U susedov - kam na výlet

K najväčším pokladom Viedne patrí Albertina: Preslávil ju 500-ročný zajac, ktorého dobre poznáte

2024-06-22 00:00:00 |

Galéria Albertina v srdci Viedne v sebe spája atmosféru cisárskej doby s vrcholným umením. Táto prepychová budova stojaca v susedstve Štátnej opery a Hofburgu slúžila Habsburgovcom ako rezidencia arcivojvodov, dnes ale funguje ako prestížne múzeum umenia. Niet divu, že priťahuje návštevníkov mesta a turistov vrátane množstva Slovákov, ktorí sem chodia najmä na veľké výstavy svetoznámych umelcov.

Viac článkov

Na potulkách Poľskom: Svätokrížske vojvodstvo Slovákov veľmi prekvapí

Sandomierz
2021-10-20 13:00:00

Poľsko, to je pre väčšinu slovenských turistov len Krakov a Varšava. Menej známe Svätokrížske vojvodstvo rozprestierajúce sa medzi nimi, bohaté na prírodné geoparky, kúpele aj hrady, nás však poriadne prekvapilo. viac »

Megaakvárium so žralokmi a Viedeň ako na dlani: Navštívili sme fascinujúci Dom mora

Haus des Meeres
2021-10-19 08:00:00

V centre Viedne, hneď vedľa známej ulice Mariahilfer Straße a trhu Naschmarkt sa nachádza akvarijno -zoologická výstava Haus des Meeres - Dom mora. Sídli v unikátnej jedenásťposchodovej budove, ktorá bola postavená počas II. svetovej vojny a mala slúžiť na protileteckú obranu. Aj vďaka tejto neobvyklej architektúre je možné, aby sa tu cez dve podlažia rozprestieralo 360-stupňové akvárium s objemom cez 300 000 litrov vody, ktoré je prístupné návštevníkom zo všetkých strán. viac »

Pražské unikáty: Komunisti sa za Most inteligencie hanbili

Most inteligencie v Prahe
2021-10-18 08:00:00

Žiadna sláva sa nekoná. Politickí pohlavári ani novinári na sprevádzkovanie nového železničného mosta cez Vltavu v pražskom Braníku nedorazia. Režim si to nepraje! Ambiciózny projekt nedopadol práve najlepšie a komunisti sa za unikátnu železobetónovú stavbu hanbia… viac »

Na výlete u susedov: Navštívte najkrajšie jaskyne v Maďarsku

Jaskyňa Pál-völgyi
2021-10-17 00:00:00

Slovensko je preslávené zaujímavými jaskyňami. Okrem unikátnej Ochtinskej aragonitovej tu máme aj také perly ako Domicu či Demänovskú jaskyňu slobody. Ak ste ich už všetky spoznali aj naživo, istotne vás láka pozrieť si podobné atrakcie v okolitých krajinách. Niekoľko unikátov nájdete aj v Maďarsku. viac »

Pécs – skvost maďarskej kultúry

Pécs
2021-10-15 12:00:00

Pécs je piatym najväčším mestom v Maďarsku. Z Komárna sa doň dostanete autom za tri hodiny, vďaka čomu je ideálny na víkendový výlet. Jeho návštevu dokonca môžete spojiť so zastávkou v Budapešti. Pécs patrí medzi najstaršie osídlené oblasti, jeho dejiny ovplyvnili Turci i Rimania a v 19. storočí tam žilo veľa Nemcov. To všetko sa odrazilo aj na jeho architektúre, ktorá patrí k skvostom maďarskej kultúry. viac »

Zlatý kočiar v Čechách pod Kosířem: Takto sa prepravovali boháči pred 300 rokmi

Múzeum kočov v Čechách
2021-10-13 12:01:00

Možno pre vás návšteva Múzea kočov neznie práve najlákavejšie. To ste však určite neboli v tom v Čechách pod Kosířem. Expozícia dopravných prostriedkov minulosti je všetko, len nie nudná. Predovšetkým vďaka jeho majiteľovi Václavovi Obrovi, ktorý dokáže pre svoju vášeň, ktorej venoval celý svoj život, strhnúť kohokoľvek. Poďte s ním na výlet do vzrušujúcej minulosti. viac »

Nádherné priestory, kočiare arcibiskupov aj originálny porcelán: Vitajte na zámku Náměšť na Hané

Zámok Náměšť na Hané
2021-10-09 12:00:00

Ak vás vaše turistické ciele zlákajú do hanáckej metropoly Olomouca, pridať môžete aj pár kilometrov vzdialený „městys“ Náměšť na Hané a jeho zámok. Pomyselne pre vašu návštevu vyberajú ten najlepší porcelán a chystajú napríklad aj zlatý koč. viac »

Luhačovice: Nechajte sa opantať okúzľujúcou atmosférou dávnych čias s modernými kúrami

Vila Jestřábí, Luhačovice, Česká
2021-09-30 08:00:00

Keď sa povie kúpeľné mesto, automaticky vám napadne promenáda plná seniorov vychutnávajúcich si slnečné lúče po povinných procedúrach. Možno sa vám vybavia spomienky starej mamy na bolestivé cvičenia pod dozorom skúsených lekárov. Luhačovice také nie sú. viac »

Za krásami podhoria: V meste Rtyně v Podkrkonoší stojí najcennejšia zvonica v Čechách

Rtyně
2021-09-24 12:00:00

Chcete výhľad na Krkonoše, ktorý nikde inde nenájdete? Lákajú vás architektonické naj? V tom prípade zamierte do mesta Rtyně v Podkrkonoší, kde vás osloví pohľad nahor, ale tunajšia expozícia vám priblíži aj útroby dávnych miestnych baní. viac »

Galéria oceľových figurín - svetový unikát v centre Prahy

Galerie ocelových figurín
2021-09-18 12:00:00

Galéria Oceľových Figurín (GSF) je svetovým unikátom vďaka sochám v životnej veľkosti, ktoré sú vyrobené z recyklovaného šrotu. Nápad na tento projekt vznikol v Poľsku na šrotovisku “Skup Złomu przy Czołgu” v Pruszkowe neďaleko Varšavy. Dnes môžete galériu navštíviť aj v Prahe. viac »

Na skok od Slovenska: Spoznajte krásy Východnej Moravy vlakom

Na skok od Slovenska:
2021-09-14 11:50:00

Každý, kto má rád pobyt na čerstvom vzduchu a krajinu s ďalekými výhľadmi, v ktorej sa striedajú lesy s lúkami a pastvinami, by mal zamieriť do juhovýchodného cípu Zlínskeho kraja. Prelínajú sa tu územia hneď štyroch chránených krajinných oblastí – CHKO Bílé Karpaty, CHKO Biele Karpaty, CHKO Kysuce a CHKO Beskydy, ktoré môžete preskúmať aj vlakom. viac »

Jeseň praje výletom: 6 tipov na najzaujímavejšie túry v Poľsku

Kasprov vrch
2021-09-06 08:01:00

Slovensko je známe výbornými podmienkami pre turistiku. V ničom však nezaostáva ani susedné Poľsko. Okrem ich strany Tatier ponúkajú aj iné zaujímavé možnosti na spoznávanie tejto nádhernej prírody. Po navštívení nezabudnuteľných poľských miest s pútavou históriou si teda zabaľte do batožiny aj trekingové topánky a vyberte si niektorú zo zaujímavých trás. viac »

Stroj času existuje: V Děteniciach vás zavedú priamo do stredoveku

V Děteniciach vás zavedú
2021-08-31 12:00:00

„Středověk neskončil, středověk trvá. ...“ Nie, nepozývame vás na koncert legendárnej kapely Lucie, ktorá takto spieva v jednom zo svojich hitov. Pozvanie prijmite do Královohradeckého kraja, do obce Detěnice. Tu stredovek skutočne trvá a dávne roky sú realitou aj v 21. storočí. viac »

Pred bránami Viedne: Svetoznáme kúpele, tragédiou opradený zámok aj tisícročný kláštor

Zámok Laxenburg je poľahky
2021-08-29 00:00:00

Bezprostredne pred bránami Viedne sa tiahne zelený pás dolnorakúskeho regiónu Viedenský les (Wienerwald), ktorý Viedenčania nazývajú aj „zelenými pľúcami“ Viedne. Viedenský les ponúka okrem prírodných krás aj historické skvosty, kultúrne vyžitie, relax v termálnej liečivej vode či výborné vína. Je to ideálne miesto na strávenie predĺženého víkendu len pár kilometrov od Bratislavy. viac »

Zámok Vranov nad Dyjí - baroková perla na juhu Moravy

Vranov nad Dyjí
2021-08-25 12:00:00

Južná Morava nie sú len krásne vinohrady a ich sladké víno. V okrese Znojmo objavíte klenot európskeho baroka, v ktorom stále „bije“ aj srdce stredoveku. Zámok Vranov nad Dyjí, to je čarovný pohľad na sídlo na vysokej skale nad riekou, ale oči necháte aj na unikátnej maliarskej a sochárskej výzdobe. viac »


Sobota, 22. jún. 2024. Meniny má Paulína, Paula, Pavla.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa