Banská Bystrica

03.04.2019 |   |    | 

Banská Bystrica je mesto na strednom Slovensku, ležiace na rieke Hron, obklopené horskými reťazcami Nízkych Tatier, Veľkej Fatry a Kremnických vrchov. Banská Bystrica je šiestou najľudnatejšou obcou na Slovensku. 

DOPRAVA

V Banskej Bystrici je väčšina miest, ktoré zrejme budete chcieť vidieť, dostupných chôdzou. Všetky hlavné pamiatky v meste sú od seba vzdialené maximálne 15 minút pešo.

Mestská hromadná doprava – je v Banskej Bystrici užitočná najmä vtedy, ak sa zdržiavate mimo centra mesta alebo z/do neho cestujete. Skladá sa z autobusov a trolejbusov a základný lístok na jednu cestu stojí 0,70 EUR. Okolité obce obsluhujú regionálne autobusy z hlavnej autobusovej stanice alebo zastávky Parkovisko Mičinská, ktorá sa nachádza hneď vedľa, za mierne vyššiu cenu. Cestovné poriadky nájdete na stránke https://imhd.sk/bb/cestovne-poriadky.

Kvôli absencii verejnej dopravy, premávajúcej cez noc, môžete v meste využiť aj taxíky, ktorých ceny sú pomerne nízke. Navyše vzhľadom na to, že mestská oblasť je pomerne veľká, je taxík skutočne pohodlnou možnosťou dopravy. Paušálna sadzba sa v tejto oblasti pohybuje okolo 3-4 EUR za cestu  a cesty mimo mesta sú účtované na kilometre. Nonstop informácie o autobusových, vlakových a leteckých spojoch získate na telefónnom čísle 12 111.


UBYTOVANIE

V meste je možné nájsť rôzne typy ubytovania, takže záleží od vašich preferencií. Základné turistické ubytovne napríklad poskytujú ubytovanie pre jednu osobu za 10 EUR/noc. Väčšinu ubytovacích zariadení, ktoré mesto ponúka, nájdete na https://www.visitbanskabystrica.sk/ubytovanie/.

 

JEDLO

V Banskej Bystrici je mnoho gastro zariadení, ktorých ponuka je naozaj všestranná. Rozsiahle sú najmä pivárničky, ktoré ponúkajú nim typické pokrmy. Najlepšie hodnotenými reštauračnými zariadeniami sú reštaurácia Čierna ovca, Leroy bar and Cafe, Frais a Bystrická klubovňa. Ďalšou oblúbenou reštauráciou je reštaurácia Cosmopolitan, ktorú nájdete na najväčšou bystrickom sídlisku Sásovej. Aktuálnu ponuku gastronomických zariadení nájdete na https://www.visitbanskabystrica.sk/gastronomia/.

 

ZÁBAVA

V Banskej Bystrici sú štyri divadlá, ktoré môžete navštíviť:

Štátna opera, založená v roku 1959, ktorá organizuje každé leto obľúbený open-air festival na Zvolenskom zámku.

Štúdio tanca, založené v roku 1998, ktoré je profesionálnym divadlom súčasného tanca.

Profesionálne bábkové divadlo - Bábkové divadlo na Rázcestí, založené v roku 1960, ktoré organizuje jediný bábkový festival na Slovensku.

Divadlo z Pasáže, ktoré je jediným slovenským divadlom s obsadením mentálne postihnutých, a ktorého poslaním je pomáhať integrovať mentálne postihnutých ľudí do spoločnosti.

Aqualand Banská Bystrica – ak máte radi oddych a zábavu v aquaparkoch, potom je toto miesto to pravé pre vás. Viac na http://aqualandbb.eu/

Okolie Banskej Bystrice je ideálne aj pre cykloturistiku, preto neváhajte a využite niektorú z cyklo požičovní, ktoré mesto ponúka. Môžete zvoliť nie len jazdu po meste, či obciach v okolí mesta, ktoré sú spojené asfaltovými cestami, ale aj jazdu v prírode. Počas letných víkendov a sviatkov dokonca premávajú aj pravidelné autobusové linky pre cyklistov do 3 cyklistických destinácií - Malý Šturec, Harmanecká jaskyňa a Donovaly.

Aktuálnu ponuku zábavných a kultúrnych podujatí môžete nájsť na http://www.kamdomesta.sk/banska-bystrica/.

 

NÁKUPY

Najväčším nákupným centrom, ktoré ponúka širokú škálu obchodov, je Europe Shopping Center. Ďalšími sú Nákupné centrum Terminal a NC Point.


SLÁVNOSTI, UDALOSTI

Aktuálny kalendár udalostí v Banskej Bystrici nájdete na http://www.banskabystrica.sk/kulturne-a-sportove-akcie.phtml?id3=29780&original_idm=29773.
 

MUSÍTE VIDIEŤ

Pamiatky

Mariánsky stĺp - barokový stĺp nachádzajúci sa na Námestí SNP, ktorý bol postavený v roku 1719 ako znak vďačnosti Panne Márii po skončení moru.

Čierny obelisk - pamätník postavený na počesť vojakov Červenej armády a rumunskej armády.

Katedrála sv. Františka Xaverského - nachádza sa taktiež na Námestí SNP. Je to barokový rímskokatolícky kostol postavený ešte na začiatku 18. storočia.

Hodinová veža - známa aj ako šikmá, či zelená veža, bola postavená približne okolo roku 1552 ako súčasť mestského trhu. Vstupné na vrchol veže je 2 EUR, pre deti zadarmo.

Mestský hrad Banskej Bystrice je národnou pamiatkou a dominantou mesta. Nájdete tu aj Barbakan, hlavný opevňovací komplex s Petermannovou zvonicou.

Kostol nanebovzatia Panny Márie: nájdete na Námestí Štefana Moysesa. Je to rímsky kostol postavený v 13. storočí a následné rozšírený v gotickom období.

Radnica - jej dom patril stredovekému baníkovi, ktorý tento obrovský dom postavil hneď vedľa námestia. V súčasnosti tu sídli informačné centrum mesta.

 

Múzeá

Múzeum SNP sa nachádza na Kapitulskej č. 23 a nájsť v ňom môžete predmety a dokumenty z druhej svetovej vojny. Široké schody múzea navyše vedú do komnaty so symbolickým hrobom neznámeho vojaka, večného ohňa a pôdy z bojísk a spálených dedín, stolov venovaných obetiam holokaustu a medzinárodnej účasti na povstaní. Múzeum je charakteristické svojou pozoruhodnou architektúrou sovietskej éry. Základné vstupné je 2 EUR, ale využiť môžete aj rôzne zľavy, ktoré múzeum ponúka. Viac na http://www.muzeumsnp.sk/

 

Iné

Tajovského park

Záhrada CNK

 

PASY

RAKarta – je karta, vďaka ktorej môžete v reštaurácii Červený rak získať 3 až 15% z platby za vašu konzumáciu späť

 

LETISKO

Pre Banskú Bystricu je k dispozícii letisko Sliač (https://airportsliac.sk/), ktoré je od nej vzdialené 15 kilometrov.  Letisko však pre cestujúcich neprevádzkuje žiadne pravidelné lety, iba charterové. Najbližšie medzinárodné letiská sú Budapešť, Bratislava a Viedeň.

 

INTERNET

http://www.banskabystrica.sk

http://www.banskabystrica.sk

http://www.icbb.sk/

 

APLIKÁCIE

BBXNET Kamery – nonstop webkamery umiestnené v Banskej Bystrici

Parking BB – slúži k úhrade parkovného v meste

 

BEZ ZÁRUKY

Mesto poskytuje bezplatný verejný internet (wifi). Verejné prístupové body sa nachádzajú na Námestí SNP, Námestí Š. Moysesa, Námestí slobody a v okolí Múzea SNP.

 

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)
Štvrtok, 19. september. 2019. Meniny má Konštantín.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa