Príroda

Slávneho surfistu napadol žralok, teraz sa venuje ich záchrane

12.06.2021 |

Bežná situácia, plávate v mori a zrazu vás napadne žralok. Šok, panika a podľa stavu, v akom sa zo šlamastiky dostanete, posttraumatický stav. Každý bežný smrteľník by sa po napadnutí žralokom obrátil tomuto živočíchovi chrbtom.

Viac článkov

Vedci bijú na poplach: Slovensko môže prísť o dva najvzácnejšie druhy vtákov!

Sokol kobcovitý
02.05.2020

Slovensko môže prísť o dva najvzácnejšie vtáčie druhy, dropa veľkého a sokola kobcovitého. Pravidelne hniezdia v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Sysľovské polia. Napriek zákazovým značkám momentálne do oblasti chodia stovky cyklistov, korčuliarov a chodcov, a tým narúšajú hniezdenie vtákov. Tvrdia to organizácie Ochrana dravcov na Slovensku a Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko. viac »

Vedecky potvrdené: Koronavírus ľudí trápi, no prírode prospieva

Kultová hora Matterhorn je
27.04.2020

Pandémia nového koronavírusu síce výraznou mierou obmedzila spoločenský život, no spomalenie až zastavenie stále rastúceho spoločenského tempa sa v dobrom smere odráža na životnom prostredí. Zo sledovania Európskej environmentálnej agentúry v Kodani vyplýva, že obmedzenia v doprave a priemysle znížili hladiny oxidu dusičitého a oxidu uhličitého, ktoré spôsobujú kyslé dažde, smog a skleníkové plyny. viac »

Moment, z ktorého tuhne krv v žilách: Hyena začala žrať pakoňa ešte zaživa (FOTO)

Krvavé divadlo v Keni
26.04.2020

Príroda nám poskytuje nekonečné množstvo krás, občas však dokáže byť aj poriadne drsná. Svedčia o tom aj výnimočné snímky z Kene, ktoré sa podarilo zachytiť nórskemu fotografovi Tomovi Dryingovi. Hyena na nich žerie pakoňa, kým úbohé zviera ešte stojí na nohách. Jej krvavé hodovanie nie je pre slabšie povahy. viac »

Fantastické! Vedci zistili, ako zastaviť úbytok rastlín, v tíme bol aj Slovák

Poniklec otvorený (Pulsatilla patens)
23.04.2020

Spôsob, ako zastaviť ubúdajúci počet živočíchov a rastlín na Zemi, vyriešil medzinárodným tímom vedcov, ktorého súčasťou bol aj Slovák František Máliš z Technickej univerzity (TU) vo Zvolene. viac »

Švajčiarska príroda je nezabudnuteľná: Toto sú jej najkrajšie jazerá

Thunské jazero
21.04.2020

Podľa cestovateľov má Švajčiarsko jednu z najkrajších prírodných oblastí na svete. Môžete navštíviť nezabudnuteľné Alpy, nádherné údolia, vodopády a veľkým tromfom sú aj jazerá. Okolo každého z nich sa rozprestierajú zaujímavé mestečká alebo dedinky a nájdete tam aj viacero iných turistických atrakcií. viac »

Do prírody vyráža obrovské množstvo turistov, ochranári vyzývajú k rešpektovaniu pravidiel

Dolina Zeleného plesa
17.04.2020

Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR eviduje zvýšený nárast turistov a pohybu ľudí vo voľnej prírode aj mimo turistických chodníkov. Ochranári ľudí vyzývajú na ohľaduplnosť k prírode, rešpektovanie pravidiel a návštevných poriadkov. Na turistov apeluje aj Správa Tatranského národného parku (TANAP). viac »

Vyše 30 rokov po katastrofe: Do Pripjate a Černobyľu sa vracia život

Vyše 30 rokov po
11.04.2020

Pripjať je ukrajinské mesto, ktoré bolo vysídlené po havárii v černobyľskej jadrovej elektrárni v roku 1986. Okrem pár starousadlíkov tam po výbuchu nikto nezostal a z prosperujúceho mesta sa stalo miesto duchov s desivou atmosférou. viac »

Svet obletela fotografia zo Slovenska, jej autorom je talentovaný Košičan

Reálna panoráma svetelného znečistenia.
08.04.2020

Astronomickou snímkou dňa sa v stredu na portáli amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) stala panoramatická fotografia, ktorá vznikla na Slovensku. Jej autorom je košický astrofotograf Tomáš Slovinský, ktorý ňou chcel poukázať na dôvod, prečo na oblohe "strácame" hviezdy. viac »

Svet v šoku: Jeden z najkrajších vodopádov na Zemi zmizol

Vodopád San Rafael je
02.04.2020

Keď sa povie Ekvádor, mnohí cestovatelia si predstavia nádherný vodopád San Rafael, obklopený bujnou vegetáciou a vzácnymi motýľmi. Aktuálne správy sú pre nich a najmä pre domácich obyvateľov obrovským šokom. Prírodná atrakcia skrátka zmizla! viac »

Otepľovanie oceánov zvyšuje riziko kolízií veľrýb s loďami

Toto sú najlepšie miesta
02.04.2020

Otepľovanie oceánov v dôsledku klimatických zmien zvyšuje pravdepodobnosť smrteľných kolízií veľrýb s loďami. Podľa vedcov, ktorých cituje tlačová agentúra AP, niektoré druhy veľrýb v dôsledku otepľovania vôd pri hľadaní potravy častejšie blúdia z chránených zón, určených na ich ochranu pred loďami, do námorných ciest. viac »


Sobota, 19. jún. 2021. Meniny má Alfréd.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa