Osobnosti

Muž, ktorý spútal Dunaj: Pred 170 rokmi sa narodil E. G. Lanfranconi

20.05.2020 |

V stredu 20. mája uplynie 170 rokov od narodenia Enea Graziosa Lanfranconiho - krotiteľa Dunaja, slávneho staviteľa, vynálezcu, zanieteného archeológa a zakladajúceho člena Uhorskej historickej spoločnosti.

Viac článkov

Smutná práca z Čiech: Zomrel cestovateľ, spisovateľ a etnograf Miloslav Stingl

Miloslav Stingl
13.05.2020

Po dlhej chorobe zomrel v pondelok 11. mája v Prahe vo veku 89 rokov slávny český spisovateľ, cestovateľ a etnograf Miloslav Stingl. Zážitky zo svojich potuliek svetom spracoval v mnohých cestopisných dokumentoch a viac ako 40 knihách, ktoré vyšli v 239 vydaniach v celkovom náklade takmer 17 miliónov výtlačkov. viac »

Zabudnite na influencerov: Toto je 7 cestovateľov, ktorí skutočne ovplyvnili svet

Zabudnite na influencerov: Toto
12.05.2020

Pustiť sa do spoznávania sveta v súčasnosti už nie je žiadna ťažká výzva. Stačí si otvoriť počítač, jednoducho objednať letenky alebo lístky na iné spoje a potom už len vyhľadať najzaujímavejšie atrakcie. No predstavte si tú romantiku dávnych čias, keď dobrodruhovia objavovali nepoznané kúty sveta... viac »

Hviezdy a vedci vyzývajú: Ľudia, nevracajte sa k normálu!

Hviezdy a vedci vyzývajú_
08.05.2020

Celý rad celebrít a vedcov, vrátane speváčky Madonny, herca Roberta de Nira a skupiny laureátov Nobelových cien, vyzval na radikálnu premenu sveta po skončení koronavírusových obmedzení, nielen na "návrat k normálu". V stredu o tom informovala tlačová agentúra AFP. viac »

Pred 220 rokmi sa narodil Ján Rainer, priekopník turistiky

Pred 220 rokmi sa
03.04.2020

Prvým úspešným podnikateľom v oblasti cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách bol Ján Juraj Rainer. Vybudoval prvú tatranskú turistickú chatu, ktorá sa na jeho počesť volá Rainerova chata. Od narodenia priekopníka kúpeľníctva a turistiky vo Vysokých Tatrách a nájomcu Starého Smokovca uplynie v piatok 3. apríla 220 rokov. viac »

Jennifer Lopez zvažuje sťahovanie do Talianska: Starostovia miest sa predháňajú v ponukách

Jennifer Lopez zvažuje sťahovanie
31.01.2020

Hollywoodská superstar Jennifer Lopez sa nedávno zdôverila, že neplánuje prežiť zvyšok svojho života v USA. Jej snom je usadiť sa v malom mestečku v Taliansku alebo na ostrove Bali, kde by mohla „jazdiť na bicykli, jesť chlieb s marmeládou, maľovať, kochať sa pohľadom na olivovníky a staré duby a v hojdacom kresle nasávať ich vôňu". Jej vyjadrenia nenechali chladnými starostov miest a mestečiek na Apenínskom polostrove, ktorí sa doslova predháňajú so svojimi ponukami. viac »

Horolezecká legenda Reinhold Messner navštívil Tatry, v kontroverznej veži bude jeho múzeum

Horolezecká legenda Reinhold Messner
17.12.2019

Legendárny horolezec Reinhold Messner bude mať múzeum na Štrbskom Plese. Messner Mountain Heritage High Tatras bude súčasťou vyhliadkovej veže, pričom ich otvorenie je v pláne v lete 2020. "Mám zodpovednosť hovoriť o skutočnom horolezectve, ctiť ho a zachovávať odkazy horolezcov. Som nadšený, že na Štrbskom Plese vznikne takéto múzeum. Nebude však iba o mne, ale predovšetkým o miestnych horolezcoch," poznamenal Messner. viac »

V Tatrách bude nakrúcať najväčšia bollywoodska hviezda: Vieme, kde ju stretnete

V Tatrách bude nakrúcať
30.11.2019

O kráse našich Tatier zrejme nikto nepochybuje, aj preto už padli do oka nejednému filmárovi. Každému z nás samozrejme ako prvá napadne Medená veža, no v prostredí našich veľhôr nakrúcali aj Anděla na horách či americký seriál Marco Polo. Teraz prostredníctvom plátna spoznajú našu pýchu aj v ďalekej Indii. Do Tatier totiž o pár dní zamieri štáb s bollywoodskou megahviezdou. viac »

Jeden z najslávnejších horolezcov sveta Reinhold Messner má 75 rokov

Reinhold Messsner
17.09.2019

Taliansky horolezec Reinhold Messner vystúpil ako prvý na Mount Everest bez kyslíka, neskôr zdolal všetkých 14 svetových osemtisícoviek. Okrem výstupov na vrcholy prešiel taliansky dobrodruh naprieč Antarktídou a pokoril aj púšť Gobi. Dobrodruh, bývalý poslanec Európskeho parlamentu i autor bestsellerov sa v utorok 17. septembra dožíva 75 rokov. "Bez túžby prekonať nemožné zmiznú výzvy," hovorí Reinhold Messner a dodáva: "Okolo Everestu sa dnes točia len peniaze, honba za prestížou a bezduchý turizmus." viac »

Vzácny hosť v Bratislave: Vyspovedali sme najmladšieho cestovateľa, ktorý navštívil všetky krajiny sveta

James Asquith
27.08.2019

Príbeh Jamesa Asquitha je splneným snom každého cestovateľa. Do veku 24 rokov a 192 dní navštívil všetky krajiny sveta a dodnes je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov ako najmladší, komu sa to podarilo. My sme ho počas jeho návštevy Bratislavy trochu vyspovedali. viac »

České herecké hviezdy na najdivokejšom výlete v živote: Tri mesiace na motorke Južnou Amerikou

Traja dobrodruhovia, tri motorky
21.08.2019

Traja vagamundi na motorkách na ceste v ústrety divočiny Strednej Ameriky! Českí herci Pavel Liška a Honza Révai a kameraman Hynek Bernard sa bez zbytočných špekulácii zbalili a vyrazili na najdivokejší čunder vo svojom živote. Počas troch mesiacov precestovali tisíce kilometrov od Panamy až po pestrofarebné Mexiko. O svoje dobrodružstvo plné nečakaných zážitkov sa podelia v zábavnej cestovateľskej show v septembri v Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici a v Žiline. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Sobota, 30. máj. 2020. Meniny má Ferdinand.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa