Fínsko

01.01.2019 |   |    | 

Musíte vidieť

Hlavné mesto Helsinki založil kráľ Gustáv Vasa ako obchodné centrum. Voľnému prístupu po mori kedysi bránila pevnosť Suomenlinna, rozkladajúca sa na niekoľkých ostrovoch na juhu metropoly; dnes je, aj kvôli krásnemu výhľadu na more, vyhľadávaným cieľom turistov. Historickým centrom je neoklasicistické Námestie senátu s katedrálou, kde sa konajú výstavy, prehliadky a koncerty. Na námestí je budova parlamentu. Vplyv staroruskej architektúry vidno na Uspenskej katedrále. Pekný výhľad na hlavné mesto je zo 72 metrov vysokej veže neďaleko olympijského štadióna, postaveného pred olympiádou v r. 1940. Modernú architektúru reprezentuje niekoľko pozoruhodných budov v štýle Art Nouveau, kongresová hala Finlandia a kostol Temppeliaukio – Skalný chrám, vytesaný v tvrdej skale, kde sa okrem bohoslužieb konajú aj koncerty. V meste je mnoho múzeí: národné, vojenské, športové, či múzeum úžitkového umenia. Ateneum sústreďuje umelecké zbierky prevažne z 19. storočia. Každoročne sa v Helsinkách konajú desiatky výstav najmä v Design centre Finland, Umeleckej výstavnej hale alebo Veľtržnom stredisku. V hlavnom meste si možno kúpiť tzv. Helsinki Card, ktorá na 1 až 3 dni poslúži ako voľný lístok na MHD, bezplatná vstupenka do múzeí a ako doklad, vďaka ktorému získate zľavy v divadlách a reštauráciách.

Druhým najväčším mestom Fínska je Tampere založené v druhej polovici 18. storočia. Medzi pamiatky patrí napríklad Dóm s hodnotnými stropovými freskami zo začiatku 20. storočia alebo Alexandrov kostol. Kostol Kaleva je zaujímavý najmä tým, že sa nachádza na skalnom pahorku a má pôdorys ryby. Ortodoxný kostol Alexandra Nevského je známy vďaka novobyzantskému štýlu a veži s deviatimi zvonmi, vrátane najväčšieho fínskeho zvona, ktorý má hmotnosť 4,8 tony. V krajskom múzeu nájdete ukážky ručných prác a gobelínov, v štvrti Amury stoja pôvodné drevené domy.

Mesto Turku bolo prvým hlavným mestom Fínska, a je pravdepodobne aj historicky najstarším mestom krajiny. Obdivovať tu možno jednu z mála zachovaných častí mesta z 18. storočia s drevenými domami, katedrálu z 13. storočia a hrad, založený v r. 1280.

Významným cieľom turistov je metropola Laponska Rovaniemi na polárnom kruhu s Laponským krajským múzeom a Laponským loveckým múzeom. Na ceste, križujúcej polárny kruh, možno dostať certifikát, že ste ho prekročili; je tu aj poštový úrad s príležitostnými pečiatkami a veľký predaj suvenírov. V Laponsku sa neodporúča pohyb vo voľnej prírode mimo turisticky vyznačených ciest bez kvalifikovaného sprievodcu.

V Baltickom mori leží súostrovie Ahvenanmaa (Alandy), ktoré tvorí 6 757 ostrovov a útesov. Na ostrovoch žije asi 29 tisíc ľudí, väčšina z nich na Maarianhamina, najväčšom ostrove. Živia sa najmä rybolovom a službami turistom, pretože súostrovie je významným rekreačným strediskom pre Fínov.

Fínsko je rybárskym rajom, najmä koncom leta sa sem schádzajú rybári z celého sveta. Milovník sauny by mal skúsiť, ako vyzerá pravá fínska sauna v krajine, kde sa zrodila. Mnohí turisti sem prichádzajú zďaleka zažiť dlhé biele noci s polnočným slnkom. Sú čarovné aj v Helsinkách, nezabudnuteľné sú však na severe, v prírode. Uvidieť možno aj polárnu žiaru. Juhannus, prvý letný deň sa v krajine slávi ako najdlhší deň roka. Je to skutočná masová ľudová oslava, ktorá vyláka do prírody celý národ. Nádherné zážitky má turista z pobytu v panenskej prírode, v lete i v zime, a z meniacej sa scenérie krajiny tisícich jazier. Celú južnú časť krajiny zaberá Fínska jazerná plošina, kde vodná plocha tvorí až 25% územia.
Streda, 30. september. 2020. Meniny má Jarolím.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa