Rekordy s prívlastkom vianočné

30.12.2010 |   |    | 

KANADA - Zakopávať na každom rohu o Santa Clausov v najväčšej zbierke sveta, pýšiť sa prívlastkami "najväčší" v oblasti stromčekov, adventných kalendárov či stretnutí koledníkov – pozrite si prehľad vianočného „naj“. 

Najväčšia zbierka Santa Clausov

Kanadský učiteľ na dôchodku si vyslúžil zápis do Guinnessovej knihy rekordov ako najväčší zberateľ tematicky ladených predmetov.

Za svoj zberateľský cieľ si zvolil muža s veľkým bruchom a dlhou bielou bradou – Santa Clausa.

V obývačke Jean-Guya Laquerrea z kanadského Quebecu ležia porozkladané postavičky Santu všetkých veľkostí a materiálov. V priebehu 22 rokov sa mu podarilo nazbierať neuveriteľných 25 189 veselých postavičiek, ktoré si doniesol z viac ako 33 krajín.

Jeho rekordná zbierka, ktorá neustále rastie, zaberá väčšinu jeho domu. Ako to už býva, všetko začalo jedinou soškou, ktorá sa mu dostala do rúk po zosnulom príbuznom. A keďže človek je tvor, ktorý túži mať stále viac a viac, Jean-Guy Laquerre pokračoval v zbieraní ďalších sošiek.

Jeho známi ho v zbierke výdatne podporujú a pravidelne mu posielajú ďalšie prírastky z antikvariátov a garážových výpredajov. A tak sa jeho zbierka chtiac-nechtiac stále rozrastá.

„Je to pre mňa veľká česť byť zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov. Je to to najlepšie z najlepšieho, čerešnička na torte – ako byť víťazom zlatej medaily na Olympijských hrách,“ nevedel si vynachváliť svoj úspech.

Craig Glenday, vedúci redaktor Knihy rekordov, si myslí, že kanadský zberateľ je ako starý otec, po akom túži snáď každé dieťa. „Jean-Guy zosobňuje čaro Vianoc – pohľad na jeho zbierku prináša radosť a úsmev na tváre aj tých najväčších cynikov.“

 

Ďalšie vianočné rekordy:

Najväčšie stretnutie Santa Clausov

Uskutočnilo sa v Severnom Írsku v decembri 2007. Na námestie Guildhall Square v Derry sa zišlo 13 tisíc ľudí v kostýmoch Santa Clausa.

Najväčší adventný kalendár

S výškou 71 metrov a dĺžkou 23 metrov ho postavili na londýnskej stanici Pancras station, aby si tak pripomenuli jej renováciu.

Najviac svetiel na vianočnom stromčeku

Rekord sa podarilo dosiahnuť nemeckej televízii RTL počas charitatívneho programu ChariTree pred Kolínskou katedrálou pred štyrmi rokmi.

Najväčšia skupina koledníkov

Fanúšikovia vianočných kolied sa zhromaždili v Južnej Karolíne pred Univerzitou Boba Jonesa. Zaspievať si sem prišlo presne 7 514 koledníkov.

Najstarší vianočný stromček

Každý rok Janet Parker z Wiltshire vo Veľkej Británii vystaví vianočný stromček, ktorý kúpila ešte jej prateta v roku 1886. Malý – len 30 centimetrov vysoký stromček si vždy nájde miesto na parapetnej doske ozdobený anjelmi a Pannou Máriou.

Najväčšia vianočná sušienka

Vyrobili ju milujúci rodičia pre svoje deti v britskom Buckinghamshire. Sušienka mala priemer štyri metre a dĺžku 63 metrov. Rekord z roku 2001 zatiaľ nikto neprekonal.

Najvyšší vianočný stromček

Postavili ho ešte v roku 1950 vo washingtonskom nákupnom centre Northgate Shopping Center. Douglasská „jedlička“ merala 67,36 metrov.

 

Zdroj/autor: guinnessworldrecords, sita, Zuzana Zimmermannová, drom

VIDEO Najväčšia zbierka Santa Clausov na sveteZdielať článok na Facebooku

Foto: guinnessworldrecords.com,londondailyphoto,crazyjunkyard.com,telegraph.co.uk

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Sobota, 19. jún. 2021. Meniny má Alfréd.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa