Turistické a cestovateľské informácie

Spišský hrad prejde obnovou: Rekonštrukcia si vyžiada vyše 4,8 milióna eur

11.06.2021 |

Začiatok obnovy Spišského hradu, ktorá sa prioritne sústredí na záchranu Románskeho paláca, oznámili vo štvrtok na hrade ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) a generálny riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Branislav Panis. Zrekonštruujú sa aj západné paláce a hradná kaplnka sv. Alžbety. Finančné prostriedky vo výške 4.810.000 eur na zabezpečenie spomenutých prác získalo SNM na základe uznesenia vlády zo štátneho rozpočtu.

Viac článkov

Vysoké Tatry: V súčasnosti je otvorených približne 50 percent hotelov

Hotel FIS na Štrbskom
29.04.2021

Po uvoľnení protipandemických opatrení je vo Vysokých Tatrách aktuálne otvorených približne 50 percent hotelov. Keďže úplne vypadla kongresová sezóna a rodinné akcie, ktoré vypĺňajú tieto týždne do štartu letnej sezóny, nie všetky prevádzky otvorili. Uviedla to pre TASR výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková s tým, že ostatné sa zrejme otvoria až s oficiálnym príchodom letnej sezóny. viac »

Fantastické: Už o pár dní môžeme vyraziť na dovolenku!

Pláž Maho, Svätý Martin
28.04.2021

Ak to dovolí pandemická situácia, od 15. mája by mohla byť povolená zahraničná rekreácia. Na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus. viac »

Na Trenčianskom hrade sa zosypala malá časť múru z čias Matúša Čáka

Trenčiansky hrad
27.04.2021

Na Trenčianskom hrade spadla malá časť múru pôvodne zo 14. storočia na exponovanom mieste v bezprostrednej blízkosti chodníka. Informoval o tom zástupca riaditeľa Trenčianskeho múzea v Trenčíne Tomáš Michalík. viac »

Cestovanie bude bezpečnejšie: Vedci vyvinuli prvú vysokoúčinnú vakcínu proti malárii

Komár
26.04.2021

Britskí vedci vyvinuli doposiaľ najúčinnejšiu vakcínu proti malárii na svete. Výskumníci z Oxfordskej univerzity a ich spolupracovníci oznámili, že počas 12 mesiacov klinických testov dosahovala očkovacia látka s názvom R21/Matrix-M účinnosť 77 percent, informovala v piatok spravodajská stanica Sky News. viac »

Milióny pútnikov zmývalo svoje hriechy v rieke: Odpálili covidovú bombu

Sviatok Kumbh Méla v
22.04.2021

Vyše 2000 úmrtí na ochorenie COVID-19 a takmer 300.000 nových prípadov nákazy koronavírusom zaznamenala v stredu India. Tieto denné počty patria k najvyšším na svete od začiatku pandémie a ich dôvodom sú masívne náboženské zhromaždenia. viac »

Želajte si niečo: Nočnú oblohu po jarnej prestávke opäť rozžiaria meteorické roje

Na snímke obloha plná
22.04.2021

Od začiatku januára, keď bolo možné na nočnej oblohe pozorovať Kvadrantidy, nebol v činnosti žiadny význačný meteorický roj. Táto takzvaná jarná meteorická prestávka sa končí v poslednej dekáde apríla. V týchto dňoch bude možné na nočnej oblohe pozorovať Lyridy a Eta Akvaridy. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková. viac »

Sabinov začal s obnovou hradieb, zrekonštruovať chce aj nevyužívaný evanjelický kostol

Nevyužívaný evanjelický kostol v
21.04.2021

Mesto Sabinov začalo s obnovou vybraných častí ruín a zaniknutých častí mestského opevnenia. Celkové náklady na rekonštrukciu predstavujú 725.000 eur, z toho piatimi percentami sa na nej finančne podieľa mesto. Financie radnica získala v rámci programu Interreg v spolupráci s poľským mestom Muszyna. viac »

V Bratislave otvorili botanickú záhradu i zoo, sprístupnia aj múzeum a galériu

Priestor na Tyršovom nábreží,
20.04.2021

V Bratislave v pondelok otvorili opäť pre verejnosť zoologickú záhradu a botanickú záhradu. Návštevníci sa pri vstupe budú musieť preukázať negatívnym testom na ochorenie COVID-19. V utorok (20. 4.) ohlásili otvorenie Múzeum mesta Bratislavy a Galéria mesta Bratislavy. viac »

Viaceré ubytovacie zariadenia vo Vysokých Tatrách sú pripravené na otvorenie

Štrbské pleso
19.04.2021

Mnoho menších ubytovacích zariadení ako penzióny či apartmány vo Vysokých Tatrách potvrdili svoje otvorenie v súvislosti s pondelkovým (19. 4.) uvoľňovaním protiepidemických opatrení. Väčšie hotely vzhľadom na obmedzenia týkajúce sa doplnkových služieb ako reštaurácie či wellness ešte váhajú. Pre TASR to uviedla riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lucia Blašková. viac »

Hor sa na lyže! Tatranské strediská na budúci týždeň plánujú obnoviť prevádzku

Ski Centrum Strachan
17.04.2021

Lyžiarske strediská Jasná a Štrbské Pleso sa pripravujú na obnovenie prevádzky. Po uvoľnení protipandemických opatrení by prvých lyžiarov mali privítať vo štvrtok 22. apríla. TASR o tom informoval Marián Galajda zo spoločnosti Tatry Mountain Resorts (TMR), ktorá je prevádzkovateľom stredísk. viac »


Pondelok, 14. jún. 2021. Meniny má Vasil.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa