Turistika na Slovensku

Stavanie kamenných mužíkov škodí prírode

11.09.2019 |

Správa Národného parku (NP) Malá Fatra upozorňuje, že tohtoročnú turistickú sezónu charakterizuje stavanie takzvaných kamenných mužíkov, teda ukladanie kameňov na seba do tvaru akejsi mohyly či pyramídy. Turisti ich stavajú najmä v blízkosti potokov alebo na vrcholoch kopcov, nevedia však, že táto činnosť má aj negatívny dopad na prírodu.

Viac článkov

Zaujímavosti o slovenských vrchoch: Kráľova hoľa spája ľudí z Horehronia, Liptova i Spiša

Kráľova hoľa
17.03.2019

Kráľova hoľa má nadmorskú výšku bezmála 2000 metrov nad morom, ani to však ľuďom odjakživa nebránilo v tom, chodiť cez ňu do vedľajšieho regiónu a stretávať sa. Je to hraničný kopec, ktorý v podstate spája Horehronie, Spiš a Liptov, čo dodnes pripomínajú aj folklórne slávnosti Pod Kráľovou hoľou organizované v Liptovskej Tepličke. viac »

Vrátna dolina – fantastická turistika v srdci Slovenska

Vrátna dolina
28.02.2019

Jedna z najkrajších dolín Slovenska, preslávená legendárnym Jurajom Jánošíkom a chránená kamenným mníchom - aj to sú prívlastky Vrátnej doliny. viac »

Zaujímavosti o slovenských vrchoch: Urpín v útrobách skrýva jaskyne i protiatómový kryt

Pohľad na Banskú Bystricu
22.02.2019

Keď sa povie mesto pod Urpínom, takmer každému je jasné, že ide o Banskú Bystricu. Slovné spojenie s dominantným vrchom je synonymom pomenovania krajskej metropoly. Názov je starobylý a nemá jednoznačné vysvetlenie. Dal však meno organizáciám či produktom z tohto mesta a podľa neho sa napríklad volá folklórny súbor, hotel, ale aj pivo. viac »

Fotograf strávil mrazivú noc na Kriváni, výsledkom sú nadpozemské fotografie

Fotograf strávil mrazivú noc
10.10.2018

Stará legenda hovorí, že keď už bolo všetko na svete vytvorené, z neba zletel anjel, aby sa naň pozrel. Zeme sa dotkol na tom najkrajšom mieste – úpätí Vysokých Tatier. Až za súmraku si uvedomil, očarený všetkou tou krásou naokolo, že sa musí vráť späť do neba. A tak vzlietol, pravým krídlom však zavadil o tmavý kopec a ulomil jeho vrchol. Odvtedy patrí k najpôsobivejším štítom a jeho podoba je pre mnohých symbolom našej krajiny. Fotograf Peter Lengyel Kriváň zvečnil v podobe, akú mohlo doteraz vidieť len veľmi málo šťastlivcov. viac »

Dva dni nonstop v horách: Dana a Radoslav ako prví absolvovali zimný maratónsky prechod Západnými Tatrami

Dana Ivanovová a Radoslav
18.08.2018

Slovenským horolezcom sa začiatkom marca podaril skutočne husársky kúsok – bez jedinej dlhšej prestávky či spánku prešli celý hrebeň Západných Tatier. Trvalo im to 33 hodín, počas ktorých prešli vyše 42 kilometrov a nastúpali a naklesali dokopy 10 000 výškových metrov. Takto na dva dni na hrebeni spomína Dana. viac »

Tri poklady Ružomberka – Čutkovo, Hrabovo a Malinô Brdo

Tri poklady Ružomberka –
07.08.2018

Liptov, prekrásny región Slovenska, ktorý je turistami hojne navštevovaný. Práve tu leží Ružomberok, centrum dolného Liptova. Svoju krásu odzrkadľuje najmä v dvoch dolinách, Čutkovskej a Hrabovskej, ale i v známom lyžiarskom stredisku Malinô Brdo. viac »

Smrekovica – poklad Liptova v lone prírody

Smrekovica, Veľká Fatra
29.05.2018

Ak hľadáte miesto, ktoré nepodľahlo veľkej návštevnosti turistov a kde nájdete pokoj a oddych v lone čistej prírody, navštívte Smrekovicu. viac »

Donovaly – v minulosti uhliarska osada, dnes centrum zábavy

Donovaly
24.05.2018

Asi každý z nás pozná horský priechod Donovaly, minimálne ním pri svojich potulkách na Slovensku prešiel. Jeho minulosť patrila výrobe dreveného uhlia, dnes je centrom zábavy pre malých aj veľkých. viac »

Letná sezóna v Národnom parku Poloniny sa pomaly začína

Poloniny
14.05.2018

Letná sezóna v Národnom parku (NP) Poloniny na východe Slovenska sa pomaly začína. Keďže ide o najnavštevovanejšie obdobie roka, väčší nápor turistov očakávajú aj v tomto území. Pre TASR to uviedol riaditeľ Správy NP Poloniny Mário Perinaj. viac »

Chopok – jedna z najkrajších vrcholových turistík Slovenska

Chopok, Nízke Tatry
05.04.2018

Chopok je tretím najvyšším vrchom v Nízkych Tatrách (2024 m n. m.). Vďaka neopakovateľným kruhovým výhľadom patrí k vôbec najnavštevovanejším vrcholom Slovenska. Ak hľadáte vhodné miesto pre vrcholovú turistiku spolu s deťmi, Chopok je pre vás ideálnou voľbou. viac »


Sobota, 19. október. 2019. Meniny má Kristián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa