Osobnosti

Legenda Gus Grissom: Ako prvý dvakrát letel do vesmíru, tretí pokus sa mu stal osudným

04.04.2021 |

Astronaut Virgil Ivan Grissom bol druhým Američanom, ktorý letel do vesmíru a prvým človekom, ktorý sa do vesmíru dostal aj druhýkrát. Jeho tretiemu vesmírnemu letu zabránil požiar v kozmickej lodi Apollo 1 v roku 1967, pri ktorom zahynul vo veku 40 rokov. Od narodenia astronauta Virgila Ivana Grissoma včera uplynulo 95 rokov.

Viac článkov

Pred 145 rokmi sa narodil Tomáš Baťa: Zmenil princípy podnikania aj podobu Moravy

Pred 145 rokmi sa
03.04.2021

Pozrite sa na svoje topánky... Ak je na nich značka Baťa, máte na nohách výrobok, ktorého história siaha až do Rakúska-Uhorska roku 1894. Mladý obuvník Tomáš Baťa vtedy v Zlíne spolu so svojou sestrou a bratom založil obuvnícku firmu, ktorá sa počas niekoľkých desaťročí rozrástla na štyri kontinenty, a dnes si topánky od Baťu môžete kúpiť v desiatkach miest po celom svete. Pripadá vám to inšpirujúce? Čítajte ďalej, nie je to zďaleka všetko. viac »

Pred 85 rokmi sa narodil František Kele, najaktívnejší slovenský cestovateľ 20. storočia

František Kele
21.03.2021

Uskutočnil vyše 600 výstupov a počas viac ako sedemdesiatich výprav a expedícií trikrát obišiel zemeguľu. Práve preto sa František Kele označuje za najaktívnejšieho slovenského cestovateľa 20. storočia. viac »

Pred 180 rokmi sa narodil Pierre-Auguste Renoir, jeden zo spoluzakladateľov impresionizmu

Pred 180 rokmi sa
25.02.2021

Francúzsky maliar Pierre-Auguste Renoir patril svojou tvorbou medzi zakladateľov a popredných predstaviteľov impresionizmu, umeleckého smeru, ktorý vznikol vo Francúzsku v druhej polovici 19. storočia. Sám o tom povedal: "Jedného rána jeden z nás už nemal žiadnu čiernu farbu, a narodil sa impresionizmus." Pre jeho tvorbu bol však charakteristický vlastný štýl a motívy, ktoré maľoval – viac ako krajinomaľba ho zaujímali ľudia. viac »

Svetové hviezdy na dotyk: V týchto slovenských hoteloch nocovali tie najslávnejšie celebrity

Aj na Slovensku môžete
08.02.2021

Stretnúť svojho obľúbeného speváka, herca či športovca je obrovským snom mnohých ľudí, splní sa však len málokomu. Aj v našich podmienkach sa ale dá dostať do kontaktu so svetovými hviezdami – napríklad pobytom v rovnakom v hoteli. My sme zisťovali, kam sa vybrať v prípade, že túžite spať v podobnej posteli ako váš hrdina. viac »

Pred 90 rokmi sa narodil sochár Ján Kulich, jeho diela poznáme všetci

Pred 90 rokmi sa
31.12.2020

Sochár, portrétista, medailér, profesor, národný umelec Ján Kulich patril medzi popredných predstaviteľov slovenského umenia 20. storočia. viac »

Zrodenie legendy: Pred 100 rokmi prišiel na svet cestovateľ Jiří Hanzelka

Jiří Hanzelka
23.12.2020

Spolu s Miroslavom Zikmundom vytvoril Jiří Hanzelka dvojicu českých cestovateľov, popularita ktorej dosiahla v 50. a 60. rokoch 20. storočia slávu filmových hviezd. Skratka H+Z sa stala nielenže nerozlučnou, ale aj legendárnou. Počas dvoch veľkých výprav okolo sveta precestovali 83 krajín, o čom natočili štyri celovečerné a 147 krátkometrážnych filmov, v miliónových nákladoch vydali viac ako dve desiatky kníh a napísali stovky reportáží. viac »

Pred 60 rokmi sa narodil Basquiat: Predčasná smrť vystrelila hodnotu jeho malieb do šialených výšok

Obraz zosnulého umelca Jeana-Michela
22.12.2020

Americký maliar Jean-Michel Basquiat pochádzal z newyorskej street-artovej komunity a začiatkom 80. rokov minulého storočia sa stal hviezdou americkej výtvarnej scény. Do svojich diel preniesol farebnosť a surovosť ulice, jeho neoexpresionistické obrazy uznávali Andy Warhol či David Bowie. viac »

Pred 100 rokmi sa narodil diplomat Vladimír Fábry: Záhadná smrť po boku šéfa OSN

Pred 100 rokmi sa
23.11.2020

Diplomat a právnik Vladimír Fábry bol rodák z Liptovského Mikuláša. Pôsobil v Organizácii spojených národov (OSN) a stal sa dokonca osobným tajomníkom generálneho tajomníka OSN Švéda Daga Hammarskjölda. Za svoj krátky život, ktorý predčasne ukončilo letecké nešťastie, stihol v rámci OSN absolvovať viacero náročných diplomatických misií, predovšetkým dôležitých rokovaní v rôznych problémových častiach sveta, ako sú Indonézia, Izrael, Egypt či Kongo. V pondelok uplynie 100 rokov od jeho narodenia. viac »

Ladislav precestoval stopom 14-tisíc kilometrov: Dážď je môj najväčší priateľ

“Chcel som vyvrátiť predsudok
22.11.2020

Európa, ako ju nepoznáte! Excentrický pútnik a autor nezameniteľných cestopisov Ladislav Zibura pozýva zoznámiť sa s jeho posledným dobrodružstvom. V pondelok 23. novembra sa účastníci jeho online seminára vydajú na 14-tisíc kilometrov dlhú cestu stopom naprieč Európou. Princ Ládík ich prevedie, v spoločnosti svojráznych vodičov, 14 krajinami – od rozhorúčeného predmestia Atén cez malebné albánske dedinky až za polárny kruh. viac »

Muž, ktorý zmenil svet umenia: Pred 180 rokmi sa narodil otec impresionizmu Claude Monet

Pred 180 rokmi sa
14.11.2020

Obraz Impresia - východ slnka (Impression, soleil levant) francúzskeho maliara Clauda Moneta, ktorý prezentoval na výstave v roku 1874, inšpiroval jedného z kritikov k použitiu ironicky mysleného pomenovaniu impresionizmus. Pojem sa však neskôr ujal a Claude Monet sa stal najtypickejším predstaviteľom impresionizmu, ktorému ostal verný do konca života. Od jeho narodenia uplynie v sobotu 14. novembra 180 rokov. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Štvrtok, 15. apríl. 2021. Meniny má Fedor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa