Slovenská Ľupča

2020-01-01 00:00:00 |   |    | 

Slovenská Ľupča



 

História obce Slovenská Ľupča v Banskobystrickom okrese siaha do 13. storočia. Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1250 pod názvom Lypcsa. Názov dediny sa rokmi menil a ako uvádzajú historické pramene, dedina sa volala Lyppcha, Lipcse, Lipche, Lypsche, Lypche Solienses, ale aj Thotlypcha či Lipcza Slowenska v roku 1663.

Miestni obyvatelia sa kedysi zaoberali poľnohospodárstvom, chovom oviec a remeslami ako stolárstvom, obuvníctvom, debnárstvom a nožiarstvom. V dedine bol aj pivovar, tehelňa, papiereň, ale i továreň na nábytok, bryndziareň, píla či výrobňa farieb.

Ľupča dostala právo usporiadať Turíčny jarmok a trh pôvodne od kráľa Ferdinanda I. v Bratislave 14. februára 1546 vo výsadnej listine. Neskôr kráľ Leopold I. 14. októbra 1684 vydal vo Viedni ďalšiu výsadnú listinu, podľa ktorej mala Ľupča právo usporiadať každý rok päť jarmokov na predaj drobného spotrebného tovaru a päť trhov na predaj a kúpu domácich a hospodárskych zvierat. Na začiatku 20. storočia sa v obci konali jarmoky štyrikrát do roka a ako spomínajú dobové dokumenty, boli to jarmoky výkladné, kde sa predávali odevy, obuv, látky, ovocie, medovníky či hlinený i smaltovaný riad, a tiež jarmoky dobytčie.

Od roku 1953 bola Slovenská Ľupča známa najmä vznikom národného podniku Biotika, ktorý zastrešoval farmaceutické výrobné podniky v bývalom Československu. O tri roky neskôr sa tam začal vyrábať penicilín, v tom čase najmodernejšie liečivo.

 

POČASIE

Predpoveď počasia Pozrite si aktuálne počasie v Slovenskej Ľupči

 

UBYTOVANIE

Rezervujte si ubytovanie v Slovenskej Ľupči online. S kódom AFFHCOM220 získate zľavu 8 %.

 

MUSÍTE VIDIEŤ

Ľupčiansky hrad - gotická stavba vyrástla v prvej polovici 13. storočia ako sídlo uhorských kráľov. V ich rukách bol hrad až do druhej polovice 17. storočia, kedy sa stal majetkom banskej komory sídliacej v Banskej Bystrici. V roku 1873 bol na hrade zriadený sirotinec. Počas 2. svetovej vojny využívali Ľupčiansky hrad partizáni na internáciu zajatcov a neskôr, v období socializmu, tu boli umiestnené rehoľné sestry.

Ľupčiansky skalný hríb - zaujímavý skalný útvar, ktorý vznikol veterným zvetrávaním usadených hornín.

 

VOĽNÝ ČAS

Turistika – v okolí obce je viacero možností na turistiku. K najatraktívnejším cieľom patrí zákonom chránený skalný útvar Ľupčiansky skalný hríb, ktorý sa vypína nad ľavým brehom potoka Ľupčica na svahu Stráne. Oko návštevníka poteší aj prírodná rezervácia Šupín, z vrcholu ktorej je unikátny pohľad do údolia rieky Hron lemovaného hrebeňom Nízkych Tatier a Slovenského rudohoria. Dušu turistu pohladí aj národná prírodná rezervácia Príboj, ktorá patrí k najstarším na Slovensku.

Vodný šport - obec patrí medzi vyhľadávané vodácke "destinácie". Lodenica na Mlynčoku sa nachádza na ľavom brehu rieky Hron na riečnom kilometri 192,3 a na jednom z celoročne splavných úsekov. Vybudovali ju ešte pred 12 rokmi a od roku 2006 ju prevádzkuje partia nadšencov vodáckeho športu. Lodenica poskytuje plný servis pre záujemcov o splav Hrona. Okrem lodí im požičajú aj pádla, vesty, vodotesné sudy a pumpy. Kto zostane na brehu stanovať, môže si uvariť guláš, občerstviť sa v bufete, zahrať plážový volejbal i stolný tenis.

Cyklistika – v okolí Slovenskej Ľupče sú tri cyklotrasy. Nenáročný Driekynský okruh (zelená farba), Okruh okolo Skalného hríbu, ktorý spája Slovenskú Ľupču, Priechod a Podkonice a napokon  „Popod Šupín“ - hlavná pohronská cyklistická magistrála, ktorá sem vedie z Banskej Bystrice.

 

ZAUJÍMAVOSTI V OKOLÍ

Banská Bystrica - piate najväčšie mesto na Slovensku s množstvom turistických atrakcií.

Vodné dielo Môťová - bolo na rieke Slatina bolo vybudované v rokoch 1953 – 1958. V súčasnosti nádrž zabezpečuje odbery úžitkovej vody, ale využíva sa i na chov a lov rýb a rekreačné účely. Vhodná je najmä na vodné športy, ako sú kanoistika, veslovanie a surfovanie. V rekreačnej zóne vyrástol športový areál Orlík. Nachádza sa tu Náučný chodník údolím Slatiny.

Čertova skala - nevšedný a v strednej Európe ojedinelý prírodný útvar Čertova skala sa nachádza v prírodnej rezervácii Boky, v katastri obce Budča. Ide o sploštenú sopečnú bombu zasadenú na okraj strmého skalného brala.

Múzeum motocyklov v Lieskovci - sústreďuje  takmer 30 vzácnych motocyklov z medzivojnového obdobia, ktoré pochádzajú prevažne z Anglicka.

Hronsek  - len pár kilometrov od Zvolená leží dedina s vzácnym dreveným artikulárnym kostolom na zozname UNESCO, goticko-renesančným vodným hradom a barokovým kaštieľom z roku 1775

Ostrá Lúka - patrí k najstarším obciam na Slovensku. Dnes v nej môžete navštíviť nielen viacero zaujímavých historických budov vrátane renesančného kaštieľa, ale aj miesto posledného odpočinku Adely Ostrolúckej.

Trnavá Hora - panoramatické výhľady na široké okolie, ale aj pohľad do histórie ponúka turistom údajne najväčší pamätník SNP v okrese Žiar nad Hronom, ktorý sa nachádza v Trnavej Hore, v miestnej časti Kľačany.

Horné Pršany - sa preslávili vďaka historickej zvonici. Po turistickej značke sa dostane aj k zaujímavému prírodnému úkazu – jaskyniam Kremenia, ktoré sú v štvrtom stupni ochrany a sú pravdepodobne jediné svojho druhu na Slovensku. K ďalším zaujímavostiam patrí rozhľadňa a studnička, kde v skale obrastenej machom je vyrytý text písaný údajne v runovom písme.

Jaskyňa Kaplnka a Netopieria - vrch Hrádok nad Banskou Bystricou ukrýva dva mimoriadne hodnotné prírodné útvary. Jaskyňa Kaplnka a Netopieria sú zaujímavé nielen svojou geologickou stavbou, ale aj archeologickými nálezmi.

Dolný Harmanec - vstupná brána do Veľkej Fatry, kde sa nachádza jedna z najvýznamnejších jaskýň na Slovensku. Harmanecká jaskyňa má puklinovo-rútivý charakter a vyznačuje sa pozoruhodnými podzemnými priestormi s rútivými dómami, mimoriadne bohatým výskytom mäkkého sintra či množstvom zimujúcich netopierov.

Rakytovo - v doline Rakytovo pri Dolnom Harmanci sa nachádza jedinečná kultúrna pamiatka na splavovanie rovnaného dreva – 2450 metrov dlhý vodný žľab. Vybudovaný bol pravdepodobne už v 19. storočí.

Špania Dolina - banícka obec, ktorá je skanzenom ľudovej architektúry a baníckych pamiatok. Dominuje jej ranogotický Kostol Premenenia Pána z roku 1254. Ku vchodu do kostola vedie pozoruhodné drevené kryté schodisko so 162 drevenými schodmi. Na námestí nájdete najvýznamnejšiu banícku pamiatku – budovu Klopačky zo 16. storočia s expozíciou tradičných paličkovaných čipiek. Pri Klopačke začína okruh Banského náučného chodníka, ktorý vás prevedie obcou a jej okolím, kde na zastávkach spoznáte históriu obce a baníctva, ktoré je s ňou úzko späté. V obci sú aj unikátne banícke domy z 19. storočia, kombinované stavby z kameňa a dreva, omietané hlinou a bielené vápnom s drevenou šindľovou strechou, ale tiež niekoľko tradičných dreveníc. Z haldy Maximilián, pamiatky na činnosť miestnych baní, sa vám naskytne pozoruhodný pohľad na panorámu obce a okolitých vrchov.

Staré Hory - jedna z najstarších baníckych osád bola založená už v 13. storočí. Vrchol rozvoja Staré Hory dosiahli na prelome 15. a 16. storočia, kedy bol v obci vybudovaný rozsiahly komplex taviacich hút na spracovanie striebra a medi, čo podmienilo rozvoj ťažby dreva a uhliarstva. V súčasnosti je obec známa predovšetkým ako pútnické miesto.

Kostol sv. Františka Serafínskeho, Poniky - pôvodne gotický rímskokatolícky kostol z roku 1310. Gotické nástenné maľby pochádzajú zo 14. storočia, krídlový oltár Panny Márie so sochami Madony, sv. Mikuláša a sv. Barbory sú z roku 1512. Neskorogotická kamenná krstiteľnica je datovaná rokom 1526 a rokoková krstiteľnica rokom 1764. Začiatkom novembra roku 2000 kostol navštívil aj anglický korunný princ Charles.

Čiernohronská železnica – sa začala stavať v roku 1908, o rok neskôr sa začala pravidelná prevádzka. Ďalšie vetvy vedúce do väčšiny dolín povodia Čierneho Hrona boli stavané postupne, ich celková dĺžka dosiahla 132 kilometrov. Ešte v čase pravidelnej prevádzky dňa 18. marca 1982 bol zvyšok železnice zapísaný do Štátneho zoznamu pamiatok SR. V súčasnosti premáva železnička na trati Chvatimech – Čierny Balog, Čierny Balog – Dobroč a späť. Vozový park pozostáva zo šiestich motorových lokomotív, dvoch parných lokomotív, motorového vozňa M21004 a 10 historických vozňov pozbieraných z úzkorozchodových tratí celého Slovenska aj spoza hraníc.

Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline bol verejnosti sprístupnený v roku 2003. Tvorí ho plocha 150 ha. Na trojkilometrovom náučnom chodníku tu nájdete vyše šesťdesiat zastávok, ktoré názorným spôsobom vypovedajú o lese, jeho funkciách, biológii, histórii, používanej technike, no predovšetkým o význame lesa pre náš život. Najdôležitejším a najkrajším exponátom tohto jedinečného prírodného múzea je samotný les. Bohatstvo jeho tvarov autori skanzenu len využili na zostavenie zaujímavých ukážok toho, čo je pre les a prácu lesníkov v ňom typické.

Mesto Zvolen

Donovaly - jedno z najznámejších turistických stredísk, kde sa nachádza aj minimestečko pre deti Donovalkovo.

Malachov - vyhľadávané rekreačné stredisko s banským náučným chodníkom.

 

INTERNET

www.slovenskalupca.sk

 

Zdieľať článok na Facebooku


Foto: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Sobota, 20. apríl. 2024. Meniny má Marcel.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa