Ázia – exotická dovolenka

Samarkand – jedno z najstarších miest sveta nepoložil na kolená ani Džingischán

07.11.2020 |

Uzbecké mesto Samarkand vzniklo v 4. storočí pred Kristom a patrí medzi najstaršie v centrálnej časti Ázie, ale aj na svete. Z historického hľadiska je najvzácnejšou lokalitou v krajine. Nájdete tam mnohé cenné pamiatky, ktoré prinášajú dokonalý obraz o kultúre, ktorá dominovala v týchto končinách.

Viac článkov

Slasti a strasti Bangkoku: Katka a Peter prezradili, na čo sa v hlavnom meste Thajska pripraviť

Thajsko
28.03.2018

Sympatická dvojica Katka a Peter sa nedávno vrátili z cesty po Thajsku. Keďže pred cestovaním do tejto krajiny veľa ucelených informácií nenašli, rozhodli sa podeliť so svojimi zážitkami s čitateľmi. Ich tipy a triky rozhodne musíte poznať. viac »

Komunizmus v najčistejšej podobe: V unikátnych tulou si boli po stáročia všetci rovní

Tulou, Čína
21.03.2018

Čínske stavby s názvom „tulou“ sú skutočným unikátom. Zaujímavá je ich výnimočná architektúra aj sociálny význam. V hlinených stavbách na kruhovom pôdoryse totiž žili pevne zomknuté komunity, kde si boli všetci rovní a spolu čelili nástrahám vonkajšieho sveta. viac »

Skvelé správy zo Saudskej Arábie: Ženám svitá na lepšie časy

Skvelé správy zo Saudskej
17.03.2018

Na cestách po svete si vždy treba dávať pozor na miestne zákony a zvyklosti a pre ženy platí toto pravidlo dvojnásobne. Nielenže sú často vystavené väčšiemu nebezpečenstvu zo strany mužov, ale navyše musia rátať s tým, že nie všade majú práva, na aké sú zvyknuté z domova. Našťastie však v ostatnom čase dochádza v tomto smere k zlepšeniu a viaceré krajiny ohlásili kroky smerom k nastoleniu rodovej rovnosti. viac »

V tieni smrti: Exotický ostrov ukrýva poriadne temné tajomstvá

Andamanské more
14.03.2018

Na prvý pohľad vyzerá Rossov ostrov v súostroví Andamany ako raj na Zemi. Rozľahlé pralesy, bohatý podmorský svet, koralové útesy a nádherné pláže, o akých sníva nejeden turista. Zdanie tu však klame, bezstarostná idylka Rossovho ostrova ukrýva temnú minulosť, ktorej stopy môžete vidieť aj dnes. viac »

Prastaré kráľovstvo Ladak, mladší brat Tibetu (FOTOREPORTÁŽ)

Ladak
11.03.2018

Prastaré kráľovstvo Ladak (alebo aj Ladakh či Ladákh) je situované na okraji Tibetskej náhornej plošiny a z jednej strany ho ohraničujú Himaláje, z druhej strane pohorie Karakoram. Cítim, ako mi slnko hrejivými lúčmi vyťahuje pehy na lícach a zároveň mi štipľavý mráz šteklí prsty v topánkach. Je tu extrémna klíma, kde holohlavý muž sediaci na slnku s holými nohami v chládku môže zažiť úpal a omrzliny naraz. viac »

Wuyuan - najkrajší vidiek v Číne

Oblasť Wuyuan , Čína
10.03.2018

Dlhá a spletitá história Číny dala krajine veľa, skutočne veľa prelomových poznatkov, objavov a obdivuhodných pamiatok. Niektoré mestá a oblasti prispeli k formovaniu čínskeho kultúrneho dedičstva viac, iné menej. Možno by vám ani len nenapadlo, že pomerne malá, nenápadná oblasť Wuyuan sa radí medzi tie kľúčové. Rozprestiera sa síce v náročnom teréne, tak trochu izolovaná pred svetom, to jej však nebránilo, aby sa stala kolískou prelomovej kultúry Huizhou. viac »

V Číne vznikne chránené územie pre pandy veľké, bude mať až dva milióny hektárov

Panda
09.03.2018

Čína vybuduje v provincii S’-čchuan rozsiahle chránené územie pre pandy veľké. Vo štvrtok o tom informovalo ministerstvo lesného hospodárstva s tým, že tamojšia provinčná vláda podpísala zmluvu s Bank of China, ktorá sa do vybudovania Národného parku pandy veľkej zaviazala investovať najmenej 10 miliárd čínskych jüanov (v prepočte zhruba 1,2 miliardy eur). Chránené územie bude mať rozlohu dva milióny hektárov, čo je vyše dvakrát viac ako Yellowstonský národný park v USA. Park by mali vybudovať do roku 2023. viac »

Cesta nekonečnou stepou: FOTOREPORTÁŽ z Mongolska vás chytí za srdce

Mongolsko
25.02.2018

Keď som bola malá, zbierala som poštové známky. Tie najkrajšie boli pre mňa z Mongolska. Zobrazovali na zelenej lúke pasúce sa ovečky, kozy a štíhle kone. Pri okrúhlej bielej jurte stáli krásni ľudia s úzkymi očami odetí vo farebných kabátoch a vyšívaných čižmách. Vtedy mi vôbec nenapadlo, že keď budem veľká, uvidím tie obrázky na vlastné oči. Známky však nezachytili nekonečnosť, ľudoprázdnosť a priestrannosť jednej z najredšie zaľudnených krajín na svete. Nepodali to, ako slobodne a zároveň aj stratene sa človek cíti v spleti prašných cestičiek bez akýchkoľvek smerovníkov. viac »

Žena v Iráne: Zuzana spoznala, aké je byť turistkou v krajine obmedzení

Irán
24.02.2018

Ženy v Iráne síce majú rovnocenné postavenie s mužmi, ale napriek tomu žijú pod nadvládou obmedzení a zákazov. Slovenka Zuzana nám porozprávala, ako sa s nimi počas návštevy krajiny vyrovnala ona. viac »

Orient na dosah: Ryanair spustí linku do Jordánska

Wadi Rum, Jordánsko
20.02.2018

Ryanair rozbehne od októbra ďalšiu zaujímavú linku. Medzi nové destinácie pribudne Jordánsko, do ktorého sa dostanete z Budapešti aj Prahy. Vďaka tomu budú mať Slováci na dosah nielen Mŕtve more a Petru, ale tiež populárnu Jordánsku cestu. viac »


Streda, 2. december. 2020. Meniny má Bibiana.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa