Osobnosti

Magalhães dokázal, že Zem je guľatá: Pred 500 rokmi objavil aj spojnicu dvoch oceánov

21.10.2020 |

Magalhãesov prieliv sa nachádza na južnom výbežku Južnej Ameriky a spája Atlantický a Tichý oceán. Oddeľuje pevninskú časť juhoamerického kontinentu od Ohňovej zeme a je významnou námornou cestou, spájajúcou oba oceány. Ľudstvo ho pozná presne 500 rokov, 21. októbra prieplav objavil slávny moreplavec Fernando de Magalhães.

Viac článkov

Dve štvortisícovky za jeden deň: Ultrabežkyňa prekonala vlastný rekod aj strach z Matterhornu

Dva alpské vrcholy za
17.10.2020

Brazílska bežecká rekordérka, bývalá environmentálna právnička a šampiónka v jiu jitsu pokorila dva alpské vrcholy v priebehu jedného dňa. Fernanda Maciel absolvovala sólo výstup na Gran Paradiso (4061 m n.m.) a hneď nato ešte zdolala aj legendárny Matterhorn (4478 m n.m.). viac »

Magické miesto alebo obrovský podvod? Djokovič propaguje kontroverznú turistickú atrakciu

Novak Djokovič propaguje kontroverzné
15.10.2020

Slávny srbský Djokovič po prehre s Nadalom nasával energiu v údolí pyramíd v Bosne a Hercegovine. Dva dni po finále Roland Garros navštívil mestečko Visoko vzdialené 30 km od metropoly Sarajevo, v ktorom sa rozprestiera najväčší aktívny archeologický projekt na svete. Údajne - mnohí totiž hovoria skôr o kolosálnom podvode. viac »

Tatranská legenda: Horolezec Pavel Pochylý by mal 75 rokov

Pavel Pochylý
25.09.2020

Horolezec Pavel Pochylý sa riadil krédom, že nemožné je len jednou z možností. Ako prvý slovenský horolezec prešiel v zime sólovo celý tatranský hrebeň a v Alpách zvládol zimný prvovýstup ideálnou direttissimou severnej steny Eigeru. Tam, kde lámal horolezecké rekordy, vo Vysokých Tatrách, aj zahynul spolu so svojim bratom Ondrejom Pochylým. Nebyť tejto tragickej udalosti, mal by Pavel Pochylý, priekopník extrémneho lezenia, v piatok 25. septembra 75 rokov. viac »

Legendárny bádateľ podmorského sveta Jacques Cousteau sa narodil pred 110 rokmi

Jacques Cousteau a jeho
11.06.2020

Pre Francúzov je skutočným hrdinom známym ako le commandant Cousteau ("Veliteľ Cousteau"), pretože ako jeden z prvých začal bojovať za ochranu podmorskej flóry a fauny. Meno legendárneho oceánografa, ktorý zasvätil celý svoj život objavovaniu nepoznaného sveta pod hladinou morí a oceánov, je však známe aj za hranicami Francúzska. Vo štvrtok 11. júna uplynie 110 rokov od narodenia podmorského bádateľa Jacquesa Cousteaua, ktorého poznajú televízni diváci na celom svete vďaka jeho dokumentárnym filmom. viac »

Muž, ktorý spútal Dunaj: Pred 170 rokmi sa narodil E. G. Lanfranconi

Enea Grazioso Lanfranconi
20.05.2020

V stredu 20. mája uplynie 170 rokov od narodenia Enea Graziosa Lanfranconiho - krotiteľa Dunaja, slávneho staviteľa, vynálezcu, zanieteného archeológa a zakladajúceho člena Uhorskej historickej spoločnosti. viac »

Smutná práca z Čiech: Zomrel cestovateľ, spisovateľ a etnograf Miloslav Stingl

Miloslav Stingl
13.05.2020

Po dlhej chorobe zomrel v pondelok 11. mája v Prahe vo veku 89 rokov slávny český spisovateľ, cestovateľ a etnograf Miloslav Stingl. Zážitky zo svojich potuliek svetom spracoval v mnohých cestopisných dokumentoch a viac ako 40 knihách, ktoré vyšli v 239 vydaniach v celkovom náklade takmer 17 miliónov výtlačkov. viac »

Zabudnite na influencerov: Toto je 7 cestovateľov, ktorí skutočne ovplyvnili svet

Zabudnite na influencerov: Toto
12.05.2020

Pustiť sa do spoznávania sveta v súčasnosti už nie je žiadna ťažká výzva. Stačí si otvoriť počítač, jednoducho objednať letenky alebo lístky na iné spoje a potom už len vyhľadať najzaujímavejšie atrakcie. No predstavte si tú romantiku dávnych čias, keď dobrodruhovia objavovali nepoznané kúty sveta... viac »

Hviezdy a vedci vyzývajú: Ľudia, nevracajte sa k normálu!

Hviezdy a vedci vyzývajú_
08.05.2020

Celý rad celebrít a vedcov, vrátane speváčky Madonny, herca Roberta de Nira a skupiny laureátov Nobelových cien, vyzval na radikálnu premenu sveta po skončení koronavírusových obmedzení, nielen na "návrat k normálu". V stredu o tom informovala tlačová agentúra AFP. viac »

Pred 220 rokmi sa narodil Ján Rainer, priekopník turistiky

Pred 220 rokmi sa
03.04.2020

Prvým úspešným podnikateľom v oblasti cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách bol Ján Juraj Rainer. Vybudoval prvú tatranskú turistickú chatu, ktorá sa na jeho počesť volá Rainerova chata. Od narodenia priekopníka kúpeľníctva a turistiky vo Vysokých Tatrách a nájomcu Starého Smokovca uplynie v piatok 3. apríla 220 rokov. viac »

Jennifer Lopez zvažuje sťahovanie do Talianska: Starostovia miest sa predháňajú v ponukách

Jennifer Lopez zvažuje sťahovanie
31.01.2020

Hollywoodská superstar Jennifer Lopez sa nedávno zdôverila, že neplánuje prežiť zvyšok svojho života v USA. Jej snom je usadiť sa v malom mestečku v Taliansku alebo na ostrove Bali, kde by mohla „jazdiť na bicykli, jesť chlieb s marmeládou, maľovať, kochať sa pohľadom na olivovníky a staré duby a v hojdacom kresle nasávať ich vôňu". Jej vyjadrenia nenechali chladnými starostov miest a mestečiek na Apenínskom polostrove, ktorí sa doslova predháňajú so svojimi ponukami. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Piatok, 23. október. 2020. Meniny má Alojzia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa