Ukrajina

01.01.2019 |   |    | 

Musíte vidieť

Kyjev –  monumentálne hlavné mesto Ukrajiny. Prežilo inváziu Mongolov, devastujúce požiare, komunistické plánovanie a zničenie počas druhej svetovej vojny. Medzi najväčšie pamiatky patrí kostol sv. Ondreja, kláštorný komplex Pečerská lavra s podzemným labyrintom a múmiami mníchov, katedrála sv. Sofie je najstaršou stavbou v Kyjeve, mnohé mozaiky a fresky pochádzajú 11. storočia. Novodobou atrakciou je múzeum Černobyľa.

Odesa – mix prímorského letoviska a znečisteného industriálneho prístavu. Dlhoročné čiernomorské centrum a stredisko juhu Ukrajiny. Je známe širokými bulvármi a revolúciou v 1905, keď krížnik Potemkin podporil vzbúrených robotníkov. Oplatí sa vidieť Potemkinove schody – miesto jednej z najznámejších scén svetovej kinematografie, pláž Arkadia s takmer  viktoriánskou atmosférou, a pre fanúšikov poézie Puškinovo múzeum.   

Ľvov – centrum západnej Ukrajiny, je živým múzeom západnej architektúry od gotiky po súčasnosť. Za návštevu stojí  kaplnka Bojimiv zo sedemnásteho storočia, ktorá sa považuje za Sixtínsku kaplnku východnej Európy, Staré mesto  a Arménska katedrála, známa súsošiami svätcov.

Ďalšími známymi destináciami sú Podkarpatská Rus a Jalta.
Sobota, 24. október. 2020. Meniny má Kvetoslava.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa