť s lopatami. Veriacich v komunistickom Poľsku to ale neznechutí. V priebehu niekoľkých dekád svojpomocne vybudujú v krajine takmer 4000 kostolov, ktoré sa výrazne odlišujú od nudnej šede komunistických panelákov. viac »

Dvojhlavé zvieratá aj horoskop smrti: Frýdlant ponúka fascinujúcu cestu českou históriou

Hrad a zámok Frýdland
18.05.2022

Stojí takmer na hranici s Poľskom a Nemeckom, a pritom patrí k najnavštevovanejším pamiatkam Českej republiky. Hrad Frýdlant turistov láka nielen svojou výnimočnou architektúrou, ale pýši sa tiež hneď niekoľkými unikátmi. Kde inde by ste pod jedinou strechou videli kanceláriu najstaršieho múzea v strednej Európe, horoskop známeho politika, kaplnku s dvomi oltármi či dvojhlavé teľa? viac »

Maďarská Gyula - domov hradných kúpeľov aj druhej najstaršej cukrárne v krajine

Gyula, Maďarsko
17.05.2022

Tentoraz sa počas výletu do Maďarska vyberieme až k rumunským hraniciam. Z Bratislavy do Gyuly sa dostanete za 4 hodiny. Prechádzať budete aj popri Békešskej Čabe, ktorá sa preslávila výrobou čabianskej klobásy. Keď si nakúpite zásoby tejto pochúťky, môžete už pokračovať ďalej až do známeho kúpeľného mestečka. viac »

Vyskúšali sme za vás: Najdlhší visutý most sveta je v Česku

Vyskúšali sme za vás:
13.05.2022

V piatok 13. mája 2022 sa o 10. hodine pre verejnosť otvára svetový unikát, ktorým Česká republika prepísala Guinessovu knihu rekordov. Prvenstvo najdlhšieho visutého mostu pre peších na svete získala Dolní Morava v Pardubickom kraji. viac »


Pondelok, 3. október. 2022. Meniny má Stela.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa