U susedov - kam na výlet

To najlepšie z Maďarska: Týchto 5 kostolov očarí každého bez výnimky

24.09.2022 |

Počas výletov v Maďarsku sa vďaka bohatej histórii krajiny môžete tešiť na viacero zaujímavých pamiatok. Medzi nimi vynikajú kostoly, ktoré patria k tým najkrajším v Európe. Väčšina z nich sa môže pochváliť bohatým zdobením a zaujímavou architektúrou. Uvidíte ich nielen v Budapešti, ale aj mimo hlavného mesta.

Viac článkov
Rozprávkový zámok a hrad

Filmové južné Čechy: Poďte s nami na miesta, kde vznikli poklady našej kinematografie

18.09.2022 | 

Južné Čechy sú veľmi fotogenický kraj a dobre to vedia aj filmári, ktorí tu radi a často nakrúcajú. Veľkej obľube sa tešia najmä hrady a zámky, na ktorých vzniklo viacero ikonických filmov a rozprávok.

Divoká Šárka – vzácna

Divoká Šárka – vzácna oáza pokoja v ruchu stovežatej Prahy

07.09.2022 | 

Že ste už Karlovým mostom prechádzali viackrát, na Hradčanoch ste sa už samozrejme tiež zastavali a zašli ste aj mimo centra, na zámok Troja, no a stále vás to do tej Prahy láka? Alebo ste v stovežatej prvýkrát, no máte ruch oddýchnuť si od ruchu veľkomesta v lone prírody? Ponúkame vám tip na miesto, aké by ste v blízkosti metropoly rozhodne nečakali!

Ovocné stromy ako svedkovia

Prastaré observatórium, kamene plné sily i chodník druidov: 6 mystických miest v Dolnom Rakúsku

23.09.2022 | 

Dolné Rakúsko láka turistov na mnohé zaujímavosti, okrem malebných mestečiek či skvelého vína môžete napríklad objavovať aj prastaré miesta s úžasnou energiou, neobyčajné nálezy a mystické skalné útvary opradené tajomstvom uprostred prírody.

Návrat po cykloceste Chardonnay

Rakúsky Weinviertel - raj cyklistov a vinárov

10.09.2022 | 

Dolné Rakúsko je známe svojou sieťou kvalitných a zaujímavých cyklotrás. Jednou z oblastí, kde môžete niektoré z nich vyskúšať, je aj vinársky región Weinviertel, ktorý cyklistom ponúka vyše 1600 kilometrov cyklotrás. Hlavne na severe môžete cyklistiku spojiť aj s návštevou viacerých atrakcií. Tunajšie trasy vedú naprieč vinohradmi, cez vínne uličky, ale aj okolo hradov a zámkov. My sme niektoré z nich vyskúšali a východiskovým bodom nám bolo malebné vinárske mestečko Retz.

To najlepšie z Maďarska:

To najlepšie z Maďarska: Týchto 5 kostolov očarí každého bez výnimky

24.09.2022 | 

Počas výletov v Maďarsku sa vďaka bohatej histórii krajiny môžete tešiť na viacero zaujímavých pamiatok. Medzi nimi vynikajú kostoly, ktoré patria k tým najkrajším v Európe. Väčšina z nich sa môže pochváliť bohatým zdobením a zaujímavou architektúrou. Uvidíte ich nielen v Budapešti, ale aj mimo hlavného mesta.

Kecskemét - mesto marhúľ

Kecskemét - mesto marhúľ a skvelej barack pálenky

18.08.2022 | 

Keď sa vyberiete na výlet do Budapešti autom, naplánujte si aj nejaké výlety v okolí. Mesto Kecskemét sa nachádza približne hodinu jazdy z centra maďarskej metropoly. Táto oblasť bola osídlená už pred 5000 rokmi. Vždy sa tam darilo poľnohospodárom, ktorí sa zaslúžili o rozvoj celého regiónu.

Gdyňa

Aktívna dovolenka v Poľsku je skvelý nápad: Naplánujte si turistiku, bicykle aj šport na vode

28.08.2022 | 

Poľsko je pre nás výhodné na dovolenku hneď z viacerých dôvodov. Máme to doslova na skok, takže si tam môžeme naplánovať dlhší pobyt, ale aj krátke jednodňové výlety. Okrem toho majú poriadne rozmanitú ponuku zábavných, historických a prírodných atrakcií a k tomu pripočítajte ešte ich typickú pohostinnosť, dobré jedlo a skvelú zábavu. Inšpirujte sa tiež našimi tipmi, ktoré vám pomôžu vymyslieť si dovolenku plnú aktivít v obklopení krásnej poľskej prírody.

Vroclavský palác slúžil kráľovi.

Vroclavský palác slúžil kráľovi. Dnes v ňom sídli rozsiahle múzeum

25.08.2022 | 

Zo Žiliny sa dostanete autom do Vroclavy za štyri hodiny a z Popradu za päť. Ak teda máte chuť na víkendový výlet, toto poľské mesto je naň ako stvorené. Jedným z hlavných lákadiel je Kráľovský palác, ktorý v minulosti slúžil pruskému panovníkovi. Dnes v ňom okrem nádhernej architektúry uvidíte aj zaujímavé výstavy tunajšieho múzea.

Na potulkách Velkopoľskom: Prvé hlavné mesto, legendárna Poznaň a ešte omnoho viac

Na potulkách Velkopoľskom: Prvé
26.06.2022

Región v severozápadnom Poľsku sa pýši mnohými cennými historickými pamiatkami. Nájdete tu napríklad prvé hlavné mesto krajiny, krásne zámky a aj najstaršie železničné depo parných lokomotív. viac »

Skvelý tip pre milovníkov histórie: Vo východných Čechách je až deväť kráľovských miest

Hradec Králové, labské parníčky
14.06.2022

Deväť miest, ktoré až na jednu výnimku ležia vo východných Čechách, spája nielen spoločná história, ale aj vzájomná spolupráca na propagáciu turistickej ponuky pre domácich aj zahraničných návštevníkov. Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov a Vysoké Mýto patrili v minulosti českým kráľovnám. viac »

Zámok Wenckheim - utajený klenot Maďarov

Zámok Wenckheim - utajený
12.06.2022

V Maďarsku nájdete okrem dobre známych hradov a zámkov aj niekoľko utajených klenotov. Jeden z nich sídli v Szabadkígyóse, kde je nepochybne najkrajšou historickou pamiatkou. V čase svojho dokončenia bol najmodernejšou stavbou svojho druhu, no i po rokoch púta pozornosť vďaka dômyselnému prevedeniu komnát a romanticky pôsobiacemu priečeliu. Po veľkej rekonštrukcii ho nedávno znova sprístupnili pre verejnosť. viac »

Nenápadný kostol ukrýva hotové poklady: Tieto diela môže Česku závidieť celý svet!

Nenápadný kostol ukrýva hotové
29.05.2022

Neveľká obec Kunratice u Cvikova ukrýva obrovský poklad. Miestni sklári totiž spojili sily s tunajším kňazom a starému kostolu vdýchli nový život. V svätostánku inštalovali vzácne umelecké diela zo skla, kvôli ktorým tam teraz okrem veriacich mieri aj množstvo turistov. Popri nádherných výtvoroch svetoznámych osobností obdivujú aj monštranciu pre pápeža či jeden veľkonočný poklad. viac »

OBRAZOM zo strednej Moravy: Ľudovú kultúru najlepšie spoznáte v Hanáckom múzeu v prírode

Hanácky skanzen
29.05.2022

Mesto Olomouc je centrom Hanej, etnografickej a významnej poľnohospodárskej oblasti s vlastným nárečím aj zvykmi. Ak vás zaujíma ľudová kultúra a tradície, rozhodne nevynechajte návštevu Hanáckeho skanzenu v obci Příkazy. viac »


Pondelok, 3. október. 2022. Meniny má Stela.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa