Grécko

01.01.2019 |   |    | 

Musíte vidieť

Na svete je málo krajín, kde je tak husto vedľa seba toľko unikátnych historických pamiatok. V krajine je vyše 240 múzeí so vzácnymi exponátmi z gréckej histórie, múzeami sú aj samotné grécke mestá.

V Aténach kroky každého turistu vedú na Akropolu. V klasickom období to bolo centrum mesta, pevnosť, palác, hlavná svätyňa, neskôr zbrojnica, pokladnica. Vstupným priestorom sú Propylaje (predbránie), ústredným chrámom Parthenón, zasvätený bohyni Aténe. Vedľa neho je architektonicky najzložitejší chrám Erechteion. Z Akropole sú Atény ako na dlani: vidno centrum starovekého mesta, Dionýzov amfiteáter, chrám Dia Olympského – Olympeion, staroveké trhovisko Agora a množstvo múzeí.

V horách západne od Atén je staré kultové miesto Delfy, najvýznamnejšia antická veštiareň a stred sveta starých Grékov.

Kúsok od Atén je polostrov Peloponéz. Nájdete tu ruiny starých miest ako Korint, Epidaurus a sídlo kráľa Agamemnóna – Mykény.

Na západnom pobreží polostrova je Sparta, v staroveku najväčší rival Atén, pri jej výstavbe sa používalo najmä drevo a zachovalo sa tu iba málo pamiatok.

V severozápadnej časti krajiny je komplex bizarných skalných útvarov, kde začali mnísi a pustovníci zakladať ťažko prístupné kláštory – Meteora. Bolo ich tu okolo 30. Prístupný je hlavný chrám Megalo Meteoro s bohatými freskami, expozíciou ikôn a vzácnych kníh, modlitebňami a celami mníchov.

V Olympii starí Gréci súťažili na počesť Dia. Popri Akropole je Olympia najzachovalejšou a najkrajšou antickou pamiatkou. Sú tam nádherné chrámy, dielňa sochára Feidia, stĺpová sieň ozvien a štadión.

Solún je hlavným mestom provincie Macedonia, odkiaľ prišli na Veľkú Moravu vierozvestovia Konštantín a Metod. Turisti tam obdivujú Bielu vežu, ktorá bola kedysi väzením, Aju Sofiu, byzantskú kupolovú stavbu v tvare kríža, Galeriov víťazný oblúk na oslavu víťazstva nad Peržanmi a päťloďovú starokresťanskú baziliku. Solún je aj východiskom putovania na bájny Olymp, sídlo starogréckych bohov.

Knossos – palác, kedysi hlavné mesto, dnes najväčšia turistická atrakcia ostrova Kréta.

Rhodos - okrem úžasných pláží, sa oplatí vidieť aj hlavné mesto Rhodos a akropolu v meste Lindos.

Santorini – najkrajší z gréckych ostrovov, podľa niektorých pozostatok bájnej Atlantídy.
Štvrtok, 24. september. 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa