Prešov

01.01.2019 |   |    | 

Prešov 

Prešov je s približne 91 352 obyvateľmi tretím najväčším mestom na Slovensku. Počiatky kolonizácie tohto mesta siahajú až do doby kamennej. Medzi dôkazy, ktoré poukazujú na existenciu populácie v prešovskej oblasti už v tejto dobe, patria napríklad bronzové predmety, kúsky keramiky, ale aj drobné železné nože a brošne. Na území sa tiež našli strieborné a zlaté rímske mince, ktoré sú jedným z najdôležitejších dôkazov o existencii ekonomických vzťahov Prešovského územia a Rímskej ríše. Slovanmi sa územie začalo usídľovať koncom 8. storočia.

Prvá písomná zmienka o Prešove pochádza z roku 1247, kedy bolo mesto spomenuté v listine kráľa Belu IV. V tom istom storočí, v roku 1299, udelil kráľ Ondrej III. tzv. Prešovské práva, vďaka čomu Prešov získal štatút mesta. V roku 1374 sa zas vďaka právam udeleným kráľom Ľudovítom I. stalo mesto Prešov slobodným kráľovským mestom.

Neskôr, v 16. a 17. storočí bolo mesto poznačené aj prírodnými katastrofami, či morom a inými chorobami. Oživenie mesta sa následne začalo koncom 18. a začiatkom 19. storočia, kedy sa počet obyvateľov Prešova vďaka prisťahovalcom z iných miest zvýšil. Založením gréckokatolíckej diecézy v roku 1816 sa početné skupiny Rusínov presťahovali do Prešova a koncom 18. storočia sa tu vytvorila dôležitá židovská komunita. V dôsledku druhej svetovej vojny však Prešov stratil väčšinu svojej židovskej populácie, počet obyvateľov mesta sa ale prudko zvýšil z 28 000 v roku 1950 na 52 000 v roku 1970, či 89 000 v roku 1990. Územie Prešova bolo známe výrobou soli, tiež veľmi dôležitou pre ekonomickú prosperitu mesta.

 

POČASIE

Predpoveď počasia Pozrite si aktuálne počasie v Prešove

 

DOPRAVA

Systém mestskej hromadnej dopravy je v Prešove zložený z autobusových liniek. K dispozícii je aj nočná autobusová doprava, a to linky N1, N2 a N3. Základný lístok na 30 minút stojí 0,50 EUR a 0,40 EUR za cesty kratšie ako 10 minút. Deti do 7 rokov cestujú zadarmo a následne od 7 do 16 rokov so zníženou sadzbou cestovného. Cestujúci prepravujúci batožinu, alebo cestujúci so psom, musia mať kúpený cestovný lístok vo výške 0,40 EUR navyše. Lístky si môžete zakúpiť aj prostredníctvom SMS na číslo 1144. Takýto lístok je platný 30 minút (45 minút cez víkendy) a stojí 0,70 EUR. Čo sa týka leteckej dopravy, priamo v meste sa nachádza iba vojenské letisko. Pre medzinárodne lety však môžete využiť letisko v Košiciach, ktoré sa od Prešova nachádza pol hodiny autom. Letisko v Košiciach je druhým najväčším na Slovensku a prevádzkuje nie len charterové ale tiež pravidelné linky.

 

PARKOVANIE

Užšie centrum Prešova je ohraničené hlavnými dopravnými tepnami, ktorými sú Levočská ulica, Duklianska, Štefániková, Grešová, Okružná a Vajanského ulica. V tomto priestore sa nachádza niekoľko väčších, ale aj menších mestských a súkromných parkovísk. Mestské majú za spoplatnenie parkovania odstupňovanú tarifu – v uliciach v najužšom centre zaplatíte 1 EUR/hod. a vo vzdialenejších 0,7 EUR/hod. Parkovanie v najvzdialenejších uliciach vás vyjde na 0,35 EUR/hod. Počas víkendov je parkovanie na mestských parkoviskách úplne zadarmo. Súkromné parkoviská majú zväčša jednotnú tarifu, a to 1 EUR/hod.

 

UBYTOVANIE

Rezervujte si ubytovanie v Prešove online. S kódom AFFHCOM220 získate zľavu 8 %.

 

MUSÍTE VIDIEŤ

Katedrála sv. Mikuláša: stavba tejto impozantnej katedrály sa začala v polovici 13. storočia a dokončená bola v roku 1515. Neskôr, v rokoch 1711 a 1788 došlo k požiarom, takže kostol je dnes spojením gotického slohu a baroku z 18. storočia. Vo vnútri katedrály môžete obdivovať bohatú výzdobu interiéru. Staršie sochy pochádzajú od majstra Pavla z Levoče.

Katedrála sv. Jána Krstiteľa: vznikla v roku 1300 a získaná bola rádom minoritov v roku 1603. Stavbe získala svoj súčasný dizajn v polovici 18. storočia, keď bol vytvorený vysoko dekoratívny portál a pilaster. Vo vnútri môžete vidieť hrobky biskupov Pavla Petra Gojdiča a Basil Hopka, ktorých komunistický režim mučil. Pár bol uväznený v roku 1950: Gojdič zomrel vo väzení v roku 1960 a Hopko bol prepustený do opatrovateľského domu v roku 1964. V katedrále je tiež umiestnená verná replika Turínskeho plášťa.

Súsošie Svätého Róchusa: v tieni stromov pred prešovským františkánskym kláštorom je vytesaná pamiatka, ktorá je tiež jedným zo slovenských národných pokladov. Na najvyššom bode súsošia je vyobrazený samotný sv. Rochus.

Súsošie Nepoškvrnenej Panny Márie: mariánsky stĺp barokového štýlu, pamätník, ktorý jezuiti postavili v roku 1751 na pamiatku obetí morových epidémií, ktoré postihli mesto v rokoch 1679 a 1710. Zdobený je sochou Panny Márie s dieťaťom, aby jej poďakoval za ukončenie epidémie a predchádzať viac.

Chrám svätého Alexandra Nevského: chrám je zasvätený ruskému svätému Alexandrovi Nevskému, veľkňazovi 13. storočia, známym víťazstvom proti švédskym a nemeckým útočníkom. Ide o modernú stavba postavenú na konci druhej svetovej vojny, podľa predlohy ruskej pravoslávnej architektúry.

Ortodoxná synagóga: táto synagóga sa nachádza na pokojnej ulici v historickom centre a postavená je v klasicistickom dizajne. Od roku 1898 je doplnená maurskými prvkami, ktoré môžete spozorovať najmä nad oknami prvého poschodia. Stupeň ochrany vo vnútri, vzhľadom na udalosti druhej svetovej vojny, z neho robí jednu z najzachovalejších a najlepších slovenských židovských pamiatok. Na prehliadku so sprievodcom sa môžete prihlásiť priamo na mieste.

Regionálne múzeum: nachádza sa v paláci Rákoci, oproti Hlavnej Ulici a pri katedrále sv. Mikuláša. Múzeum bolo začiatkom 17. storočia prestavané zo stredovekého meštianskeho domu na renesančný palác a je jedno z najkrajších rezidencií v historickom centre. Pomenované je po svojom majiteľovi - rytierovi Žigmundovi Rákocim, ktorý dal palácu svoj súčasný renesančný dizajn. Súčasťou je múzeum sú historické zbrane, hodiny, nábytok, čipka Solivar, prírodné exempláre a vyobrazená časová osa Prešova od 800. rokov do 18. storočia.

Múzeum židovskej kultúry: vzniklo v roku 1928 ako prvé svojho druhu na Slovensku. Napokon sa múzeu podarilo získať okolo 300 predmetov nielen zo Slovenska, ale aj z celého sveta.

Slovenské technické múzeum: národná kultúrna pamiatka Solivar je jednou z najvýznamnejších priemyselných pamiatok na Slovensku - podobnú technickú pamiatku nie je možné nájsť inde na Slovensku.

Vínne múzeum: múzeum pokrýva plochu 500m2 rozprestierajúcich sa na dvoch podlažiach niekoľko storočných pivníc pod radnicou. V súčasnosti sa expozícia skladá z takmer 2 000 vín.

Galéria Šariš: sídli na Hlavnej ulici a poskytne vám nevšedný zážitok. Galéria je jednou z najstarších regionálnych galérií na Slovensku. V súčasnosti galéria vlastní viac ako 4200 malieb, kresieb, sôch a grafických diel z 15. až 20. storočia. Myslite ale na to, že je zatvorená v soboty a nedele ráno.

Výstup do vodárenskej veže: ak chcete dosiahnuť vrchol veže, ktorá je vysoká 29 metrov, musíte vystúpiť na 135 schodov. Za pekného počasia môžete vidieť z najvyššej terasy aj Vysoké Tatry.

Kalvária: náboženský komplex nachádzajúci sa na západ od mesta. Išlo o ďalšie „rekatolizačné“ úsilie jezuitov a stavba je súborom 15 kaplniek, kostola, katakomb a cintorína. Miesto okrem náhľadu do histórie ponúka aj priestor na upokojujúcu prechádzku, s veľmi fotogenickým výhľadom na mesto.

Caraffova väznica: Táto budova, ktorá sa nachádza hneď vedľa Hlavnej Ulice, pochádza z roku 1400 a je spojená s jednou z najtraumatickejších udalostí v Prešove. V roku 1687 v nej generál Caraffa, taliansky generálny komisár habsburského kráľovstva, zamkol niekoľko prešovských šľachticov - 24 z nich bolo mučených, súdených a popravených na verejnosti a ich hlavy zostali na hrotoch. V roku 2012 bola budova zrekonštruovaná a otvorená ako galéria mesta Prešova, kde sa konajú výstavy umenia a stála zbierka čipiek a opálov Solivar.

Observatórium a planetárium: aktuálny program nájdete tu

 

VOĽNÝ ČAS

Prešov, ako kultúrne centrum východného Slovenska, ponúkal vždy bohatý kultúrny život v meste. Inak tomu nie je ani teraz. Na výber máte z množstvá múzeí, divadiel, galérií, knižníc, kín a hudobných klubov. Ak však kultúrne zážitky nie sú pre vás, k dispozícii máte aj iné aktivity:

Ekopark na Botanickej ulici je ideálnym miestom, kde si môžete oddýchnuť a relaxovať, dokonca aj s deťmi. Len tak sa prechádzať rozsiahlym areálom, či pozorovať zvieratká (zajačiky, kone, kozy) – určite to splní vaše očakávania. Deti sa naopak zabavia na preliezkach, hojdačkách a ihrisku. Vstup do celého areálu je zdarma.

Kúpalisko Plaza Beach na Kutuzovovej ulici, je vám k dispozícii najmä v lete. Nájdete tu dvojlagúnový, bazén a plavecký bazén, detský bazén s mnohými vodnými atrakciami, či dokonca tenisový kurt a bowlingové dráhy. Zaujímavou atrakciou je aj maják s vyhliadkou na celé okolie Prešova a Vysoké Tatry.

Lanové centrum ponúka rôzne atraktívne programy nie len pre jednotlivcov, ale tiež pre skupiny, preto sem môžete zavítať aj s priateľmi. Lomplex lanových prekážok, dosahujúcich výšku až 10 metrov nad zemou, prekonávajú účastníci po zaškolení inštruktorom. Súčasťou areálu je aj dráha pre deti a lezecká stena.

Alebo čo tak Laser Game? Táto štýlová, moderná hi-tech hra pozostáva z behu pomedzi prekážky, za ktorými sa  skrývate a snažíte sa zasiahnuť protihráčov. Je to jednou z najadrenalínovejších a najzábavnejších športových hier súčasnosti, určená pre jednotlivcov aj tím. Navyše, všetky zásahy sú snímané pomocou elektroniky, laserový zásah zo zbrane je teda bezbolestný.

Ak si chcete zájsť na nákupy, kávu s priateľmi alebo obed s rodinou, potom stačí, aby ste si vybrali, ktoré z týchto nákupných centier navštíviť ako prvé: Eperia, ZOC Max či Solivaria.

Aktuálny kalendár udalostí v Prešove nájdete na tu alebo tu.

 

ZAUJÍMAVOSTI V OKOLÍ

Šarišský hrad: stačí len pohľad na zrúcaniny hradu, ktorý sa nachádza iba pár kilometrov od Prešova, a hneď vám bude jasné, že tu kedysi stál impozantný hrad. Hrad, alebo jeho zrúcanina, bol postavený v gotickom a renesančnom štýle nad mestom Šariš v okrese Prešov (približne 7 kilometrov od Prešova). Nachádza sa na kopci so širokou plošinou na jeho vrchole, v nadmorskej výške približne 570 metrov nad hladinou mora. Hrad je zapísaný v zozname Národného kultúrneho dedičstva Pamiatkového úradu Slovenskej republiky a je jedným z najstarších a najväčších hradov na Slovensku. Osídlený bol od neolitu, do 4. storočia nášho letopočtu, potom od 10. do 12. storočia a nakoniec v 13. storočí prestavený ako nový hrad. V roku 1678 bol hrad zničený požiarom.

Spišský hrad: je jedným z najväčších v Európe a je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Hrad bol v stredoveku obľúbenou pevnosťou šľachtickej rodiny Zápolyovcov a v roku 1491 sa na ňom dokonca narodil Ján Zápolya. Po viac ako 600 rokoch hrad v roku 1780 vyhorel. Kuchyne, žaláre, renesančná arkáda a veľká časť pevnosti boli nedávno obnovené a obsahujú výstavy o histórii budovy.

Opálové bane: najväčší a najcennejší kus opálu, aký sa kedy našiel, bol objavený na juhovýchod od Prešova, v koryte rieky Dubník. Známy je aj ako „Harlekyn“ a váži viac ako pol kilogramu. Uchovaný je vo viedenskom prírodovednom múzeu. Takéto objavy vyvolali v 19. storočí intenzívnu ťažbu a jedna z týchto baní je dokonca otvorená aj pre návštevníkov. Z viac ako 22 kilometrov tunelov je 1,5 kilometra splavných pre verejnosť. Najlepšie je prísť v lete, pretože v zime sú v tuneloch tisícky zimujúcich netopierov.

Kvašná voda: tento prekrásny náučný chodník vedie prímestskou časťou Prešova – lesoparkom Cemjata. Začiatok chodníka ústi v lesníckom arboréte Ortáše, pokračuje k minerálnemu prameňu Kvašná voda, ďalej cez Čertovým kameňom a späť na Ortáše. Po trase vás zastaví  9 zastávok, ktoré návštevníkov pomocou drevených  informačných panelov informujú o faune a flóre, hospodárskom využívaní pôdneho fondu, o minulosti Kvašnej vody. Nájdete tu tiež informácie o geomorfológii, estetike lesa, arboréta a ostatných účelových objektoch ako aj o Školských lesoch v Prešove. Na niektorých zastávkach sú aj lavičky, studničky či ohniská, ktoré spríjemňujú prechod trasou. Z náučného chodníka je možné napojiť sa na modrú, zelenú a žltú turistickú značku.

Sigord: kedysi vo veľkom vyhľadávaná rekreačná oblasť Sigord, je vodná nádrž vybudovaná pôvodne za účelom protipovodňovej ochrany, ktorá sa využívala na kúpanie, pestovanie vodných športov a v zime i na korčuľovanie. V súčasnosti ju využívajú najmä rybári, možno sa v nej však na vlastné riziko aj kúpať.

Ranč Breziny: nachádza sa na úpätí Slanských vrchov v susednom okrese Vranov nad Topľou. Venuje sa westernovému a turistickému jazdeniu. V blízkej obci Pavlovce sa ešte nachádza letné kúpalisko.

Borkút: krátky lesnícky náučný chodník (500 metrov), nachádzajúci sa v lokalite Malý Borkút je dostupný okrem bežných turistov aj pre rodiny s deťmi.

Zbojnícky hrad: táto nenápadná zrúcanina sa rozprestiera na vyvýšenine Slanských vrchov nad obcou Ruská Nová Ves. V minulosti pevnosť strážila neďaleké ložiská soli a názov „Zbojnícky“ dostala preto, lebo tu sídlili obávaní lúpežní rytieri. Krásne prostredie okolitej prírodnej rezervácie a výhľad na šíre údolia budú adekvátnou náhradou za veľmi skromné zvyšky ruín hradu. Dostať sa sem môžete po značkovanom turistickom chodníku z obce Ruská Nová Ves.

Kapušiansky hrad: Neďaleko Prešova na skalnom výbežku zvanom Zámčisko otvára výletníkom náruč romantická zrúcanina Kapušianskeho hradu. Kapušiansky hradný vrch je pre vzácnu kvetenu, ktorá tu rastie, vyhlásený za prírodnú rezerváciu.

 

INTERNET

http://www.gopresov.sk/en/

https://www.presov.sk/

https://presov.dnes24.sk/

 

APLIKÁCIE

MHD Prešov – teraz budete mať všetky cestovné poriadky mestskej hromadnej dopravy ihneď poruke

Smartparking Prešov – prehľad parkovania v Prešove

 

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Nedeľa, 23. február. 2020. Meniny má Roman, Romana.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa