Hrady, zámky a kaštiele Slovenska

Povesti a legendy: Spišský hrad ukrýva tajomstvo ešte z počiatkov nášho letopočtu

21.05.2020 |

V strednej Európe niet krajšej hradnej zrúcaniny, ako je tá na Spiši. Monumentálny Spišský hrad ukrýva množstvo tajomstiev, jedno z nich sa spája s temnou jaskyňou.

Viac článkov

Archeológovia zoradili hrady podľa rozlohy: Spišský je až šiesty

Nitriansky hrad je najväčší
08.09.2016

Archeológovia na základe dlhoročných výskumov zostavili rebríček slovenských hradov podľa rozlohy - Spišský sa prekvapivo ocitol až na šiestom mieste. Vedci pritom brali do úvahy pôvodnú rozlohu hradísk v čase ich najväčšieho rozmachu, o ktorej vypovedajú archeologické nálezy. viac »

Budmerický kaštieľ

Budmerický kaštieľ konečne otvorený:
11.08.2016

Kaštieľ v Budmericiach na západe Slovenska bol donedávna pre verejnosť neprístupný. Mohli sme len tíško obdivovať nádherný exteriér pripomínajúci zámky vo francúzskom údolí Loire, ktoré mu slúžili ako inšpirácia. Po odchode posledných majiteľov prešla budova pod správu štátu a ten tam vybudoval Dom spisovateľov. K priestorom sa nesprávali z historického hľadiska šetrne, čo na nich zanechalo značné stopy. V roku 2016 však došlo k veľkej zmene a jeho interiér sa rozhodli sprístupniť návštevníkom. viac »

Tematínsky hrad – klenot Stredného Považia

Hrad Tematín
03.06.2016

Možno si to mnohokrát ani neuvedomujeme, ale patríme medzi štáty s veľkým historickým bohatstvom. Presvedčiť nás o tom môže aj množstvo hradov, ktoré na Slovensku môžeme obdivovať. Jedným z tých menej známych je hrad Tematín, hrdá dominanta Stredného Považia. viac »

Čachtický hrad – viac než len sídlo Báthoryčky

Čachtický hrad – viac
25.05.2016

Určite ste už počuli o Alžbete Báthoryovej, známej krvavej grófke, ktorá vraj zabíjala nevinné dievčatá. Jej domovom bol Čachtický hrad, ktorý však ponúka návštevníkom oveľa viac. viac »

Dovolenka na Slovensku: Toto je našich 10 najkrajších hradov

Slovensko sa môže pochváliť
21.05.2016

Slovensko sa môže pochváliť takmer stovkou hradov. Niektoré si svoju krásu zachovali dodnes, iné poznačil zub času natoľko, že sú z nich len ruiny. Aj tie vám však prezradia mnoho zo svojej slávnej minulosti. Ak teda plánujete víkendový výlet alebo dovolenku na Slovensku, vyberte sa na jeden z hradov a spoznajte kus našej histórie. viac »

Romantika po slovensky: Kaštieľ pri Prešove v TOP rebríčku Európy

KAŠTIEĽ PÉCHY HERMANOVCE PRI
16.05.2016

Historický Kaštieľ Péchy v Hermanovciach pri Prešove bol zaradený ako jediný zo Slovenska medzi 7 najromantickejších hotelových destinácií podľa výberu cestovateľského blogu neziskovej organizácie Historické hotely Európy (Historic Hotels of Europe). Kaštieľ Péchy Hermanovce tak spolu s ostatnými šiestimi hotelmi obstál v konkurencii viac ako 500 európskych hotelov z 18 krajín a zaradil sa do finálneho výberu najidylickejších miest, kde by si budúci novomanželia mali vymeniť svoje sľuby. viac »

Dobrá správa: Letohrádok Dardanely opäť sprístupnia verejnosti

Letohrádok Dardanely v Markušovciach
13.05.2016

Obľúbený kaštieľ v Markušovciach je oddnes pre návštevníkov ešte atraktívnejší. Po rekonštrukcii tu môže verejnosť znova obdivovať letohrádok Dardanely. viac »

Slovenské hrady otvorili letnú sezónu: Návštevníkov čaká niekoľko noviniek

Na Beckove otvorili cez
04.05.2016

Tento víkend patril na Slovensku na mnohých miestach otvoreniu letnej sezóny. Výnimkou neboli ani Beckovský a Kežmarský hrad, ktorí návštevníkom predstavili niekoľko noviniek. viac »

Spoločne po slovenských hradoch – Na Devíne by ste stretli Napoleona aj Štúra

hrad Devín
15.04.2016

Pravdepodobne každý pozná hrad spájaný s našou históriou. Hovoríme o Devíne, pamiatke ktorú pozná každý Slovák. Ale skutočne ju poznáme tak dobre? viac »

Letná sezóna na hradoch sa pomaly otvára: Hrad Beckov vás znova víta

Hrad Beckov
29.03.2016

Na strednom Považí nájdeme viacero zaujímavých historických pamiatok. Jednou z nich je aj hrad Beckov, opradený mnohými povesťami a bájami, do ktorých sa stačí iba započúvať. viac »


Utorok, 26. máj. 2020. Meniny má Dušan.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa