Čo ponúka Anglicko

2012-05-15 14:15:00 |   |    | 

VEĽKÁ BRITÁNIA - Pivo, futbal, Big Ben, Londýn a vraj nie veľmi pekné ženy... Asi tak vníma väčšina z nás Anglicko... V turistických sprievodcoch sa však uvádza niečo iné... Ak chcete spoznať pôvodnú anglickú kultúru, vyberte sa na juhozápadný cíp, do Cornwallu. Práve kraj Cornwall si vybral za miesto svojho románu Pes baskervilský spisovateľ Arthur Conan Doyl. Kraj malebného anglického vidieka, pasienkov, malých dedín a mestečiek... Tam sme zamierili aj my.Pred cestou na ostrovy som si prisľúbil, že spoznám tento kút sveta aj trochu inak. Bokom od turistických trás a hlavných atrakcií. Čiastočne sa mi to aj podarilo. Nie je to však jednoduché. V Anglicku je cestovný ruch rozvinutý do takej miery, že zahraničných návštevníkov stretnete prakticky všade.

 

Pivo, pivo a kolóny

Vyrazili sme ako inak z Londýna. Na požičanom aute. Samozrejme, prvý deň prebehla aklimatizácia v londýnskych puboch. S pribúdajúcimi litrami vynikajúceho piva človek prestal vnímať aj jeho vysokú cenu. Odchod bol na pláne skoro ráno, čo sa vďaka miernej bolesti hlavy posunulo. Z Londýna totiž vyrazíte buď skutočne veľmi skoro alebo sa dostanete do nekonečnej rannej kolóny. Tak sme radšej počkali až do predpoludnia. Už vtedy som si uvedomil problém volantu na pravej strane. Pre mňa priam neprekonateľný motorický rébus. Našťastie, kamarát žijúci v Anglicku sa už prispôsobil...

 

Jamaica Inn

O vidieku na juhozápade Anglicka sa vraví, že ľudia sú tu oveľa „anglickejší“ ako vo veľkých metropolách. O tom, že táto oblasť je považovaná za prototyp pravej a nefalšovanej Británie svedčí aj skutočnosť, že si ho za miesto deja svojho románu Hostinec Jamaica vybrala ďalšia spisovateľka, Daphne du Maurier. Dej sa odohráva v krajine roklín a močiarov, plnej drsných chlapov a zlosynov.

Možno tomu tak v minulosti bolo. Veď o tom, že Angličania nie sú žiadni baránkovia, snáď ani netreba diskutovať. V súčasnosti nám ale tamojší obyvatelia pripadali srdečnejší a ústretovejší ako v inak dosť odmeranom a chladnom Anglicku. Len pripomeňme, že hostinec Jamaica Inn z 18. storočia dodnes víta hostí v chránenej oblasti zvanej Bodmin Moor.

Tu ale dovoľte krátku praktickú vsuvku. Ak ste sa vybrali na juhozápad Anglicka autom z Londýna, bolo by hriechom neurobiť zopár zastávok. Zaradíte sa síce do veľkého zástupu turistov, no niektoré veci na zemi proste treba vidieť. Napríklad vysokánsky most Clifton Bridge v Bristole, ktorý spája dve časti mesta ponad strmú roklinu.

 

Oxford

No hlavne spomeňme - Oxford. Preslávené študentské mesto, kde je najstaršia anglická univerzita. Zaujalo nás predovšetkým architektúrou, atmosférou univerzitných budov, nádvorí, záhrad a mládežou. Tou sa celé mesto len hmýrilo a centrum priam presakovalo energiou študentských večierkov. Nebudem zdržiavať opisom všetkých pamiatok. Veľmi rýchlo sme zistili, že najrušnejšou ulicou je Cornmarket Street s množstvom obchodov, reštaurácií a starou vežou St. Michaelis. Ak sa tu plánujete zdržať viacero dní, všetko podstatné sa dozviete v sprievodcoch.

Keďže sme mali na prehliadku mesta len niekoľko hodín, zaparkovali sme priamo v centre mesta. Cesta autobusom stojí približne dve libry a je to cena iba jedným autobusom. Hodina parkovania v centre stojí približne 2  - 2,5 libry. Získali sme tak čas a dobrú strategickú polohu.

„Na prehliadku mesta zopár hodín určite nestačí“, povedala nám s údivom milá lady v informačnom centre, „No ak chcete vidieť hlavné pamätihodnosti, vystúpte na vežu katedrály“. A tak sme aj urobili. Bol z nej nádherný výhľad, čo sa za vstupné približne štyri libry určite oplatilo...

 

Stonehenge - mystika s kamiónmi

Smerom na juhozápad je ďalšia významná lokalita. Veď kto by už nepoznal Stonehenge, pravdepodobne najznámejšiu megalitickú stavbu v celej Európe? Osamotené magické kamene, záhadne sa týčiace uprostred zelených pasienkov. Na moje veľké sklamanie, pravda je úplne inde. Aspoň tá vizuálna celkom určite. Na tomto pravdepodobne obradnom mieste starých Keltov sa nachádza na ploche 14 ha dovedna 121 kameňov.

Popri nespornej historickej hodnote na mňa však Stonehenge neurobilo žiadny dojem. Prečo? Kto tam bol, určite vie, na čo narážam. Na drvivej väčšine záberov, filmov, reportáží to síce nevidno, no kamene v kruhu sú za moderným drôteným plotom a z dvoch strán lemované rušnou cestou. Mystiku tohto miesta, podporovanú v dokumentoch inštrumentálnou melódiou, tak v skutočnosti prehlušoval hukot kamiónov, autobusov a džavot japonských turistov.

Meditácia v tráve so siluetou kamenných monumentov v tichu prírody sa tak nekonala. Ak chcete vstúpiť priamo do objektu na vzdialenosť maximálne tak desať metrov od kameňov, zaplatíte približne 6,5 libier. Ak vám stačí pohľad spoza plotu zo vzdialenosti necelých sto metrov, máte to zadarmo...

 

Viac o Anglicku, ďalšie fotky a články na www.dobrodruh.sk.

 

Zdroj/autor: Jozef Terem, drom

Foto: autor

 

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
4.6/5 (7 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Sobota, 22. jún. 2024. Meniny má Paulína, Paula, Pavla.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa