U susedov - kam na výlet

Ako sa z obilia stáva múka: Navštívte miesto s klepotom mlynského kolesa a vôňou chleba

Porčův mlyn
2019-12-18 12:00:00

„Vím jedno oudolí, vím já pěknej mlejn, dobře to v tomhle mlejně znám...“ Spoznávate pieseň z obľúbenej rozprávky Princezná z mlyna? Nie v rozprávke, ale na Blansku na Južnej Morave jeden taký pekný mlyn majú a spoznať vám ho pomôže skutočný mlynár. viac »

Užhorod neponúka len lacné nákupy, tým najcennejším je tunajší hrad

Užhorodský hrad
2019-12-17 12:00:00

Pre Slovákov je najbližšie najväčšie ukrajinské mesto Užhorod. Od Humenného je vzdialené 60 kilometrov, od Vyšného Nemeckého len päť. Zvyčajne ho vyhľadávame kvôli nákupom lacných potravín a oblečenia, lenže prehliadať by ste nemali ani jeho kultúrne a historické atrakcie. Významnú pozíciu v jeho dejinách má najmä Užhorodský hrad, v ktorom sa dnes nachádzajú zaujímavé múzeá a organizujú tam rôzne hudobné slávnosti. viac »

Maďarská verzia Tádž Mahálu: Hrad Bory postavili z lásky za vyše 40 rokov

Hrad Bory, Székesfehérvár
2019-12-11 08:00:01

Láska nám už niekoľkokrát dokázala, akú má veľkú silu. Turisti milujú príbeh slávneho Tádž Mahalu, ale rovnako krásne dielo tohto hlbokého citu máme aj oveľa bližšie k našej domovine. Hrad Bory sídli v maďarskom meste Székesfehérvár a jeho úplná výstavba trvala vyše štyridsať rokov. Dôvodom tohto zdržania bolo, že sa na celom projekte podieľal samotný majiteľ, ktorý takýmto spôsobom chcel demonštrovať vrúcne city k svojej manželke, obľúbenej maďarskej maliarke. viac »

Magický Svet ľadových obrov: Najväčšou ľadovou jaskyňou na svete je rakúsky Eisriesenwelt

Eisriesenwelt
2019-11-29 12:00:00

Rakúsko ponúka návštevníkom množstvo zaujímavostí. Málokto ale vie, že práve u našich susedov sa nachádza aj najväčšia sprístupnená jaskyňa na svete. Jej návšteva je studeným, ale výnimočne krásnym zážitkom. viac »

Advent v Rakúsku je darčekom pre vás: Toto je 5 najkrajších vianočných trhov

Vianočná Viedeň
2019-11-25 12:00:01

Pred Vianocami sa celé Rakúsko trbliece, žiari a vonia všemožnými dobrotami. Ak si jeho návštevu naplánujete na november či december, nájdete na mnohých miestach nádherné vianočné trhy a na nich nejeden originálny darček. viac »

Unikátne atrakcie: Najdlhší sklenený skywalk aj himalájsky mostík nájdete len kúsok za hranicami

Unikátne atrakcie: Najdlhší sklenený
2019-11-04 08:00:01

České Pustevny sú ideálnym miestom na výlet za každého počasia aj pre obyvateľov Západného Slovenska. Najobľúbenejšie turistické stredisko v Beskydách leží len pár kilometrov za hranicami a k osade neďaleko mýtickej hory Radhošť sa dá vyviezť lanovkou, vyšliapať pešo, v zime na bežkách, alebo v lete na bicykli. viac »

Pražské cintoríny - atraktívny turistický cieľ s obrovskou hodnotou

Olšanské cintoríny
2019-11-02 00:00:00

Spoznávanie cintorínov predstavuje špecifický a stále populárnejší fenomén. Na území hlavné mesta Čiech sa ich nachádza asi osemdesiat, od zanedbaných, ale poetických kostolných cintorínikov, cez cintoríny židovské až po veľkoplošné pohrebiská na ploche niekoľkých desiatok hektárov. Niektoré z nich už dávno nie sú len pietnym miestom pre pozostalých, ale často tiež atraktívnym turistickým cieľom s obrovskou kultúrnou, historickou a duchovnou hodnotou. viac »

Oddychujte v Poľsku: Toto sú tie najlepšie kúpeľné mestá u severných susedov

Ladek
2019-10-28 08:00:01

Na výlety do kúpeľov s termálnymi prameňmi sa najčastejšie vyberáme do Maďarska, niektorí Slováci milujú aj typické kúpeľné mestá v Česku. Popri týchto bohatých možnostiach trochu prehliadame našich severných susedov. Aj Poliaci však majú vo svojej ponuke niekoľko zaujímavých alternatív na oddych v horúcich prameňoch v kombinácii s relaxačnými procedúrami. viac »

Kazimierz Dolny – umelecké centrum Poľska

Kazimierz Dolny
2019-10-15 12:00:00

V Taliansku je druhým domovom všetkých umelcov Florencia, Slovensko má Banskú Štiavnicu a v Poľsku je takýmto centrom umenia nenápadné mestečko Kazimierz Dolny, ktoré je plné galérií a podnikov, kde sa stretávajú umelci a milovníci ich diel. viac »

Jáchymov a banské lokality v Krušných horách sú v svetovom Zozname UNESCO

Jáchymov
2019-10-11 08:00:00

Nemecko-český banský región v Krušných horách Erzgebirge/Krušnohorie je od minulého mesiaca zapísaný na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Český Montanregión Krušnohorie s cezhraničným Saskom majú od 12. storočia súvisiacu banskú históriu i dlhodobý spoločný záujem o tento zápis. viac »

Opustené miesta bez ciest i nádherná jaskyňa: Navštívte skryté poklady Rakúska

Bregenzwald
2019-10-11 00:00:01

Myslíte si, že už poznáte Rakúsko ako svoju dlaň? Presvedčíme vás, že naši susedia ukrývajú ešte množstvo krásnych miest, o ktorých ste ešte nepočuli. Sú skvelou inšpiráciou na jednodňové výlety, ale aj predĺžené víkendy. viac »

Len kúsok za hranicami: V Uherskom Brode je unikátna planetárna cesta i múzeum učiteľa národov

Uherský Brod
2019-10-06 12:00:01

Mesto Uherský Brod v susednom moravskom Slovácku má pre turistov viacero lákadiel. Z nich sú unikátne planetárna cesta v meste aj okolí i veľké múzeum učiteľa národov. viac »

Bludné skaly – jedna z najzaujímavejších prírodných atrakcií Poľska

Bludné skaly v Poľsku
2019-09-24 00:00:01

Skalné mestečko Bludné skaly leží na poľskej strane česko-poľskej hranice v pieskovcových kvádroch vrcholu Skalniak. Jeho labyrintom prechádza turistická trasa, ktorá je skvelou voľbou na nezabudnuteľný jesenný výlet. viac »

Karlovy Vary - svetový unikát medzi kúpeľnými mestami

Kúpele Karlove Vary, Česká
2019-09-18 12:00:00

V aktuálnej nominácii 11 slávnych historických európskych kúpeľných miest na zápis na Zoznam svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO sú aj tri západočeské mestá - Mariánske Lázne, Františkove Lázne a Karlove Vary. Práve tie sú aj vďaka slávnemu filmovému festivalu najznámejšie. viac »

Nádherný zámok Chyše: Keď šľachtic vloží do starostlivosti celé srdce

Zámok Chyše na západe
2019-09-15 00:00:01

Český zámok Chyše v malebnom prostredí západných Čiech má za sebou pestrú minulosť, keď sa v ňom striedali majitelia a objekt z 12. storočia menil veľkosť, podobu aj využitie. Nechýbalo veľa a mohla byť z neho chátrajúca ruina, dnes sa však opäť skvie v plnej kráse a je skvelým príkladom toho, čo všetko dokáže jedna rodina, keď má skutočne chuť meniť veci k lepšiemu. viac »


Utorok, 16. júl. 2024. Meniny má Drahomír, Drahomíra.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa