Turistické a cestovateľské informácie

Advent na českých hradoch: Spojte prehliadku s vianočnými produjatiami

15.12.2018 |

České historické objekty v správe Národného pamiatkového ústavu (NPÚ) zvyšujú svoju úspešnú tohtoročnú návštevnosť adventnými a vianočnými podujatiami na hradoch a zámkoch vo svojej správe. Okrem prehliadok a výstav sú to koncerty, divadelné predstavenia, jarmoky, remeselné dielne, zabíjačkové, mikulášske a iné aktivity.

Viac článkov

Lyžiari sa dočkali: Prvé tatranské stredisko privíta lyžiarov už zajtra

Lyžiari sa dočkali: Prvé
30.11.2018

Lyžiarsku sezónu 2018/19 otvorí ako prvé z tatranských stredísk Jasná v Nízkych Tatrách na viac ako troch kilometroch. V sobotu 1. decembra sa spúšťa lyžovačka na troch zjazdovkách, ktoré majú aktuálne výšku snehu do 30 centimetrov. TASR informovala hovorkyňa spoločnosti Tatry Mountain Resorts (TMR) Zuzana Dobránszka. viac »

Poznáme najlepšie obnovené pamiatky na Slovensku za rok 2017

Poznáme najlepšie obnovené pamiatky
30.11.2018

V priestoroch Dvorany Ministerstva kultúry SR v Bratislave sa včera konalo slávnostné vyhlásenie výsledkov 13. ročníka súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2017. Úlohou odbornej komisie bolo posúdiť komplexnú úroveň obnovy alebo reštaurovania prihlásených pamiatok. Na základe hlasovania získali ocenenie štyri víťazné pamiatky, ktorých majiteľom odovzdala ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková bronzovú sochu Fénixa. Rezort popri hlavnej cene udelil štyri čestné uznania. viac »

Fantastická správa: Slovensko má už šiesty zápis v zozname UNESCO

Modrotlač
29.11.2018

V reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO má naša krajina ďalší zápis. Stala sa ním modrotlač a jej tradícia, ktorú Slovenská republika na zápis nominovala v rámci spoločnej kandidatúry s Nemeckom, Rakúskom, ČR a Maďarskom. O zapísaní modrotlače do prestížneho zoznamu rozhodli v stredu členovia Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO počas svojho 13. zasadnutia (26.11.-1.12.), ktoré sa koná na ostrove Maurícius. viac »

Obnova Muránskeho hradu: Hlavný palác a dom veliteľa rekonštruovali nezamestnaní

Hrad Muráň
29.11.2018

Rekonštrukčné práce na dome veliteľa a murárske zásahy na Hlavnom paláci boli hlavnými bodmi tohtoročnej obnovy hradu Muráň v okrese Revúca, ktorá bola realizovaná počas letnej sezóny deviatimi nezamestnanými. TASR o tom informoval starosta obce Muráň Roman Goldschmidt, podľa ktorého im na obnovu hradu v tomto roku poskytlo ministerstvo kultúry dotáciu zhruba 28.000 eur a ďalších 4000 eur získali z Nadácie Slovenskej sporiteľne. viac »

Viedeň láka na vianočné trhy: Auto nechajte doma a ochutnajte všetky lákadlá

Vianočná Viedeň
28.11.2018

Od polovice novembra sa v susednej Viedni začalo prekrásne obdobie vianočných trhov. Po jej širšom centre nájdete roztrúsené väčšie aj menšie, známe aj menej známe vianočné trhy. Každé s vlastným programom a jedinečnou atmosférou. Nie je evidovaný ich presný počet, avšak predvianočnú atmosféru vytvára spolu 20 veľkých a veľa malých dočasných trhov. Celkovo sa ich počet odhaduje až na 50. viac »

Bezprecedentný krok: Severná aj Južná Kórea spoločne požiadali o zápis do zoznamu UNESCO

UNESCO zaradilo do zoznamu
27.11.2018

Výbor Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) rozhodol v pondelok o zaradení tradičného kórejského zápasenia do zoznamu svetového nehmotného dedičstva. Príslušnú žiadosť spoločne podali Severná a Južná Kórea, informovala agentúra AFP. viac »

Šikmá veža v Pise sa už nakláňa o čosi menej

Na archívnej snímke z
26.11.2018

Šikmá veža v Pise sa už nakláňa o čosi menej. Po viac ako dvoch desaťročiach snažení sa ju totiž stavebným inžinierom podarilo asi o štyri centimetre narovnať. Celá stavba je zároveň v lepšom stave, než sa očakávalo, informovala vo štvrtok s odvolaním sa na talianske médiá agentúra AP. viac »

V Amsterdame vynovili dom Anny Frankovej, bude mládeži lepšie rozprávať jej príbeh

Dom Anny Frankovej
26.11.2018

Múzeum postavené okolo tajnej zadnej prístavby domu, stojaceho na brehu kanála v holandskom Amsterdame, kde sa pred nacistami počas druhej svetovej vojny ukrývala tínedžerka Anna Franková, zrenovovali. Teraz bude múzeum lepšie podávať tragický príbeh nemeckej židovskej pisateľky denníka tým návštevníkom novej generácie, ktorí možno málo vedia o hrôzach holokaustu. viac »

Veľký prehľad adventných trhov: Slovenské mestá vsadili na delikatesy aj bohatý program

Vianočné trhy v Bratislave
26.11.2018

Stretnutia s priateľmi a dobrá nálada, ku ktorej prispieva aj varené vínko a lahôdky od výmyslu sveta - bez návštevy vianočných trhov si mnohí z nás nevedia adventné obdobie ani len predstaviť. Tento rok slovenské mestá vsadili nielen na krásnu výzdobu a pestrú ponuku v stánkoch, ale aj na bohatý program pre malých a veľkých. viac »

FOTO, ktoré bolí: Znásilnenie alebo smrť je v Kongu a krajinách tretieho sveta bežnou realitou

FOTO, ktoré bolí: Znásilnenie
25.11.2018

Na dnešný dátum pripadá Medzinárodný deň proti násiliu páchanom na ženách. Aj v dnešnej dobe čelia milióny žien po celom svete rôznemu druhu násilia. Znásilnenie a iné formy sexuálneho násilia sú jedným z nich. Často sú rozšírené v konfliktných prostrediach, kde môžu byť použité ako nástroj ponižovania, trestu, kontroly, vyvolávania strachu, ale aj ako nástroj ničenia komunít. Často sa páchajú aj v stabilných oblastiach a páchateľmi sú známe osoby alebo dokonca rodinní príslušníci. viac »


Nedeľa, 16. december. 2018. Meniny má Albína.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa