Osobnosti

Dobytie Južného pólu: Osud Scottovej výpravy spečatilo vrece kamenia

19.01.2022 |

Okolo stanu, v ktorom sa tiesnia trojica vyhladovaných polárnikov, zúri ľadová víchrica už viac ako týždeň. Stačil by snáď aj poldeň dobrého počasia, aby dosiahli tábor so zásobami – prírodný živel im ale nedovolí odísť. „Myslím, že už nemôžeme dúfať v žiadne zlepšenie… Preboha, starajte sa o našich pozostalých,“ uvedie do denníka vedúci výpravy Robert Scott. Ide o jeho posledný zápis.

Viac článkov

Antický cestovateľ: Pýtheás z Massalie doplával do Arktídy už v staroveku

Pýtheás z Massalie doplával
08.01.2022

Plavia sa stále viac na sever. Zastaví ich až „Stuhnuté more“, ako Pýtheás pomenuje arktickú pustatinu, kadiaľ sa nedá preplávať loďou ani ísť po svojich. Hustá hmla, ľadová kaša a plávajúce ľadovce mu naháňajú hrôzu, a tak radšej zamieria späť na juh. viac »

Jacques Cousteau - legendárny bádateľ podmorského sveta

Jacques Cousteau a jeho
03.01.2022

Pre Francúzov je skutočným hrdinom známym ako le commandant Cousteau ("Veliteľ Cousteau"), pretože ako jeden z prvých začal bojovať za ochranu podmorskej flóry a fauny. Meno legendárneho oceánografa, ktorý zasvätil celý svoj život objavovaniu nepoznaného sveta pod hladinou morí a oceánov, je však známe aj za hranicami Francúzska. viac »

Štyria samurajovia s európskou krvou: Japonci si cenili ich odvahu

Lukostrelec v samurajskom kostýme
28.12.2021

Hoci nemajú japonský pôvod, je im dovolené stať sa „samurajmi“. Hŕstka Európanov to dosiahne vďaka svojej odvahe, oddanosti, ale aj vzdelaniu... viac »

Pred 450 rokmi sa narodil astronóm Johannes Kepler, popísal pohyb planét

Johannes Kepler
27.12.2021

Johannes Kepler bol tvorcom troch základných zákonov, ktoré popisujú a vysvetľujú pohyb planét v Slnečnej sústave. V pondelok 27. decembra uplynie 450 rokov od narodenia nemeckého astronóma, fyzika, teológa, ale tiež hudobného skladateľa Johannesa Keplera. viac »

Pred 320 rokmi sa narodil A. Celsius: Slávu získal vďaka výprave aj meraniu teploty

Anders Celsius
28.11.2021

Súčasťou každodenného života sa stali predpovede počasia a údaje o nameranej či predpokladanej teplote vzduchu. Stupne Celzia, v ktorých sa teplota meria, sú azda najznámejším prínosom švédskeho vedca, podľa ktorého sú aj pomenované. Pomôcku na meranie teploty si najskôr len pre vlastné potreby pri výskumoch zostrojil astronóm a fyzik Anders Celsius. Jeho stupnica merania teploty sa ujala takmer na celom svete, hoci mala pôvodne inú podobu, než dnes. viac »

Králi sa môžu mýliť, ale Baedeker nikdy: Autorovi knižného sprievodcu vďačíme za mnohé

Priekopník cestovných sprievodcov Baedeker
03.11.2021

Vďaka vývoju v dopravnom priemysle vzrástla v 19. storočí aj mobilita ľudí. Železnice a parníky boli už prístupné verejnosti, aj keď ich kvôli stále vysokým cenám využívali skôr majetnejší občania. Európania však túžili cestovať a spoznávať kontinent nielen zo vzdelávacích či obchodných dôvodov, ale aj kvôli zábave. Cieľom nemeckého vydavateľa Karla Baedekera bolo oslobodiť cestujúceho od nutnosti hľadať v rôznych zdrojoch informácie o trasách, doprave, ubytovaní, reštauráciách, pamiatkach, prechádzkach či cenách - a sústrediť ich v jednom cestovnom sprievodcovi. viac »

Meno, ktoré pozná každý: Pred 140 rokmi sa narodil svetoznámy umelec Pablo Picasso

Portrét Ángela Fernándeza de
25.10.2021

Svetoznámy španielsky maliar a sochár Pablo Picasso, ktorý prežil väčšinu svojho tvorivého života v Paríži, bol nielen zakladateľom kubizmu a vplyvnou svetovou osobnosťou, ale hlavne umelcom, ktorý neustále hľadal nové formy výtvarného vyjadrenia. Od jeho narodenia uplynie dnes (25. októbra) 140 rokov. viac »

Najdrahším českým maliarom je František Kupka: Vydajte sa v jeho stopách

Autoportrét Františka Kupku z
02.10.2021

Tento rok si pripomíname rovných 150 rokov od narodenia geniálneho maliara 20. storočia. Jeho diela vystavujú popredné svetové galérie, a keď sa náhodou niektorý z Kupkových obrazov dostane do predaja, jeho ceny atakujú rekordy. Vyberte sa po stopách grafika, ilustrátora a jedného zo zakladateľov abstraktného maliarstva, Františka Kupku. viac »

Londýn: Z domu, kde žila princezná Diana, bude nová turistická atrakcia

Londýn: Na budove, kde
30.09.2021

Na počesť britskej princeznej Diany osadili počas stredajšej slávnostnej ceremónie modrú plaketu na budove v Londýne, kde kedysi bývala. Ako informovali agentúry PA Media a DPA, táto pamätná tabuľa upozorňuje na významné osobnosti v dejinách Spojeného kráľovstva. viac »

Búrlivák v službách umenia: Pred 450 rokmi sa narodil slávny Caravaggio

Portrét Caravaggia od ottavia
29.09.2021

Taliansky maliar Caravaggio známy nielen búrlivým životom na hrane zákona, ale aj priekopníckym maliarskym štýlom, sa považuje za zakladateľa talianskeho barokového realizmu. Postavy z mytológie či biblických výjavov zobrazoval totiž ako reálnych jednoduchých ľudí svojej doby, čím neraz pobúril vtedajšiu spoločnosť. Maliarskou technikou založenou na kontraste svetla a tieňa patril, a dodnes patrí, medzi najoriginálnejších maliarov v dejinách umenia. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Štvrtok, 20. január. 2022. Meniny má Dalibor, Sebastián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa